Сан есім
- Bilimger ·
Смагулова Перизат Ерболатқызы
Пәні: | Қазақ тілі | 2 сынып |
Күні: | 06.04.17 | Смагулова Перизат Ерболатқызы |
Сабақтыңтақырыбы: | Сан есім | |
Мақсат: | Сан есімніңзаттыңсанын, ретінбілдіретінсөзтабыекенінтүсіндіру.Санесімніңмағынасындұрыстүсініп, сөйлеужәнежазустиліндедұрысқолданабілудағдыларындыру. | |
Міндеттері: | Оқушылардыңақыл-ойын, сөйлеутіліндамыту, қиялынұштау.
Танымдықтапсырмаларарқылыойбелсенділігінарттыру, Шығармашылыққабілеттеріндамыту. |
|
Сілтеме: | Қазақтіліоқулығы. Мұғалімдергеарналғаннұсқаулық, 41, 78, 179 беттер.
Слайд,суреттер, кестелер. |
|
Күтілетіннәтижелері: | Оқушыларжаттығулар, әртүрлітапсырмаларорындаумақсатында сан есімдердітауып, оларғасұраққойыпүйрену. | |
Ақпараткөздері, қолданатынматериалдар: | Оқулық, интербелсендітақта, электрондыоқулықтар, тақырыпқабайланыстысуреттер, слайд. А форматтағықағаздар, маркер,стикер, күлегештер. | |
Әдістәсілдер: | «Ыстықорындық» тәсілі, топпенжұмыс: жұппенжұмыстоптаталқылау. АКТ қолдану: электрондыоқулық. СТО:«Блумтаксономиясы»
ОҮБ: (Табыскритерийлерібойынша) |
|
Дереккөздері: | Оқулықтаналынғантапсырмалар, материалдар, ғаламторданалынғанмәліметтер. |
Тапсырма түрлері | Мұғалімніңісәрекеті | Оқушыныңәрекеті | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру бөлімі
Оқушыларғапсихологиялықахуалтуғызу.
Үй тапсырмасы
1)Білу.
|
Сыныпты үш топқа бөлу. 1,2 сандарын
таңдау арқылы бөлініп топқа бөлу. Ереже : 1. Бір-бірімізді сыйлау 2. Әр топ келесі топтың жауабын тыңдау 3. Ойымызды жинақтап, еркін, тиянақты етіп айту 4. Әр оқушы сабаққа ұйымшылдықпен белсене қатысу 5. Уақытты үнемді пайдалану. То Топ басшыны тағайындау. Бағалау парағын топ басшысы толтырады.
Психологиялық дайындық. Психологиялық дайындық. Балаларды тақта алдына дөңгелене тұрғызып, сары түсті лентаны қолдарына ұстатып күн бейнесін жасату. Бір - бірлерінеқараптұрып, жылы - жылытілектерінайтқызу. Айтыпболғансоң, лентаныңқолыменұстаптұрғанбөлігінқайшыменкесіп беру. Бұлкүннұрыныңкішкенебөлігіарқылыәр бала өзжүрегінежылусыйладыдепесептелінеді. Балалархормен: Балалар, ғарыш деген сөзді қалай түсінесіңдер? -Ендеше, бүгінгі біздің сабағымыз ерекше болғалы түр, себебі біз ғарыш әлеміне саяхатқа шығамыз.Ғарыш әлемінің құпияларымен, ондағы құбылыстармен танысамыз, ол үшін өзіміздің ғарыш кемемізге отырып саяхатқа аттанайық. Дайынбыз ба? Ал, кеттік. - Мінеки, ғарыш әлеміне де жеттік, енді аспан әлемінің құпияларымен танысу үшін сендер тапсырмаларды орындауларың шарт. Сонда ғана сендер ғарыш әлемі туралы білетін боласындар? - Ал кімде-кім сабаққа белсенді қатысса, жұлдызша беремін. Ендеше жұлдызшаны көбірек жинауға тырысайық, жарай ма? Слайд. Өткен материалды «Кім шапшаң?» ойыны арқылы пысықтау.
3. Сын есім дегеніміз не, қандай сұраққа жауап береді? Түрлері? 4.Сан есім дегеніміз не? Сұрақтары? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
Мұғалім:-Екі көзің не үшін керек? Мұғалім-Екі құлақ не үшін керек? Мұғалім:-Екі қолың не үшін керек? Оқушылар:-Мұғалім:-Екі аяғын не үшін керек? Оқушылар:-Балалар, өлеңде адамның қандай дене мүшелері туралы айтылған? § Мысал келтіремін: 100+ік ; 1-топ: К+3+ік ; 9+қумалақ ; 6+бақан; 2-топ: Жел+90 ; 100+ім; 5-ік. |
Оқушылар топқа бөлінеді
Оқушылардың сабаққа деген ынтасын арттыру мақсатында психологиялық дайындық жүргізу.
Балалар ғарыш туралы өз ойларын айтады.
«Кім шапшаң?» ойыны аясында оқушылар ережелерді еске түсіру арқылы тақырыпты жан - жақты қарастырып, сыни тұрғыдан ойланып жауап береді.
Сөз таптары ↓ (Зат есім, Етістік, Сын есім, Сан есім)
Заттың атын білдіретін сөздерді зат есім дейміз. Кім? Не? Заттың қимылын білдіретін сөздерді етістік дейміз. Не істеді? Не қылды? Қайтты? Заттың сынын, түсін, сапасын білдіретін сөздерді сын есім дейміз. Қандай? Қай? Заттың санын білдіретін сөздерді сан есім деп аталады. Қанша? Қай?
- Жақсыларды көру үшін. - Ақыл-кеңес тыңдау үшін. - Елге көмек беру үшін - Шетте жүрсең, - Туған жерге жету үшін!
- Екі саны
1-топ: күшік, тоғызқұмалақ, алтыбақан 2-топ:желтоқсан, жүзім,бесік |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Өткен сабақ пен жаңа сабақты байланыстыру.
|
Слайд: Біздің жерімізді ауа қабатымен бірге шексіз кеңістік қоршап тұр. Бұл ғарыш әлемі. Онда күн, жұлдыз, ай, планеталар сияқты аспан денелері бар.
Көп жылдар бойы ғарыш әлемінің құпиялары мен жұмбақтарын адамдар зерттеп келді. Әлі күнге ғалымдар тылсым дүниенің жұмбақтарын шеше алмай келеді. Қазіргі кезде де ғалымдар ғарыш әлемін зерттеу үстінде.
Дәптермен жұмыс Дәптерімізді ашайық, Қолға қалам алайық, Салақтықтан қашайық, Әдемі етіп жазайық. -Балалар, бұл тапсырманы орындайтын болсақ, Жердің жасанды серігі туралы мәліметті білетін боламыз. 1-жаттығу. Мәтінді түсініп оқу. Оқулықпен жұмыс. Күн жүйесінің тоғызыншы ғаламшары- Плутон. Оның бір ғана серігі бар. Плутон екі жүз елу жылда Күнді бір рет айналып шығады. Өйткені ол оте қашықта орналасқан. |
Ғарыш әлемі туралы өз ойларын айтады
Мәтінді көшіріп жазып, сан есімдердің астын сызу. Күн жүйесіндегі тоғыз ғаламшарды атайды.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту жаттығуы | Аспанға қарап ай көрдім,
Төменге қарап жер көрдім. Оңға бұрылып, солға бұрылып, Егеменді ел көрдім. |
Сергіту жаттығуын орындайды
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2) Түсіну. | Ал, енді балалар, ғарышкер жануарлар туралы білгілерің келе ме? Ендеше келесі тапсырманы орындауға көшейік.
2-жаттығу. Берілген зат есімдердің алдына сан есімдерді қойып жаз. (Карточкалармен жұмыс) 1-топ Жетіата, төртмезгіл,сегізкөз. 2-топ Бессаусақ,жетіқазына, жетіғаламшар |
Сөздерді қатыстырып, сөйлем құрастырып жазу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3) Қолдану | Сөйлем құрап жазу
(Кері байланыс орнату.) Слайд: Алғашқы адамды ұшырмас бұрын ғалымдар ғарышқа әртүрлі жануарларды жіберді. Алғаш зерттеуші ғарышкер иттер, қояндар, жәндік-тер, тіпті микробтар да болды. Ғарышқа ең алдымен 1959 ж 3 қарашада Лайка атты итке арнайы скафандр кигізіліп ұшырылды. Оған арнайы ішінде тамақ, су, ауасы бар зымыран құрастырылды. Келесі тапсырманы орындайтын болсаңыздар ең алғашқы ғарышкерлер туралы білесіңдер. 3-жаттығу. 1-топ Бірінші,екінші,үшінші,төртінші,бесінші. 2-топ Алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы. Слайд. Юрий Алексеевич Гагарин- ғарыш әлеміне аттанған ең алғашқы адам. Тоқтар Әубәкіров - тұңғыш қазақ ғарышкері 1991ж 2 қазанда “Союз Т-13” ғарыш кемесімен Байқоңырдан ғарышқа көтерілді. Талғат Мұсабаев - ашық космоста жұмыс істеген тұңғыш қазақстандық ғарышкер. Айдын Айымбетов- еліміздің үшінші ғарышкері. 2015 жылы 2 қыркүйекте аспан әлеміне самғады. Талғат Мұсабаев, Тоқтар Әубәкіров, Айдын Айымбетов - еліміздің мақтаныштары. Олар ержүрек, батыр, халық қаһармандары. |
Сөйлем құрастырып жазады.
Сұрақтарға жауап береді. Сөздерге сұрақ қойып,олар санның ретін білдіретін дәлелдейді.. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4) Талдау. | Балалар, келесі тапсырмаға назар аударайық.Бұл тапсырманы орындағаннан кейін ғарыш кемесі туралы мәлімет білетін боламыз. | Оқушылар өз ойларын ой талқыға салады
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті |
Жалғыз саусақ тіпті де,Үш саусағым орамды |
Оқушылар серігеді | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5) Жинақтау. |
Ойын: «Ойнап отыр, ойлап отыр» Ойынның мақсаты: Баланың таным қабілетін, зейінін дамыту, шапшаң ойлауға үйрету. І топ: Оқушы, бес,домбыра,екі жүз,. жеті, оқулық, биік, алпыс бес, жуан, ащы,он сегіз. ІІ топ: Бес, он алты, жүзді, жиырма, тақта, отыз, күреді, екі, оқып отыр,. Бұл әрі үй, әрі ғылыми лаборатория. Мұнда ұйықтайды және спортпен шұғылданады
- Ал, балалар, жерімізге қайтатын да уақыт келген сияқты. -Ғарыш әлемі сендерге ұнады ма? -Не үйрендіңіздер? Нені білдіңіздер? -Нені білген қызықты болды? |
Әр топ оқушылары сөздердің ішінен сан есімдерді тауып жазу. Және бір сөйлем құрастыру.
Оқушылардың сан есім туралы білімін анықтап бағаланады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6) Бағалау. | Тест арқылыбірін - бірібағалау. 1. Заттыңсанынбілдіретінсөзтабы – А) затесім Ә) сын есім Б) сан есім 2. Сан есімніңсұрақтарынбелгіле. А) Қандай? Қай? Ә) Қанша?Неше? Нешінші? Б) Не істеді? Қайтті? 3. Нешіншісұрағынажауапберетінсөзді тап. А) бесінші Ә) бес Б) бесеу 4. Сан есімді тап. А) сана, оқы Ә) жиырма, үшжүз Б) биыл, былтыр 5.Сөйлемнен сан есімді тап. Олжасбіріншіорыналды. А) Олжас Ә) бірінші Б) орын В) алды
|
Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді.
Көршілерін тексеру арқылы бір-бірін бағалайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау |
Семантикалық карта. Сөз таптарын ажырату
|
ОҮБ. Табыс критерийлері бойынша алдын ала құрылған бағалау шкаласымен топ басшылары бағалайды.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйтапсырмасы:
Қорытынды.
Рефлексиялықкезең. |
6-жаттығу
Меңзердің бағытымен оқысаң, ақын Қ. Омарұлының өлең жолдары шығады. Сан есімдерді сөзбен жазып, дәптерге өлеңді көшір оралып қелдік. -Сабақтабізқайда саяхатка бардық? -Сабақта не істедік? -Саяхатымыз қызық болды ма?
Орнымыздан тұрайық,
Сабақтан алған әсерлерін күлегештерге белгілейді.
|
Критерий:
1, Сөздерді дұрыс табу. 2. Сан есімдерді табу
- Сабақта ережелерді қайталап, сан есіммен танысып,жаттығулар орындадық.
Иә.
|
Пәні: | Қазақ тілі | 2 сынып |
Күні: | 09.02.17 | Смагулова Перизат Ерболатқызы |
Сабақтыңтақырыбы: | Сөз таптары. Не білеміз? | |
Мақсат: | Оқушылардың заттың атын, сынын, іс-әрекетін,қимылын, санын білдіретін сөздер туралы білімдерін кеңейту. Заттың атын білдіретін сөздерді ажырата алу біліктерін, танымдық қабілеттерін дамыту;Оқушыларды шапшаңдыққа, топпен бірлесе жұмыс жасап, өз бетінше тапсырмаларды орындап, нәтижеге жете білуге тәрбиелеу, мамандық иелеріне деген құрмет пен алғыс сезімдерін ояту;. |
|
Міндеттері: | Әрбірсөздіңбелгілібірұғымдыбілдіретінін, сөйлемдегісөздердіңорны мен өзарамағыналықбайланысыболатынынтүсіндіру;
Өзбетіменжұмысжасауарқылытеориялықойлауын, жазбатілін, байланыстырыпсөйлеуіндамыту. Шығармашылыққабілеттерін, пәнгедегенқызығушылығынарттыру. 3) Білімпаздыққа, еңбексүйгіштікке, ұқыптылыққатәрбиелеу. |
|
Сілтеме: | Қазақтіліоқулығы. Мұғалімдергеарналғаннұсқаулық,
Электрондыоқулық, интернеттенсуреттер |
|
Күтілетіннәтижелері: | 1. Сөзтаптарытүрлерінқайтажаңғыртады; сөздердімағыналарынақарайтоптастырады, сөзтіркесінқұрайды;
2. Сөздердіңқайсөзтабынажататынынанықтайды; сәйкестендіреді. 3. Сөзтаптарынажыратаалатынболады. |
|
Ақпараткөздері, қолданатынматериалдар: | Оқулық, интербелсендітақта, электрондыоқулықтар, тақырыпқабайланыстысуреттер, слайд. А форматтағықағаздар, маркер,стикер, күлегештер. | |
Әдістәсілдер: | Топпен жұмыс: жұппенжұмыстоптаталқылау. АКТ қолдану: СТО: ОҮБ: (Табыскритерийлерібойынша) | |
Дереккөздері: | Оқулықтаналынғантапсырмалар, материалдар, ғаламторданалынғанмәліметтер. |
Тапсырматүрлері | Мұғалімніңісәрекеті | Оқушыныңәрекеті | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушыларғапсихологиялықахуалтуғызу. | Сыныптытөрт топқабөлу. Гүлдердің суреттері арқылытопқабөлу.
Топ басшынытағайындау. Сабақтыңтақырыбы мен мақсатынтаныстыру. Үлкенге де сіз, Оқушылар топқа бөлінгеннен кейін бірі-бірін смайлик арқылы баға беретінін түсіндіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1)Білу. | Үйтапсырмасынсұрау.
Сөз құрамы туралы білімдерін бекіту. Түбір
Қосымша
/ \
Мысал келтіру: Егін-ші-лер, куй-ші-лер. |
Тақтаға шығып орындайды
«Топтастыру» тәсілі аясында оқушылар бір - біріне сұрақ қою арқылы тақырыпты жан - жақты қарастырып, сыни тұрғыдан ойланып жауап береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабақ
Сабақтың тақырыбын ашу Ой қозғау Бүгін сендер сөздер туралы ертегі тыңдайсыңдар. Балалар біз бүгін заттын атын, түсін,қимылын, санын білдіретін сөздермен танысамыз. Олардың барлығын бір сөзбен сөз таптары деп атаймыз.. Оқушыларға суреттер көрсетемін.
1-топ атын, түсін айтады 2-топ не істейді?(іс-әрекетін) айтады 3-топ заттың санын айтады Оқушыларға тереңірек түсіну үшін көрнекіліктермен жұмыс жасалынады.. |
Оқушылар ертегіні тыңдап, сөз таптары туралы,олардың қызметтерін түсінеді
Ережелерді еске түсіру.
Топтық жұмыс. Тапсырмамен танысу, ойлану.
Оқушыларға көрсетілген суреттерден топқа бөліп жазу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дәптермен жұмыс
Тақтаға күнді жазу, оқушылардың дұрыс отыруын бақылау. Балалар, енді дәптерімізді ашып күннің жадысын жазайық. Оларды тереңірек түсіну үшін кітаптағы жаттығуларды орындайық. |
Тапсырмамен танысу, ойлану.
Оқушылар күннің жадысын жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2) Түсіну. | Жұптықжұмыс
Оқулықтағы тапсырма:126 беттегі 1-жаттығу Адамдар: бала,қыз Жануарлар: қой, сиыр Өсімдіктер: пальма, күнбағыс Жиhаздар: керует, шкаф, орындық, кресло,
|
.
Дәптермен жұмыс істейді. Толықтырады.
Суреттер бойынша бірінші топ суреттегі заттарды атап, зат атауларын топқа бөліп жазады Оқушылар смайлик арқылы баға береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергітужаттығуы. | Оқушыларды іс-қимыл арқылы сергіту.
Универсиада — дүниежүзілікстуденттік спорт ойындары. АлматыдағыҚысқы Универсиада 2017 жылдың 29 қаңтар мен 8 ақпан аралығында өтеді. Біздің қоржынымызда 2.02.17 күніне дейін біздің 2 алтын, екі күміс, екі қоламыз бар. Қатысушылармыздын суретін оқушыларға көрсету:
. 2017 жылғы Қысқы Универсиада сайыстары 13 спорт түрінен болады: Таушаңғы спорты; Қимылмен көрсетеді Серігеді, сөздерге сәйкес қимылдар орындады.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3) Қолдану |
3-жаттығу.
с е к і р д і і л д і ж ү г і р д і п і с і е д і т е п т і і ш т і к и д і |
Бірінің білімін бірі толықтырады. Оқушылар сөзжұмбақты шешіп не істеді? деген сұраққа жауап береді.
Оқушылар смайлик арқылы баға береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4) Талдау. | Топпенжұмыс «Сипаттасырын аш» ойыны
Екінші топ 4-жаттығу Көп нүктенің орнына мамандықты білдіретін сөздерді тауып жазады. Не? Кім? (Керібайланысорнату.) |
Дәптермен жұмыс жасайды.
Оқушылар өз ойларын ой талқыға салады. Оқушылар смайлик арқылы баға береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5) Жинақтау. |
Семантикалық картаны толтыру. |
Алған білімдерін толықтырып отырады
Өз бетімен жұмысты орындайды.
Оқушылар смайлик арқылы баға береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6) Бағалау. | Қосымша тапсырма: Ребустың шешіміндегісөз
Қандай сөз табына жататынын дәлелдеу. (Кері байланыс орнату.) |
Балалар жауаптарын айтады.
Өзара пікір туады. Өзараталдайды. Иәнемесежоқжауаптарыайтылады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау |
|
ОҮБ. Табыскритерийлерібойынша алдыналақұрылғанбағалаушкаласымен топ басшыларыбағалайды.
Оқушыларөзін-өзібағалайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйтапсырмасы: | 5- жаттығу. «Қысқы Универсиада» тақырыбына эссе жазу.
|
Критерий:
1. 20 сөзден кем болмау 2. Мағыналы болу 3. Сөз таптарын бөлу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексиялықкезең. | Сабақтаналғанәсерлерінкүлегештергебелгілейді.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | Қазақ тілі | 2 сынып |
Күні: | 06.04.17 | Смагулова Перизат Ерболатқызы |
Сабақтыңтақырыбы: | Сан есім | |
Мақсат: | Сан есімніңзаттыңсанын, ретінбілдіретінсөзтабыекенінтүсіндіру.Санесімніңмағынасындұрыстүсініп, сөйлеужәнежазустиліндедұрысқолданабілудағдыларындыру. | |
Міндеттері: | Оқушылардыңақыл-ойын, сөйлеутіліндамыту, қиялынұштау.
Танымдықтапсырмаларарқылыойбелсенділігінарттыру, Шығармашылыққабілеттеріндамыту. |
|
Сілтеме: | Қазақтіліоқулығы. Мұғалімдергеарналғаннұсқаулық, 41, 78, 179 беттер.
Слайд,суреттер, кестелер. |
|
Күтілетіннәтижелері: | Оқушыларжаттығулар, әртүрлітапсырмаларорындаумақсатында сан есімдердітауып, оларғасұраққойыпүйрену. | |
Ақпараткөздері, қолданатынматериалдар: | Оқулық, интербелсендітақта, электрондыоқулықтар, тақырыпқабайланыстысуреттер, слайд. А форматтағықағаздар, маркер,стикер, күлегештер. | |
Әдістәсілдер: | «Ыстықорындық» тәсілі, топпенжұмыс: жұппенжұмыстоптаталқылау. АКТ қолдану: электрондыоқулық. СТО:«Блумтаксономиясы»
ОҮБ: (Табыскритерийлерібойынша) |
|
Дереккөздері: | Оқулықтаналынғантапсырмалар, материалдар, ғаламторданалынғанмәліметтер. |
Тапсырма түрлері | Мұғалімніңісәрекеті | Оқушыныңәрекеті | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру бөлімі
Оқушыларғапсихологиялықахуалтуғызу.
Үй тапсырмасы
1)Білу.
|
Сыныпты үш топқа бөлу. 1,2 сандарын
таңдау арқылы бөлініп топқа бөлу. Ереже : 1. Бір-бірімізді сыйлау 2. Әр топ келесі топтың жауабын тыңдау 3. Ойымызды жинақтап, еркін, тиянақты етіп айту 4. Әр оқушы сабаққа ұйымшылдықпен белсене қатысу 5. Уақытты үнемді пайдалану. То Топ басшыны тағайындау. Бағалау парағын топ басшысы толтырады.
Психологиялық дайындық. Психологиялық дайындық. Балаларды тақта алдына дөңгелене тұрғызып, сары түсті лентаны қолдарына ұстатып күн бейнесін жасату. Бір - бірлерінеқараптұрып, жылы - жылытілектерінайтқызу. Айтыпболғансоң, лентаныңқолыменұстаптұрғанбөлігінқайшыменкесіп беру. Бұлкүннұрыныңкішкенебөлігіарқылыәр бала өзжүрегінежылусыйладыдепесептелінеді. Балалархормен: Балалар, ғарыш деген сөзді қалай түсінесіңдер? -Ендеше, бүгінгі біздің сабағымыз ерекше болғалы түр, себебі біз ғарыш әлеміне саяхатқа шығамыз.Ғарыш әлемінің құпияларымен, ондағы құбылыстармен танысамыз, ол үшін өзіміздің ғарыш кемемізге отырып саяхатқа аттанайық. Дайынбыз ба? Ал, кеттік. - Мінеки, ғарыш әлеміне де жеттік, енді аспан әлемінің құпияларымен танысу үшін сендер тапсырмаларды орындауларың шарт. Сонда ғана сендер ғарыш әлемі туралы білетін боласындар? - Ал кімде-кім сабаққа белсенді қатысса, жұлдызша беремін. Ендеше жұлдызшаны көбірек жинауға тырысайық, жарай ма? Слайд. Өткен материалды «Кім шапшаң?» ойыны арқылы пысықтау.
3. Сын есім дегеніміз не, қандай сұраққа жауап береді? Түрлері? 4.Сан есім дегеніміз не? Сұрақтары? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
Мұғалім:-Екі көзің не үшін керек? Мұғалім-Екі құлақ не үшін керек? Мұғалім:-Екі қолың не үшін керек? Оқушылар:-Мұғалім:-Екі аяғын не үшін керек? Оқушылар:-Балалар, өлеңде адамның қандай дене мүшелері туралы айтылған? § Мысал келтіремін: 100+ік ; 1-топ: К+3+ік ; 9+қумалақ ; 6+бақан; 2-топ: Жел+90 ; 100+ім; 5-ік. |
Оқушылар топқа бөлінеді
Оқушылардың сабаққа деген ынтасын арттыру мақсатында психологиялық дайындық жүргізу.
Балалар ғарыш туралы өз ойларын айтады.
«Кім шапшаң?» ойыны аясында оқушылар ережелерді еске түсіру арқылы тақырыпты жан - жақты қарастырып, сыни тұрғыдан ойланып жауап береді.
Сөз таптары ↓ (Зат есім, Етістік, Сын есім, Сан есім)
Заттың атын білдіретін сөздерді зат есім дейміз. Кім? Не? Заттың қимылын білдіретін сөздерді етістік дейміз. Не істеді? Не қылды? Қайтты? Заттың сынын, түсін, сапасын білдіретін сөздерді сын есім дейміз. Қандай? Қай? Заттың санын білдіретін сөздерді сан есім деп аталады. Қанша? Қай?
- Жақсыларды көру үшін. - Ақыл-кеңес тыңдау үшін. - Елге көмек беру үшін - Шетте жүрсең, - Туған жерге жету үшін!
- Екі саны
1-топ: күшік, тоғызқұмалақ, алтыбақан 2-топ:желтоқсан, жүзім,бесік |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Өткен сабақ пен жаңа сабақты байланыстыру.
|
Слайд: Біздің жерімізді ауа қабатымен бірге шексіз кеңістік қоршап тұр. Бұл ғарыш әлемі. Онда күн, жұлдыз, ай, планеталар сияқты аспан денелері бар.
Көп жылдар бойы ғарыш әлемінің құпиялары мен жұмбақтарын адамдар зерттеп келді. Әлі күнге ғалымдар тылсым дүниенің жұмбақтарын шеше алмай келеді. Қазіргі кезде де ғалымдар ғарыш әлемін зерттеу үстінде.
Дәптермен жұмыс Дәптерімізді ашайық, Қолға қалам алайық, Салақтықтан қашайық, Әдемі етіп жазайық. -Балалар, бұл тапсырманы орындайтын болсақ, Жердің жасанды серігі туралы мәліметті білетін боламыз. 1-жаттығу. Мәтінді түсініп оқу. Оқулықпен жұмыс. Күн жүйесінің тоғызыншы ғаламшары- Плутон. Оның бір ғана серігі бар. Плутон екі жүз елу жылда Күнді бір рет айналып шығады. Өйткені ол оте қашықта орналасқан. |
Ғарыш әлемі туралы өз ойларын айтады
Мәтінді көшіріп жазып, сан есімдердің астын сызу. Күн жүйесіндегі тоғыз ғаламшарды атайды.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту жаттығуы | Аспанға қарап ай көрдім,
Төменге қарап жер көрдім. Оңға бұрылып, солға бұрылып, Егеменді ел көрдім. |
Сергіту жаттығуын орындайды
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2) Түсіну. | Ал, енді балалар, ғарышкер жануарлар туралы білгілерің келе ме? Ендеше келесі тапсырманы орындауға көшейік.
2-жаттығу. Берілген зат есімдердің алдына сан есімдерді қойып жаз. (Карточкалармен жұмыс) 1-топ Жетіата, төртмезгіл,сегізкөз. 2-топ Бессаусақ,жетіқазына, жетіғаламшар |
Сөздерді қатыстырып, сөйлем құрастырып жазу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3) Қолдану | Сөйлем құрап жазу
(Кері байланыс орнату.) Слайд: Алғашқы адамды ұшырмас бұрын ғалымдар ғарышқа әртүрлі жануарларды жіберді. Алғаш зерттеуші ғарышкер иттер, қояндар, жәндік-тер, тіпті микробтар да болды. Ғарышқа ең алдымен 1959 ж 3 қарашада Лайка атты итке арнайы скафандр кигізіліп ұшырылды. Оған арнайы ішінде тамақ, су, ауасы бар зымыран құрастырылды. Келесі тапсырманы орындайтын болсаңыздар ең алғашқы ғарышкерлер туралы білесіңдер. 3-жаттығу. 1-топ Бірінші,екінші,үшінші,төртінші,бесінші. 2-топ Алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы. Слайд. Юрий Алексеевич Гагарин- ғарыш әлеміне аттанған ең алғашқы адам. Тоқтар Әубәкіров - тұңғыш қазақ ғарышкері 1991ж 2 қазанда “Союз Т-13” ғарыш кемесімен Байқоңырдан ғарышқа көтерілді. Талғат Мұсабаев - ашық космоста жұмыс істеген тұңғыш қазақстандық ғарышкер. Айдын Айымбетов- еліміздің үшінші ғарышкері. 2015 жылы 2 қыркүйекте аспан әлеміне самғады. Талғат Мұсабаев, Тоқтар Әубәкіров, Айдын Айымбетов - еліміздің мақтаныштары. Олар ержүрек, батыр, халық қаһармандары. |
Сөйлем құрастырып жазады.
Сұрақтарға жауап береді. Сөздерге сұрақ қойып,олар санның ретін білдіретін дәлелдейді.. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4) Талдау. | Балалар, келесі тапсырмаға назар аударайық.Бұл тапсырманы орындағаннан кейін ғарыш кемесі туралы мәлімет білетін боламыз. | Оқушылар өз ойларын ой талқыға салады
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті |
Жалғыз саусақ тіпті де,Үш саусағым орамды |
Оқушылар серігеді | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5) Жинақтау. |
Ойын: «Ойнап отыр, ойлап отыр» Ойынның мақсаты: Баланың таным қабілетін, зейінін дамыту, шапшаң ойлауға үйрету. І топ: Оқушы, бес,домбыра,екі жүз,. жеті, оқулық, биік, алпыс бес, жуан, ащы,он сегіз. ІІ топ: Бес, он алты, жүзді, жиырма, тақта, отыз, күреді, екі, оқып отыр,. Бұл әрі үй, әрі ғылыми лаборатория. Мұнда ұйықтайды және спортпен шұғылданады
- Ал, балалар, жерімізге қайтатын да уақыт келген сияқты. -Ғарыш әлемі сендерге ұнады ма? -Не үйрендіңіздер? Нені білдіңіздер? -Нені білген қызықты болды? |
Әр топ оқушылары сөздердің ішінен сан есімдерді тауып жазу. Және бір сөйлем құрастыру.
Оқушылардың сан есім туралы білімін анықтап бағаланады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6) Бағалау. | Тест арқылыбірін - бірібағалау. 1. Заттыңсанынбілдіретінсөзтабы – А) затесім Ә) сын есім Б) сан есім 2. Сан есімніңсұрақтарынбелгіле. А) Қандай? Қай? Ә) Қанша?Неше? Нешінші? Б) Не істеді? Қайтті? 3. Нешіншісұрағынажауапберетінсөзді тап. А) бесінші Ә) бес Б) бесеу 4. Сан есімді тап. А) сана, оқы Ә) жиырма, үшжүз Б) биыл, былтыр 5.Сөйлемнен сан есімді тап. Олжасбіріншіорыналды. А) Олжас Ә) бірінші Б) орын В) алды
|
Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді.
Көршілерін тексеру арқылы бір-бірін бағалайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау |
Семантикалық карта. Сөз таптарын ажырату
|
ОҮБ. Табыс критерийлері бойынша алдын ала құрылған бағалау шкаласымен топ басшылары бағалайды.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйтапсырмасы:
Қорытынды.
Рефлексиялықкезең. |
6-жаттығу
Меңзердің бағытымен оқысаң, ақын Қ. Омарұлының өлең жолдары шығады. Сан есімдерді сөзбен жазып, дәптерге өлеңді көшір оралып қелдік. -Сабақтабізқайда саяхатка бардық? -Сабақта не істедік? -Саяхатымыз қызық болды ма?
Орнымыздан тұрайық,
Сабақтан алған әсерлерін күлегештерге белгілейді.
|
Критерий:
1, Сөздерді дұрыс табу. 2. Сан есімдерді табу
- Сабақта ережелерді қайталап, сан есіммен танысып,жаттығулар орындадық.
Иә.
|
Пәні: | Қазақ тілі | 2 сынып |
Күні: | 09.02.17 | Смагулова Перизат Ерболатқызы |
Сабақтыңтақырыбы: | Сөз таптары. Не білеміз? | |
Мақсат: | Оқушылардың заттың атын, сынын, іс-әрекетін,қимылын, санын білдіретін сөздер туралы білімдерін кеңейту. Заттың атын білдіретін сөздерді ажырата алу біліктерін, танымдық қабілеттерін дамыту;Оқушыларды шапшаңдыққа, топпен бірлесе жұмыс жасап, өз бетінше тапсырмаларды орындап, нәтижеге жете білуге тәрбиелеу, мамандық иелеріне деген құрмет пен алғыс сезімдерін ояту;. |
|
Міндеттері: | Әрбірсөздіңбелгілібірұғымдыбілдіретінін, сөйлемдегісөздердіңорны мен өзарамағыналықбайланысыболатынынтүсіндіру;
Өзбетіменжұмысжасауарқылытеориялықойлауын, жазбатілін, байланыстырыпсөйлеуіндамыту. Шығармашылыққабілеттерін, пәнгедегенқызығушылығынарттыру. 3) Білімпаздыққа, еңбексүйгіштікке, ұқыптылыққатәрбиелеу. |
|
Сілтеме: | Қазақтіліоқулығы. Мұғалімдергеарналғаннұсқаулық,
Электрондыоқулық, интернеттенсуреттер |
|
Күтілетіннәтижелері: | 1. Сөзтаптарытүрлерінқайтажаңғыртады; сөздердімағыналарынақарайтоптастырады, сөзтіркесінқұрайды;
2. Сөздердіңқайсөзтабынажататынынанықтайды; сәйкестендіреді. 3. Сөзтаптарынажыратаалатынболады. |
|
Ақпараткөздері, қолданатынматериалдар: | Оқулық, интербелсендітақта, электрондыоқулықтар, тақырыпқабайланыстысуреттер, слайд. А форматтағықағаздар, маркер,стикер, күлегештер. | |
Әдістәсілдер: | Топпен жұмыс: жұппенжұмыстоптаталқылау. АКТ қолдану: СТО: ОҮБ: (Табыскритерийлерібойынша) | |
Дереккөздері: | Оқулықтаналынғантапсырмалар, материалдар, ғаламторданалынғанмәліметтер. |
Тапсырматүрлері | Мұғалімніңісәрекеті | Оқушыныңәрекеті | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушыларғапсихологиялықахуалтуғызу. | Сыныптытөрт топқабөлу. Гүлдердің суреттері арқылытопқабөлу.
Топ басшынытағайындау. Сабақтыңтақырыбы мен мақсатынтаныстыру. Үлкенге де сіз, Оқушылар топқа бөлінгеннен кейін бірі-бірін смайлик арқылы баға беретінін түсіндіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1)Білу. | Үйтапсырмасынсұрау.
Сөз құрамы туралы білімдерін бекіту. Түбір
Қосымша
/ \
Мысал келтіру: Егін-ші-лер, куй-ші-лер. |
Тақтаға шығып орындайды
«Топтастыру» тәсілі аясында оқушылар бір - біріне сұрақ қою арқылы тақырыпты жан - жақты қарастырып, сыни тұрғыдан ойланып жауап береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабақ
Сабақтың тақырыбын ашу Ой қозғау Бүгін сендер сөздер туралы ертегі тыңдайсыңдар. Балалар біз бүгін заттын атын, түсін,қимылын, санын білдіретін сөздермен танысамыз. Олардың барлығын бір сөзбен сөз таптары деп атаймыз.. Оқушыларға суреттер көрсетемін.
1-топ атын, түсін айтады 2-топ не істейді?(іс-әрекетін) айтады 3-топ заттың санын айтады Оқушыларға тереңірек түсіну үшін көрнекіліктермен жұмыс жасалынады.. |
Оқушылар ертегіні тыңдап, сөз таптары туралы,олардың қызметтерін түсінеді
Ережелерді еске түсіру.
Топтық жұмыс. Тапсырмамен танысу, ойлану.
Оқушыларға көрсетілген суреттерден топқа бөліп жазу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дәптермен жұмыс
Тақтаға күнді жазу, оқушылардың дұрыс отыруын бақылау. Балалар, енді дәптерімізді ашып күннің жадысын жазайық. Оларды тереңірек түсіну үшін кітаптағы жаттығуларды орындайық. |
Тапсырмамен танысу, ойлану.
Оқушылар күннің жадысын жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2) Түсіну. | Жұптықжұмыс
Оқулықтағы тапсырма:126 беттегі 1-жаттығу Адамдар: бала,қыз Жануарлар: қой, сиыр Өсімдіктер: пальма, күнбағыс Жиhаздар: керует, шкаф, орындық, кресло,
|
.
Дәптермен жұмыс істейді. Толықтырады.
Суреттер бойынша бірінші топ суреттегі заттарды атап, зат атауларын топқа бөліп жазады Оқушылар смайлик арқылы баға береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергітужаттығуы. | Оқушыларды іс-қимыл арқылы сергіту.
Универсиада — дүниежүзілікстуденттік спорт ойындары. АлматыдағыҚысқы Универсиада 2017 жылдың 29 қаңтар мен 8 ақпан аралығында өтеді. Біздің қоржынымызда 2.02.17 күніне дейін біздің 2 алтын, екі күміс, екі қоламыз бар. Қатысушылармыздын суретін оқушыларға көрсету:
. 2017 жылғы Қысқы Универсиада сайыстары 13 спорт түрінен болады: Таушаңғы спорты; Қимылмен көрсетеді Серігеді, сөздерге сәйкес қимылдар орындады.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3) Қолдану |
3-жаттығу.
с е к і р д і і л д і ж ү г і р д і п і с і е д і т е п т і і ш т і к и д і |
Бірінің білімін бірі толықтырады. Оқушылар сөзжұмбақты шешіп не істеді? деген сұраққа жауап береді.
Оқушылар смайлик арқылы баға береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4) Талдау. | Топпенжұмыс «Сипаттасырын аш» ойыны
Екінші топ 4-жаттығу Көп нүктенің орнына мамандықты білдіретін сөздерді тауып жазады. Не? Кім? (Керібайланысорнату.) |
Дәптермен жұмыс жасайды.
Оқушылар өз ойларын ой талқыға салады. Оқушылар смайлик арқылы баға береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5) Жинақтау. |
Семантикалық картаны толтыру. |
Алған білімдерін толықтырып отырады
Өз бетімен жұмысты орындайды.
Оқушылар смайлик арқылы баға береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6) Бағалау. | Қосымша тапсырма: Ребустың шешіміндегісөз
Қандай сөз табына жататынын дәлелдеу. (Кері байланыс орнату.) |
Балалар жауаптарын айтады.
Өзара пікір туады. Өзараталдайды. Иәнемесежоқжауаптарыайтылады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау |
|
ОҮБ. Табыскритерийлерібойынша алдыналақұрылғанбағалаушкаласымен топ басшыларыбағалайды.
Оқушыларөзін-өзібағалайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйтапсырмасы: | 5- жаттығу. «Қысқы Универсиада» тақырыбына эссе жазу.
|
Критерий:
1. 20 сөзден кем болмау 2. Мағыналы болу 3. Сөз таптарын бөлу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексиялықкезең. | Сабақтаналғанәсерлерінкүлегештергебелгілейді.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||