Сауат ашу. Сыныптан тыс уақытта. У дыбысы мен әрпі.
Күні:18.10.2019
Сынып: 1 “Ә” |
Жамбыл облысы Жуалы ауданы Б.Момышұлы ауылы
№ 15 мектеп лицей Бастауыш сынып мұғалімі Шаймерденова Ә. |
||
Сабақтың тақырыбы | Сыныптан тыс уақытта. У дыбысы мен әрпі. | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.1.2.9 Дыбыс пен әріпті тану және ажырату
1.1.2.1 Оқу түрлерін қолдану 1.1.1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту |
||
Сабақтың мақсаттары | Барлығы:У дыбысы мен әрпі туралы білімді меңгереді.
Көбі:Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады. |
||
Жетістік критерийлері | Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. |
||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | ||
Пәнаралық байланыс | Өнер, ана тілі сабағы | ||
АКТ қолдану дағдылары | Аудиожазба , слайдттар | ||
Тілдік құзыреттілік | У дыбысы мен әрпі. | ||
Сабақ барысы | |||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |
Сабақтың басы
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 1 минут |
Қайырлы күн көк аспан!
Қайырлы күн жер ана! Қайырлы күн жан досым! Сәттілік болсын жолдасың!
|
Психологиялық
дайындық
|
|
Өткен тақырыптарды қайталау
6 минут
|
“Сөз ойла,тез ойла” ойыны арқылы өткен сабақтарда өткен әтіптерді қайталау.
-Осы әріптерді өткенде қандай бөлімді аяқтадық? -Ия, мектепке баратын жол. Осы жерде жол қауіпсіздігі туралы айтамын. |
А,Н,Р,Л,О,Т әтіптерінен келетін сөдер айтып, сол дыбыстырды ретіне қарай көкнемесе қызыл қорапқа орналастыру. | |
Бағалау | Балалар бір-бірлерін басбармақ арқылы бағалау | Басбармақ | |
Сабақтың ортасы
8 минут
Жұптық жұмыс
Бағалау |
«Ой қозғау» стратегиясы
Жұмбақ шешу: 1. Суда өседі, өнеді, Сыртқа шықса өледі. (балық)
· Балық қайда мекендейді? · Жазда өзенге балық аулауға кім барды? · Балықты немен аулайды? · Балық аулауға балалар қай кезде барады? · Ия демек балық аулау демалыста яғни сыныптан тыс уақытта болады.Бүгінгі сабақпен бірге жаңа бөлім бастаймыз.Бөлім “Сыныптан тыс уақытта” деп аталады
2. (МК) Суретпен жұмыс
-Суретте не болып жатыр деп ойлайсыңдар?
№1 Тыңдалым -Желдің уілінен қандай дыбыс естіліп тұр? -у-у-у деген. Уу баспа, жазбатүрлерімен таныстыру Видеоролик көрсету
“Көршіммен бірге” ойыны. Критерий Көршімен бірге сөздерді оқу Ауға ілінген сөздерді оқыту ау,ауа, аула, аулау, ару, Аруна, алу, Алуа. Дескрипторлар 1.Сөзді дұрыс оқиды 2.Сөзді жүргізіп оқиды Жұптар бірін-бірі басбармақ арқылы бағалайды. |
Аудио жазба
Слайд |
|
Сергіту сәті
2 минут |
Орнымыздан тұрайық,
Шапалақты ұрайық. Ары-бері қарайық, Топ,топ,топ басайық. Бір айналып алайық, Орнымызды табайық. |
Өлең жолдарына қарай қимылдар жасау | |
Дәптермен жұмыс
3 минут
Бағалау |
«У» дыбысы мен әрпін жазу Оқушыларға тақтада жазып көрсету,ауада жазу, содан соң өз бетінше дәптерге жазады.
Критерий У әрпін жазу Дескрипторлар 1.У әрпін өз бетінше жаза алады 2.У әрпін талапқа сай көркем жазады. 3.Жазуды берілген уақытта аяқтай алады
Оқушы өзін-өзі дескрипторға қарай “Өте жақсы”, “Жақсы”, “Орта” деп бағалайды. |
Бейнетаспа көрсету.У әрпінің жазылуы
Берілген әріп У У Уу |
|
,,Буынұйқас”
2 минут
4 минут |
Жел улейді у-у-у
Желбірейді (ту)
Қандай биік тау Өзенге салдық (ау)
Далада таза ауа Мал су ішкен (науа)
№2 Оқылым “Тізбектеп оқу” Ау ру ау ла а лау а лу А ру на А уа а ру лау ла ау лау А лу а а ра лау |
Оқулық |
|
Сабақтың соңы 7 минут Топтық жұмыс
Бағалау |
“Топпен бірге көңілді”
Әр топқа сөздер беріледі. Критерий: Сол сөздерді буынға бөліп,дыбыстық талдау жасайды Дескриптор 1.Сөздерді дұрыс оқиды 2.Сөздерге дұрыс дыбыстық талдау жасай алады 3.Сөздерді буынға бөле алады.
Топтар бірін-бірі бағалайды
Қайталау мақсатында видеоролик көрсету |
Макеттер
Слайд
|
|
Рефлексия | Бүгінгі сабақта болған көңіл-күйді бет-әлпеті салынған суреттерді таңдау | Смайликтер | |
Бағалау | «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы оқушыларға кері байланыс беру | ||