Оралхан Бөкей. Апамның астауы

Камзина  Гульназым Нургалиевна

Сабақта меңгерілетін

дағдылық мақсаттар

Оралхан Бөкейдің «Апамның астауы» атты мәтінін оқып, түсінік беремін
 

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар білуге тиісті:

Автордың өмірі мен шығармашылығы туралы біледі.

Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс:              

Тақырып мазмұнын түсінуі тиіс

Кейбір оқушылар білуге тиіс:                

Автордың  өзге де шығармаларын.

Бұрыннан бар білімдері Тапсырмаларды сатылай кешенді талдауды біледі.
Жоспар
Жоспарланған

уақыттар

Жоспарланған уақыт (жаттығулар) Ресурстар
Басталуы Ұйымдастыру кезеңі

1. Психологиялық ахуал

Жабырқауды білмейміз,

Жалқаулықты сүймейміз

Біз талантты жас ұлан

Үлгі аламыз жақсыдан

2.Үй тапсырмасын сұрау

І топ: «Ашық микрофон» әдісі  (Ф. Оңғарсынова)

 

ІІ топ:Өлеңді сатылай кешенді талдау (Қанат туралы хикая)

Сатылай кешенді талдау

1.Авторы

2.Тақырыбы

3.Жанр түрі

4.Идеясы

5.Шумағы

6.Тармағы

7.Бунағы

8.Ұйқас түрі

9.Өлеңнің тәрбиелік

ІІІ топ:

Ата-анаға тілек жазып келу

ІV топ:

Суреттер бойынша ата-ана туралы мақал-мәтел құрастыру (Әке- асқар тау, Ана-ағып жатқан бұлақ, Бала-жағасындағы құрақ. Әке бәйтерек-бала жапырақ. Әке көрген оқ жонар, шеше көрген тон пішер. Баланың бас ұстазы-ата-ана)

Қызығушылықты ояту

Топқа бөлу

І топ:мейірім

ІІ топ: қамқорлық

ІІІ топ:тәрбие

ІV топ:абзал

-Неліктен осы сөздермен топқа бөліндік?

-Осы қасиеттерді кімнің бойынан көре аламыз?

-Ендеше, осы сөздердің біздің сабаққа қатысы бар ма?

 

Таныстырылым

микрофон

 

 

Ортасы

 

 Жаңа сабақ

Бүгінгі жаңа тақырып: Оралхан Бөкейдің «Апамның астауы» әңгімесімен танысамыз.

Дәптермен жұмыс

Жиырма бірінші ақпан

Оралхан Бөкей «Апамның астауы»

-Оралхан Бөкей туралы білетін балалар бар ма?

Ендеше, Оралхан Бөкей туралы 10 дерекпен танысайық.

Апамның астауы әңгімеден алынған үзіндімен танысамыз.

-Ендеше, әдебиетте көбінесе суреттеу тәсілдері қолданылады. Суреттеу тәсілдерінің бірі мінездеу.

Мінездеу дегеніміз адамның сыртқы келбеті, жүріс-тұрысымен бірге ішкі жан дүниесін, мінезін, жақсы –жаман қылықтарын суреттеу.

Мәтінмен танысу барысында кімге мінездеу берілген, соған мән беріп отырамыз.

ДЖИГСО әдісі

Мәтінді төрт бөлікке бөлу.

Бір-бір топтан бір оқушыға бөліктерді оқыту.

-Мәтінде  бізге қандай таныс емес сөздер кезікті.

Сөз сандық

 

Тоқал ағаш там-шатырсыз үй

Келі-тары, бидай, т.б. дәнді дақылдарды түйетін, ұнтақтайтын ағаштан жасалған құрал

Астау-ағаштан ойылып жасалған ас салатын ыдыс

Мәтінді оқуға уақыт беріледі.

№1,№1,№1,№1-І топқа

№2,№2,№3,№4-ІІ топқа

№3,№3,№3,№3-ІІІ топқа

№4,№4,№4,№4-ІV топқа отырып талқылайды

Қайта орындарына отырып топта талқылайды.

І топ

Бес жолды өлең (Апа)

ІІ топ

Мәтін мазмұны бойынша сурет салу.

ІІІ топ

«Веер» әдісі

ІV топ

Кластер жазу

 

Автор портреті

Видео материал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

астау, келі

Сергіту сәті Апам дүкенге барды. Апам не сатып алды? (Желпуіш, іс тігетін машина, велосипед. Демалысқа жолдама алды.) Желпуіш, іс тігетін машина, велосипед
Аяқталуы Ұжымдық жұмыс

«Дұрыс, бұрыс» тапсырмасы (Тақтамен тексеру)

«Автор орындығы»

 

 

 

Картамен жұмыс (Картадан көрсету. Автордың балалық шағы қай өзеннің бойында өтіпті?  Бұқтырма өзені, Алтай,)

орындық

 

 

 

 

 

 

 

 

физикалық карта

Үйге тапсырма: 1. Мәтіндітүсініпоқу.
2. Өзапаларыңанемесеәжелеріңемінездемежазу.
Дифференциациялау оқушыларға мейлінше қолдау

көрсетуді қалай жоспарлайсыз?        

Бағалау – оқушы білімін

тексеруді қалайша

жоспарлайсыз?

 

Пәнаралық байланыс –

Денсаулық пен қауіпсіздікті

тексеру, АКТ

Рефлексия

Сабақтың мақсаты

мен оқу міндеттері

анық па?

Бүгін оқушылар не

үйренді?

Сабақ қалай өтті,

қандай деңгейде

өтті?

 

 

 

 

 

Дифференциялау

жоспарым жүзеге

асты ма?

Тапсырмалары

сәйкес болды ма?

Уақыт дәлдігі қалай

болды? Жоспарыма

қандай өзгерістер

енгіздім?

 

 

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.

2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.

2: Рефлексия.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *