«Абай –дана, Абай-дара қазақта!»
Қысқа мерзімді жоспар
Мектеп:
ооқы,таңырқа! |
«Балқаш қаласы ЖББ №24 орта мектебі»КММ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Маулетова И.О., Оспанова Ж.Н. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныбы:6 Пәні:қазақ әдебиеті ж/е орыс әдебиеті Қатысқандар: Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | «Абай –дана, Абай-дара қазақта!» | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | Абай есімі – қазақ халқының ұлттық санасының оянуы мен рухани қайта жаңғыруының , қоғамның озық күштерінің өркениеттілікке ұмтылысы мен әлеуметтік әділдіктің символы екенін оқушы бойына дарыту . Абайдың даналығын, рухани асыл мұраларын насихаттау, | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады:
Абай өмірін біледі,шығармаларын мәнерлеп оқып, мазмұнын түсінеді,көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтайды Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Абайдың өлеңдерін атай көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені түсінеді, адамдық қасиеттер мен жаман қасиеттерді ажыратып, талдайды. Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтіннің мазмұны бойынша адамдық қасиеттер мен жаман қасиеттерді өмірмен байланыстырып салыстырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Шығармаларын мәнерлеп оқып,мазмұнын түсінеді
Өлеңдегі көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені ашады Адамдық қасиеттер мен жаман қасиеттерді ажыратып,салыстырады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:Идея,мәселе, мақтанба, қашық бол, асық бол, адам болу, өсек, өтірік, мақтаныш, бекер мал шашпақ, бес дұшпан, талап, терең ой, қанағат, рақым, асыл іс. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Не себепті … деп ойлайсыздар? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша – үшінші: Зайырлы қоғам және жоғары руханият. Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Музыка, орыс тілі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу: | Абай Құнанбаев өмірі мен шығармашылығы туралы не білесіңдер?
Адам бойындағы бес асыл мен бес дұшпан деген не? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
10 минут
|
Сәлемдесу, сергіту сәті, топқа бөлу.
Жаңа сабаққа кіріспе: «Миға шабуыл» стратегиясы арқылы оқушылардың қызығушылықтарын ояту. 1.Абай Құнанбаев туралы не білесіңдер? 2.Абайдың қандай шығармаларын оқыдыңдыр? 3.Абайдың қай өлеңін жатқа білесіңдер? |
Түрлі конфеттер,
Көңілді күн жаттығуы
«Миға шабуыл» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
BILIM LAND
Класстер құру
«Құндылықтар спектрі» әдіс
ВЕНН диаграммасы
|
https://www.youtube.com/watch?v=WuH0YJguPiw
Абай өмірі мен шығармалары туралы білімлендтан тыңдау. Білу
1-тапсырма.ЖЖ І топ: «Өлеңдері» ІІ топ: «Аудармалары»
Дескриптор:
Абай өлеңдерін топтастыра алады. Аудармаларын біледі. Қазасөздерін біледі
Қалыптастырушы бағалау: Қолпаштау
Түсіну
2-тапсырма.ТЖ І топ Абай шығармасындағы бес асыл іс пен бес дұшпан сөзінің мағынасын ашайық. өмірмен байланыстырып, салыстырады. Әр сөзге жеке жеке талдау жасайды. Талап – талаптанған адам қиын істі де орындайды (Қазіргі кезде талаптың маңыздылығы қанша , талаптану деген бізге керек па?) Еңбек – « еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей» (Қазіргі кезде еңбектің қаншалықты маңыздылығы бар?) Терең ой – адамның хайуаннан артықшылығы әріден терең ойлай алатындығында (Терең ой- өмірмен байланыстырамыз) Қанағат – адам қанағатшыл болу керек (Қазіргі заманда қанағатшыл болуымыз керек па?) Рақым – мейірімді болу,үлкенге құрмет – кішіге қамқорлық жасау. (Рақымды болу не үшін қажет?) Өсек – біреудің сыртынан жамандап айтылатын сөз (Өсек тасу ,өсекші болу бізге қажет па? Өтірік – жамандыққа апарады, жаман іске бастайды (Қазіргі кезде өтірікші болу қаншалықты қажет?) Мақтаншақ – жаман қылық, өркөкіректік (Мақтаншақ болу қаншалықты маңызд?) Еріншек – « Еріншектің ертеңі таусылмайды» Мына дамыған заманда еріншек болуымыз керек па? Бекер мал шашпақ – ысырапшылдық, үнемдемеу ІІ топ http://bilim-all.kz/olen/1357-Baqa-men-ogiz http://bilim-all.kz/olen/1468-Ogiz-ben-baqa Салыстыру
Қалыптастырушы бағалау
Қолдану
Учитель: молодцы! Вы постарались, а теперь я хотела бы вам дать новое задание, оно будет парным. Вам необходимо прочитать 2 стихотворения Абая, на русском и казахском языке. Так же вам надо найти художественно – изобразительные средства и сравнить их. Желсіз түнде жарық ай,
|
Берілген материалдар бойынша сөздер, түсініктер, және т.б. Оқушыларға беріп оны құндылығы жағынан ашып айтуы сұралады
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Жинақтау
Закрепление темы
А) Кроссворды
1. Зере – это …
2. Имя отца Абая. 3. Имя матери. 4. Настоящее имя Абая.
