Қазақтың бас ақыны 3-сынып

Пән: Әдебиеттік оқу Мектеп: «№31 бастауыш мектеп-балабақша»
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: кешені КММ
Атақты тұлғалар
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Божбанбаева С.М
Сынып: 3 Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы Қазақтың бас ақыны
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 3.1.5.1 Тыңдалған шығарма бойынша пікір білдіру
3.2.2.1 Шығарма мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру
3.3.1.1 мұғалім көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып жоспар құру
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:
мәтіннің тақырыбын анықтай алады, негізгі ойды табады.
Көптеген оқушылар:
шығармашылыққа негізделген сұрақтар қояды және жауап береді;
Кейбір оқушылар:
оқылған шығарманы бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып жоспар құрады,өз ойы арқылы қорытындылайды.
Бағалау критерийлері Тыңдалған шығарма бойынша пікір білдіреді
Шығарма мазмұны бойынша сұрақтар қояды,жауап береді;
Мұғалім көмегімен оқылған шығарманы бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып жоспар құрастыра алады.
Тілдік мақсаттар Пәнге қатысты арнайы лексика мен терминология:
Ұлы ақын, аудармашы, «Абай жолы», роман, эпопея
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
— Мәтін қалай аталады?
— Абайдың әжесі әңгімесін қалай бастап еді?
— Абайға әңгімені кім көп айтушы еді?
— Абайдың шешесінің есімі кім еді?
Құндылықтарды дарыту «Мәңгілік ел»
6. Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы
Пәнаралық байланыстар Музыка, дүниетану, қазақ тілі
АКТ қолдану дағдылары http://bilimdiler.kz/
Абайдың өлеңі «Көзімнің қарасы»
Бастапқы білім Абайдың өмірі, шығармашылығы туралы біледі
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы

3 минут Ширатуға арналған жаттығу орындату арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу, мақсатын айқындау. Оқушыларға Абайдың «Көзімнің қарасы» тақырыбандағы өлеңін үнтаспадан тыңдатып, сұрақтар қою.
— Үнтаспадан кімнің өлеңін тыңдадық?
— Абай қай жылы туылған?
— Абайдың әкесінің аты кім?
— Тағы қандай өлеңдерін білесіңдер?

Тақырыпқа байланыстырып үш топқа біріктіру:
1-топ: Абай Құнанбаев
2-топ: Ахмет Байтұрсынов
3-топ: Мұхтар Әуезов

http://bilimdiler.kz/

Абай Құнанбаевтың «Көзімнің қарасы» өлеңі

Топтардың аттары жазылған карточкалар

Ақындардың суреттері
Сабақтың ортасы

9 мин

10 мин

10 минут

5 минут 1-тапсырма. Тыңдалым, айтылым
(Т) Шығарманың негізгі ойын білдіріп тұрған мәтін бөлігін анықтау мақсатында «Көршіңмен бөліс» әдісін пайдаланамын. Оқушылар бір-біріне сұрақ қойып, сұрақтарын топпен талқылайды.
— Қазақтың бас ақыны Абайдың шын аты кім?
-Сөздің шырайлы болуы үшін не керек?
-Ұнамды, орынды болуына не керек?
-Мағыналы, маңызды болуына не керек?
-Осы үш қасиет Абайда болған ба?
-Бұл туралы қай ақын айтқан?

Дескриптор:
— Сұрақтарға жауап береді;
— Өз ойларын айтады;
— Ойларымен бөліседі.

Өзін-өзі бағалау кестесі
Бұрыннан білемін Жаңа мәлімет

2-тапсырма. Оқылым.
(Т) «Бала Абай» мәтінінің басталуын, дамуын, аяқталуын анықтау мақсатында «Джигсо» әдісін қолданамын.
Жұмыстың І кезеңі: Үш топ мәтінді үш бөлікке бөліп оқып шығады;
ІІ кезең: Мәтінге ат қою және сұрақтар құрастыру;
ІІІ кезең:Топтармен ауысып, басқа топқа барып түсіндіреді, талқылайды.

Дескриптор:
— Мәтінді оқып шығады;
— Мәтін бойынша сұрақтар қояды;
— Мәтінге ат қояды ;
— Басқа топқа түсіндіріп береді, талқылайды.

Өзара топтық бағалау кестесі
Топтар Мәтін оқиды Сұрақтар құрастырды Мәтінге ат қойды Түсіндірді Қорытынды
1-топ
2-топ
3-топ

3-тапсырма .Саралау «Тапсырма тәсілі» .Оқушылардың шығармашылық деңгейін анықтау мақсатында «Бірлесіп жазу» әдісін пайдаланамын.

А :мәтіннің соңғы бөлімінің мазмұнын жазу;
Ашық сұрақтар:
-АбайАбайдың шын аты кім?
— Абай биыл неше жасқа толған еді?
В :мәтіннің соңғы бөлімінің мазмұнын болжай отырып өзгеріс енгізіп жазу;
Нақтылау сұрақтары:
— Абайдың әжесі әңгімесін қалай бастап еді?
-Абай қайдан көп шықпайтын болды?
С: мәтіннің соңғы бөлімінің мазмұнын өз ойымен жалғастырып аяқтап жазу.
Шығармашыл сұрақтар:
— Мәтінді қалай аяқтар едің?
— Абай мен әжесінің арасында диалог құрастыр
Дескриптор:
— Мазмұнын жазады
— Мәтінге өзгеріс енгізеді
— Мәтінді өз ойымен аяқтайды
Бағалау: «Бағдаршам» әдісі
4– тапсырма
(Ж) «Семантикалық карта» әдісін қолдану арқылы талқылау, жинақтау дағдыларын дамыту.
Оқушыларға кесте таратылады, оқушылар алған білімдерін нақтылай отырып кестені толтырады.
Абайдың аналары
Ұлжан
Қадиша
Зере
Анасы
әжесі

Дескриптор:
— Абайдың анасының атын табады
— Кестемен жұмыс атқарады.
Жазбаша кері байланыс: Өте жақсы! Талпын! Әрекеттен!

Сұрақты карточкалар

Стикер
маркерлер

Өзін-өзі бағалау кестесі

А 4 қағазы
Қима қағаздар

Мәтіннен үзінді сурет

Бағалау кестесі
А 4 қағазы
Стикер
маркер

Кесте қағаздары
А 4 қағазы

А4 қағазы
Стикер, маркер

А4 қағазы
Стикер, маркер

А4 қағазы
Стикер
маркер

Семантикалық карта кестесі
Сабақтың соңы
3 минут Кері байланыс: Алан Лейканның «Бәрі сенің қолыңда» әдісі.
1. Бас бармақ – Мен үшін маңызды және қызықты
2. Балаң үйрек – Маған қиын болды (ұнаған жоқ)
3. Ортан терек – Мен үшін жеткіліксіз болды
4. Шылдыр шүмек – менің көңіл-күйім
5. кішкентай бөбек – Менің ұсыныстарым

Бес бармақ суреті парағы
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
А :мәтіннің соңғы бөлімінің мазмұнын жазу;
-АбайАбайдың шын аты кім?
— Абай биыл неше жасқа толған еді?
В :мәтіннің соңғы бөлімінің мазмұнын болжай отырып өзгеріс енгізіп жазу;
Нақтылау сұрақтары:
— Абайдың әжесі әңгімесін қалай бастап еді?
-Абай қайдан көп шықпайтын болды?
С: мәтіннің соңғы бөлімінің мазмұнын өз ойымен жалғастырып аяқтап жазу.
Шығармашыл сұрақтар:
— Мәтінді қалай аяқтар едің?
— Абай мен әжесінің арасында диалог құрастыр -Өзін-өзі бағалау кестесі
-Өзара топтық бағалау кестесі
-Жазбаша кері байланыс: Өте жақсы!
Талпын! Әрекеттен!
-Кері байланыс: Алан Лейканның «Бәрі сенің қолыңда» әдісі. Кесте толтыру, топпен жұмыс барысында бір-біріне зақым келетіндей әрекеттер жасамау.
Сабақ бойынша рефлексия. Сабақ маұсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз

Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі(оқыту туралы да, оқу туралы да ойданыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *