Мен және табиғат. И дыбысы мен әрпі
Сейдалиева Динара Илесбековна
Жамбыл облысы, Жуалы ауданы,
Т.Дүйсебайұлы ауылы
Бастауыш сынып мұғалімі
Қысқа мерзімді жоспар
Пән: Сауат ашу | Мектеп:№28 Амангелді атындағы орта мектебі | |||||
Ортақ тақырып: Бізді қоршаған әлем | Мұғалімнің аты: Сейдалиева Динара Илесбековна | |||||
Күні: | ||||||
Сынып: 1 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||
Сабақ тақырыбы | Мен және табиғат. И дыбысы мен әрпі. | |||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 1.2.9.1. Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.
1.2.2.1. Мәтінде автордың кім (не) туралы айтқысы келгенін түсіну. 1.1.9.2. Дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсіну. 1.1.6.1. Сөйлеу барысында сипаттау,салыстыру сөздерін,вербалды емес қарым –қатынас құралдарын(ым-ишара, қимыл, дауыс ырғағын, мәнерін, қарқынын, сөз арасындағы кідірісті) қолдану. 1.3.11.1. Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою. |
|||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: | |||||
Әріпті таниды,ажырата алады,буындап оқиды,дыбыспен сәйкестендіреді.Әріпті жаза алады. | ||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: | ||||||
Сөздердің мағынасын ажыратады,талдайды,сөздерді тұтас оқиды. | ||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: | ||||||
И дыбысы бар сөздерді мағынасына қарай сөйлемде дұрыс қолдана алады.Ойын толық жеткізе алады. | ||||||
Бағалау критерийлері | 1.Әріпті таниды,ажыратады,сәйкестендіреді.
2.Буындап оқиды,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқиды,сөздерді түсініп қолданады. 3.Дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсінеді. 4.Сөйлеу барысында сипаттау,салыстыру,вербалды емес қарым-қатынас құралдарын қолданады. 5.Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қояды. |
|||||
Тілдік мақсат | Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:
Инелік-стрекоза-dragonfly Шие-вишня-cherry Ит-собака-dog |
|||||
Талқылауға арналған сұрақтар:
И дыбысы қандай дыбыс? И дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі? И дыбысынан басталатын қандай кісі аттарын білесің? И дыбысы бар қандай сөздерді білесің? Инелік сөзіне қандай сөйлем құрауға болады? |
||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушылар бойына ынтымақтастық, азаматтық жауапкершілік құндылықтарын дарыту. | |||||
Пәнаралық байланыс | Дүниетану-қоршаған орта,суреттер
Математика-әріп элементтері Көркем еңбек- «бағдаршам», «желкенді қайық» Музыка-сергіту сәті
|
|||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта, электронды оқулық, аудиожазба | |||||
Бастапқы білім | «Ыстық орындық»әдісі
Әр оқушы ыстық орындыққа отырып,сұрақтарға жауап береді,тапсырмаларды орындайды. – Суреттегі заттарды ата.(ине,инелік,тиын,шие) – Ине туралы не білесің?(инемен тігіс тігеді,араның,масаның кірпінің инесі бар) – Шие сөзіне сөйлем құра.(Мен шие сусынын іштім) – Инелік қандай болады? – Инабат,Исатай, Ирина,ирек,иіс,иіл сөздерінен кісі аттарын тап.Осы сөздер қандай дыбыстан басталып тұр?
|
|||||
Жоспар | ||||||
Жоспарланған уақыт есебі | ресурстар
|
|||||
Басы
|
Жылулық шеңбері
«Жүректен жүрекке» Психологиялық ахуалды үш тілде орындаймыз. «Көңілді жемістер» арқылы оқушыларды топқа бөлу. Iтоп-алма Iтоп-құлпынай IIIтоп-банан |
Жылулық шеңбері
«Смарт бейджик» |
||||
Ортасы
|
Таныстырылым
«И» дыбысымен танысады. «И»-дің дауысты дыбыс екенін,оның сөздің басында ,ортасында, соңында кездесетінін біледі. Баспа және жазба түрлерімен танысады. Инелік сөзіне дыбыстық талдау жасату. «Гүл теру» әдісі арқылы гүлде жазылған сөздерді оқып, инелікке жапсырады.
1. Оқылым «Бір айналым» әдісі арқылы оқытып шығу.
ши иек ирек иық тиін ие ти тиек сирек қиық тиын шие Жұмыс алгоритмі: Сөздерді оқып,мағынасын ажырату. Сөздердің өзгеруіне не себеп болғанын анықтату. И дыбысының қай буында келетінін анықтату.
Дескриптор 1. И дыбысы бар сөздерді буындап оқиды. 2. Сөздерді тұтас оқиды . 3. Сөздердің мағынасын түсінеді Кері байланыс:«Бағдаршам»әдісі Қ.Б. Жұлдызшалар арқылы бағалау
2. Тыңдалым
Керек
Ие керек итке, Ине керек жіпке, Икем керек іске, Иық керек жүкке. Қастек Баянбай -Бұл өлең бе, әлде әңгіме ме? – Бұл өлеңді кім жазған? «Дауыстап ойлау» әдісі Т Iтоп-Өлеңді дауыстап оқиды. IIтоп-И әрпінен басталатын сөздерді атап,мағынасын түсіндіреді. IIIтоп- Сөздерге буынға бөліп,дыбыстық талдау жасайды. Жұмыс алгаритмі: Өлеңді мәнерлеп оқу. И дыбысы бар сөздерді табу. Өлең мазмұнын түсіну. Сөздерге буындық,дыбыстық талдау жасау.
Дескриптор 1. Өлеңді мәнерлеп оқиды. 2. Өлеңнен И дыбысы бар сөздерді табады. 3. Өлең мазмұнын түсінеді 4. Сөздерге буындық, дыбыстық талдау жасайды Кері байланыс «Бағдаршам»әдісі Қ.Б. Жұлдызшалар арқылы бағалау
3.Айырмашылығын тап
тиін тиын
Екі сөздің айырмашылығын табу. «Сәйкестендір» әдісі Тиін ақша Тиын жануар
Дескриптор 1. Сөздердің мағына ажыратушылық қызметін түсінеді. 2. Айырмашылығын табады
Кері байланыс «Бағдаршам»әдісі Қ.Б. Жұлдызшалар арқылы бағалау
4. «Суретті әңгімеле» әдісі Т Iтоп-Сұрақтарға жауап бере отырып,суретпен әңгімелейді.(Ит қайтті?Үйден кімді алып шықты?Иесі ризашылығын қалай білдірді?) Iтоп-Оқиғаның басын,соңын болжайды. .(Өрт неден шықты деп ойлайсың??Өрт шыққан үйде кім қалып қойды?Соңы немен аяқталады? IIIтоп- Негізгі ойды айтып,тақырыпты ашады. «Ит- адамның досы» дегенді қалай түсінесің? Жұмыс алгаритмі: Сурет бойынша әңгіме құрау. Сұраққа толық жауап алу. Дескриптор 1. Сурет бойынша әңгіме құрайды 2. Әңгімелеу барысында сипаттау сөздерін қолданады,болжайды 3. Негізгі ойды тақырып бойынша анықтайды
Кері байланыс «Бағдаршам»әдісі Қ.Б. Жұлдызшалар арқылы бағалау Сергіту сәті Әуенді тыңдап,бейне роликке қарап билейді.
4. Дәптермен жұмыс. Жазылым. (Электронды оқулық – 1 тапсырма) Бас әріптер мен кіші әріптерді бір – бірімен дұрыс байланыстыру және оларды гигиеналық талаптарға сай жазу.
Дескриптор
1. Каллиграфиялық нормаларды сақтайды. 2.Сауатты жазады Кері байланыс «Бағдаршам»әдісі Қ.Б. Жұлдызшалар арқылы бағалау
5. Шығармашылық жұмыс Жұмыс алгаритмі: Топпен жұмыс орындау Әр бөліктегі сөздерді оқып, пазл құрастыру Шыққан суреттің атауын 3 тілде айту Дескриптор 1. Сөздерді оқиды 2. Пазл құрастырады 3. Атауын үш тілде айтады Кері байланыс «Бағдаршам»әдісі Қ.Б. Жұлдызшалар арқылы бағалау
|
Электронды оқулық
Оқулық
Инелік,гүлдің суреттері
Оқулық
Аудиожазба
Суреттер
Бейне ролик
Суреттер салынған пазл |
||||
Соңы
|
Кері байланыс
«Желкенді қайық» әдісі арқылы кері байланыс жасату
|
Желкенді қайық суреті | ||||
Қосымша мәліметтер | ||||||
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
«Дауыстап ойлау» әдісі
Барлығы: Өлеңді оқиды,мағынасын түсінеді,и әрпінен басталатын сөздерді табады. Көпшілігі: Сөздерге буындық,дыбыстық талдау жасайды. И дыбысы бар сөздерден сөйлем құрайды. Кейбірі: Автордың не айтқысы келгендігін түсінеді,өлең мағынасын ашады. Өмірмен байланыс орнатады.
|
Жұлдызшалар арқылы бағалау оқушылардың сабаққа деген кызығушылығын, белсенділігін арттыру мақсатында қолданамын. | Үй жағдайындағы қауіпсіздік ережелерін қатаң сақтау,сынып ережелерін сақтау. | ||||
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алды (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысынада сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|