1. Этим именем называла его бабушка. 2. Кисломолочный напиток, сделанный из кобыльего молока. 3. Казахский поэт-просветитель, создавший «Әліппе». 4. Назидания, наставления по-казахски.
Б) Экспресс-опрос
Согласны ли вы…
Ключ: 1-нет, 2-да. 3-да, 4-нет, 5-да, 6-да, 7-да, 8-нет, 9-да, 10-да.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды. | Кері байланыс
сабақ нәтижесін шығарамыз 1.Сабақ туралы білемін….________________________ 2.Сабақта өзім және топ қалай жұмыс жасады…._______________ Жақсы, өте жақсы 3.Берілген тапсырма…___________________________ Жеңіл /қиын, түсінікті /түсініксіз,қажет /қажетсіз, қызықты/ қызық емес 4.Қандай тапсырмалар ұнады…________________ 5Сабақтан алған әсерім… _______________
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалім сөзі
|
Ø Егер сіз жақсылық пен жамандықты, әділдік пен қиянат туралы білгіңіз келсе, Абайды оқыңыз!
Ø Адамгершілік пен арлылық , махаббат пен залымдық туралы білгіңіз келсе, Абайды оқыңыз! Ø Өлім мен өмір, адам жанының қалтарыстарын, қатпар – қатпар сырларын білгіңіз келсе, Абайды оқыңыз! Ø Тіршіліктің мәңгілік сауалдарына жауап іздеп, ғаламның 18 мың құпиясын білгіңіз келсе, Абайды оқыңыз!
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар нені білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен уақытты тиімді пайдалана алдым ба? Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау
Қандай екі нәрсе табысты болды? (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кіріктірілген сабақ
Қазақ әдебиеті , Орыс тілі мен әдебиеті |
|||
«Абай – дана, Абай – дара қазақта!» | |||
Сабақтың мақсаты | Абай есімі – қазақ халқының ұлттық санасының оянуы мен рухани қайта жаңғыруының , қоғамның озық күштерінің өркениеттілікке ұмтылысы мен әлеуметтік әділдіктің символы екенін оқушы бойына дарыту . Абайдың даналығын, рухани асыл мұраларын насихаттау, | ||
Міндеттері | 1. Оқушының бойына ақыл мен парасатты, сөз құдіреті мен көркем сөздің мәйегін бойына сіңдіру. 2. Қанымызда бар шешен де тауып шебер сөйлеуді ұрпақ бойынан көру. 3. Ұлыларымызды құрметтеу, сол арқылы оқушы бойына мақтаныш сезімін тудыру, даналардың даралығын бағалау, қастерлей білуге баулу. |
||
Сабақ кезеңдерін сипаттау
Сабақтың басы
|
Сәлемдесу, сергіту сәті, топқа бөлу.
Жаңа сабаққа кіріспе: «Миға шабуыл» стратегиясы арқылы оқушылардың қызығушылықтарын ояту.
|
||
Сабақ ортасы |
BILIM LAND https://www.youtube.com/watch?v=WuH0YJguPiw
Абай өмірі мен шығармалары туралы білімлендтан тыңдау. Білу «Класстер құру» 1-тапсырма.ЖЖ І топ: «Өлеңдері» ІІ топ: «Аудармалары»
Түсіну
2-тапсырма.ТЖ
«Құндылықтар спектрі» әдіс,
І топ Абай шығармасындағы бес асыл іс пен бес дұшпан сөзінің мағынасын ашады. өмірмен байланыстырып, салыстырады. Әр сөзге жеке жеке талдау жасайды.
ІІ топ « ВЕНН диаграммасы»
http://bilim-all.kz/olen/1357-Baqa-men-ogiz http://bilim-all.kz/olen/1468-Ogiz-ben-baqa
Салыстыру
Қолдану
Исследовательский метод «Думай – объединяйся – делись»
Учитель: молодцы! Вы постарались, а теперь я хотела бы вам дать новое задание, оно будет парным. Вам необходимо прочитать 2 стихотворения Абая, на русском и казахском языке. Так же вам надо найти художественно – изобразительные средства и сравнить их.
|
||
Сабақтың соңы | Жинақтау
Закрепление темы
Кроссворды
Стратегия «Экспресс – опрос»
|
||
Қорытынды | Кері байланыс сабақ нәтижесін шығарамыз
1.Сабақ туралы білемін….________________________ 2.Сабақта өзім және топ қалай жұмыс жасады…._______________ Жақсы, өте жақсы 3.Берілген тапсырма…___________________________ Жеңіл /қиын, түсінікті /түсініксіз,қажет /қажетсіз, қызықты/ қызық емес 4.Қандай тапсырмалар ұнады…________________ 5Сабақтан алған әсерім… _______________
|
||
Сабақта қолданылатын әдістер | «Класстер құру» , «Құндылықтар спектрі» әдіс, « ВЕНН диаграммасы», Исследовательский метод «Думай – объединяйся – делись» , Кроссворды Стратегия «Экспресс – опрос», Кері байланыс
|
||
Қолданылатын жабдықтар | BILIM LAND, АКТ, стикер, маркер, интернет,слайд, |