Біздің айналамыздағы ақпарат

Cабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) Әртүрлі ақпараттарды атап шығу және көрсету.
Сабақ мақсаттары ­– байт пен бит бірліктеріне байланысты есептерді шығара білу.

­­– кило, мега, гига, терабайт бірліктерін айыра білу.

– айналамыздағы ақпараттардың өлшем бірлікке қандай қатысы бар екенін анықтау.

Бағалау критерийлері 1. Ақпараттың өлшем бірліктерін біледі.

2. «Байт» пен «Бит» мағынасын түсінеді.

3. Бір бірліктен екіншіге аудара алады.

Тілдік  мақсаттар

 

Тілдік мақсатта қолданылатын терминалогиялық сөздер: ақпарат, бит, байт, ақпараттың өлшем бірліктері, килобайт, мегабайт, терабайт.
Құндылықтарды дарыту

 

 

 Құндылықтарды дарыту айналамыздағы ақпаратты бір-бірімізге ынтазарлықпен, татулықпен,  адамгершілікпен түсіндіріле отырып жүзеге асады (іс-әрекетті және/немесе тақырып мазмұнын сипаттау).
Пәнаралық байланыстар Математика
Бастапқы білім

 

Оқушылар нені біледі немесе осы сабақ алдында олар нені білуі керек? (негізгі ұғымдар, фактілер, формулалар, терориялар).

 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет 

 

Ресурстар
Сабақтың басы

4 мин.

 

 

 

11 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топты сабаққа дайындау.

Мұғалім сабақты видеофайлды (1.14 – 3.55 мин.) көрсетуден бастайды.

Оқушылармен талқыланатын сұрақтар:

Уақытты қандай өлшем бірлікпен өлшейді?

Арақашықтықты қандай өлшем бірлікпен өлшейді?

Температураны қандай өлшем бірлікпен өлшейді?

Сіз ақпаратты қандай өлшем бірлікпен өлшейтінін білесіз бе?

Мұғалім ақпараттың өлшем бірліктерінің арақатынастарын көрсетеді.

1 байт (Б) = 8 бит (б)

1 Килобайт (кБ) = 1 024 Б

1 Мегабайт (мБ) = 1 024 кБ

1 Гигабайт (гБ) = 1 024 мБ

1 Терабайт (тБ) = 1 024 гБ

1 Петабайт (пБ) = 1 024 тБ

Сілтеме ойынша видеофайл қарау:

http://bilimland.kz/kk/content/lesson/16305-qparatty_olsheu

_birlikteri

 

 

 

https://bilimland.kz/kk#lesson=16305

Сабақтың ортасы

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй жұмысы

2 мин.

Қызыл, жасыл, сары түстер арқылы топтарға бөліп, тапсырма береміз.

1-тапсырма.

1) Топқа бөлінген оқушылар «бит», «байт» «кило», «мега», «гига», «тера» жұрнақтарының арақатынастарын кесте түрінде жаз.

2) Оқушылар индивидуалды ақпараттың өлшем бірліктерін үлкеннен/кішіге қарай орналастыр.

1 гБ     1 кБ    1025 Б    1 мБ

Бағалау критерийі Дискриптор
Өлшем бірліктерді өсу ретімен жазу;

Үлкеннен кішісіне қарай орналастыр

1. Өсу ретімен жаза алады

2. Өлшем бірліктерді біледі

3. Үлкеннен кішісіне қарай орналастыра алады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2-тапсырма.

Оқушылар индивидуалды практикалық тапсырманы орындайды:

1) 16,75 байтта қанша бит бар?

2) 173,25 килобайтта қанша бит бар?

3) 6363 гигабайтта қанша терабайт бар?

4) 27,5 гигабайтта қанша мегабайт бар?

5) 568328 байтта қанша мегабайт бар?

6) 4,25 мегабайтта қанша байт бар?

Бағалау критерийі Дискриптор
1. 1.

 

 

 

 

 

3-тапсырма.

Төменде берілген ақпарат өлшем бірліктерін өсу ретімен орналастыру арқылы  мозайка құрастыр.

Бағалау критерийі Дискриптор
1. Ақпарат өлшем бірліктерін осу ретімен  орналастыру арқылы мозайка құрастыра алуы 1. Мозайка құрастыра алады

 

 

Мегабайт, килобайт, терабат,  петабайт, бит, байт,

Егер оқушылар тапсырманы ерте орындап қойса, мұғалім келесі жаттығуларды береді.

Оқушылар сілтемеге өтіп, берілген 3 жаттығуды орындайды. Мұғалім тапсырманы тексереді.

Кестені толтыру.

 

Ақпарат саны Битте көрінісі
10 кБ  
5 мБ  
20 тБ  
15 гБ  
 

https://bilimland.kz/kk#lesson=16305

 

 

 

Презентацияда практикалық жұмысты орындау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://bilimland.kz/kk/content/lesson/16305-aqparatty_olsheu_birlikteri

 

 

Сабақтың соңы

2 мин.

 

Рефлексияны қабылдау

Оқушылар тақырыпқа байланысты сабақ барысында түсінгенін және өзіне жаңа сөздерін білгеніне 3 сөйлем жазады.Үш сөйлемнің әр сөйлемінен кілттік сөз таңдайды. Барлығы үш сөз. Бұл сөздер сабақ пен оқытудың мақсаттарымен сәйкес келу керек.

 

 

Саралау

Оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бағалау

Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді  іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

 

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы төменде берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Рефлексия

– Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

– Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

– Жеткізбесе, неліктен?

– Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

– Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

– Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *