Дүниежүзілік шаруашылықтағы Қазақстанның орны 9 сынып Ашық сабақ

Сабақтың қысқа-мерзімді жоспары

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

 

Мектеп:  Ш.Уәлиханов атындағы Торғай орта мектебі КММ
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Мақсұт Гүлнұр Сағындыққызы
Сынып: 9 сынып

 

         Қатысқандар- Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы:  Дүниежүзілік шаруашылықтағы Қазақстанның орны
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)  9.5.4.7 Қазақстанның дүниежүзілік  шаруашылықтағы орнын анықтайды
Сабақтың мақсаты Барлығы:  дүниежүзілік шаруашылықтағы орнын сипаттайды;

Басым бөлігі: экономикалық шаруашылықтағы мамандандыру салаларын атайды;

Кейбіреулері: Қазақстанның дүниежүзілік шаруашылығын шетелдік Еуропа шаруашылығымен салыстыра отырып, мемлекеттер мен қалаларды кескін картаға түсіреді

Бағалау критерийлері —          Қазақстанның дүниежүзілік шаруашылықтағы орнын сипаттай алады

—           экономикалық шаруашылықтағы мамандандыру салаларын атай алады;

—          Қазақстанның дүниежүзілік шаруашылығын шетелдік Еуропа шаруашылығымен салыстыра отырып, мемлекеттер мен қалаларды кескін картаға түсіре алады;

Тілдік  мақсаттар

 

1.Оқушылар оқулыққа сүйене отырып берілген мәтінді оқиды (оқылым дағдысы).

2. Оқыған мәтіннен, ойларын қорытындылап, өзара талдай арқылы негізгі ой түйінді шығарады (айтылым дағдысы).

3.Өздерінің алдына берілген тапсырмаларды оқулықтан оқып, түсінгендерін постермен қорғайды (тыңдалым)

4. Сәйкестендіру кестесін толтырады, картамен жұмыс жасап,кескін картаға түсіреді (жазылым дағдысы).

Негізгі ұғымдар: интеграция, ішкі сауда, ғылыми-техникалық байланыс, ХГЕБ (халық географиялық еңбек бөлінісі)

Құндылықтарға баулу  Қазақстандық әр білім алушының бойына патриотизм және азаматтық жауапкершілік,құрмет,ынтымақтастық,еңбек, шығармашылық, ашықтық пен өмір бойы білім алу құндылықтарын дарыту.
Пәнаралық байланыстар Тарих шаруашылық салаларын қарау барысында
Алдыңғы білім 9.5.4.4 Дүниежүзілік шаруашылық дамуының негізгі көрсеткіштері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин

 

 

 

 

1)Ұйымдастыру кезеңі: (сәлемдесу, түгендеу)

А) Психологиялық ахуал тудыру

Сергіту сәті: «Гүлмен тілек әдісі» (оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі.)

1 топ –  Батыс Қазақстан, Шығыс Қазақстан

2 топ –  Орталық Қазақстан

3 топ – Солтүстік Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан

 

 

 

Ж. 1-тапсырма:

В)  «Суретті сөйлетейік» әдісі. Сабақ тақырыбын ашу, мақсатымен таныстыру  үшін сурет бойынша баяндау: Ненің суреті, ол туралы не біледі?

 

 

 

https://zhazar.kz/

 

 

 

 

 

 

https://yandex.kz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

28 минут

 

(6 мин)

 

 

 

9 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 мин

Т. 2-тапсырма:

1-топ:

Берілген мәтін ішінен «Кластер» әдісі бойынша оқулықты оқи отырып, топта Қазақстаның дүниежүзілік шаруашылықтағы орны туралы талқылап постерге түсіріп өз ойларын  қорғайды.

Дескриптор:
1.      Қазақстаның дүниежүзілік шаруашылықтағы орнын анықтайды

 

ҚБ: Түрлі-түсті қағаздар арқылы топтар бір-бірін стикерге өз ойларын жазып бағалайды

Кері байланыс: 1 жақсы пікір, 1 ұсыныс

Ж.ж 3-тапсырма:

Сәйкестендіру кестесі: Оқушылар слайд пен оқулыққа қарап сәйкестендіру кестесін толтырады

 

Дескриптор
1.      Экономикалық шаруашылықтағы мамандандыру салаларын атайды

Кері байланыс: мұғалім оқушыларды тұрғызып, жасаған жұмысына кері байланыс береді.

 

Жұп. 4-тапсырма: «Картамен саяхат» әдісі

Оқулықтағы кестелер бойынша

1)      Өндіру бойынша алғашқы бестікке кіретін әлемдегі көшбасшы елдерді белгілеу

2)      Шетелдік Еуропа шаруашылығының аумақтық құрылымы кестесін пайдалана отырып,  аудандарды салыстырады, картаға түсіреді

Дескриптор
1.Алғашқы бестікке кіретін мемлекет, қалаларды географиялық координатаға сәйкес түсіреді;

2. Мемлекет, қала аттарын кескін картаға түсіру ережесіне сәйкес жаза алады және салыстырады, түсіреді;

Бағалау парағы

 

1.Мемлекет, қалаларды географиялық координатаға сәйкес түсіреді

 

Мемлекет, қала аттарын кескін картаға түсіру ережесіне сәйкес жазады жаңадан игерілген аудандарды салыстырады, картаға түсіреді

 

     

Жұптық бағалау

 

 

 

Оқулық 142-143 беттер, постер, маркер

 

 

 

 

 

 

Түрлі-түсті қағаздар

 

 

 

 

 

Оқулық 147-бет, слайд

 

 

 

 

 

 

 

Оқулықтағы кесте, атлас карта, кескін карта

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

Сабақтың соңы 4 мин

Үйге тапсырма

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 5-тапсырма:  «Ортадағы қаламсап» әдісі.

 Сабақ басталмас бұрын оқушылардың артық қаламсаптары, жиналып алынады. Мұғалім қаламды ала отырып , оқушыларға өткен тақырып бойынша  сұрақ қоя отырып, қолына қай оқушының қаламы іліксе, сол оқушы сұраққа жауап береді.

1.      Қазақстан мен Қырғызстан арасындағы қандай байланыстар маңызды?

2.      Қазіргі таңдағы Қазақстанның ірі сауда серіктестері?

3.      Жапондық фирмалардың жетекшілігінде қандай зауыттар жұмыс істеуде?

4.      Өндіру бойынша алғашқы бестікке кіретін әлемдегі көшбасшы елдерді ата?

5.      Қазақстанға әлемдік экономикаға кіру не береді?

6.      Біздің елдің дамуына инвестициялардың қандай маңызы бар?

7.      Қаржы және несие дегеніміз?

8.      Қазақстан импортындағы басымдылық?

 

Рефлексия: «Жетістік сатысы»

 

Үйге тапсырма беру

«Қазақстанның дүниежүзілік шаруашылықтағы орны» тақырыбында эссе жазып келу

Оқушылардың қаламсаптары

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://intolimp.org/publication/khimiialyk-eliemienttier-zh-nie-olardyn-tan-balary.html

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *