Сабақтың тақырыбыТабиғатқа саяхат.Пп дыбысы мен әрпі

Мизамбаева Лаура Әшімханқызы

Бөлімі:Табиғатқа саяхат

 Сыныбы: 1 «Д»        

 

Мектеп: С.Лапин атындағы №261 орта мектеп

Пәні :Сауат ашу

Сабақтың тақырыбыТабиғатқа саяхат.Пп дыбысы мен әрпі

Күні:29.11.2019ж Мұғалімнің аты-жөні: Мизамбаева Лаура
  Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақ негізделген оқу мақсаты 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу,түсініп оқу)қолдану.

1.2.2.1Мәтінде автордың кім (не) туралы айтқысы келгенін түсіну.

1.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен қарама –қарсы мағыналы,мәндес ,көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату.

1.3.8.1 Жазу жолын ,жоларалық кеңістікті,жолдың жоғары және төмен сызығын сақтап,әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.

Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар істей алады: Оқудың түрлерін қолданады.Мәтінде автордың кім?не?туралы айтқысы келетінін түсінеді.
Оқушылардың көпшілігі істей алады:Мәтінді сюжетті суреттің көмегімен әңгімелей алады.Тақырыпты түсініп, тыңдап,жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.
Кейбір оқушылар істей алады:Пп дыбысы бар сөздерді қолданып сөйлем құрайды.Берілген сөздерге мағынасы жуық сөздерді тауып , ажыратады,қолданады.

 

Бағалау критерийлері: Мәтінге қатысты сөздерді есте сақтайды,мағынасын түсіндіреді.Сөздерді буынға бөледі,мағынасы жуық сөздерді табады.
Алдыңғы оқу Оқушылар әртүрлі мақсатта жазылған мәтіндерден негізгі ойды анықтап,өз іс-әрекетіне рефлексия жасай алады.
Жоспар
Жоспарланған уақыт Сабақты жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы 5 минут

3минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2минут

 (МК;Ұ) Ширату:«Табиғатқа саяхат» жасау арқылы

шеңберге жинап, оқушыларға сұрақтар қоямын.

М : -Балалар жылдың неше мезгілі бар?

О: -Төрт мезгілі бар.

М:-Жыл мезгілдеріне қарай ағаштардың жапырақтары не істейді?

О:-Өзгереді.

Олай болса жапырақтың түстеріне қарай топқа бөлінеміз:

Топқа бөлу. I-топ «Қызыл» II-«Сары» III-топ«Жасыл»

(МК:Ұ)  «Ой қозғау» әдісі арқылы

(Табиғаттағы аңдардың ерекшеліктері туралы видеоролик көрсетемін)

Пілдің  ерекшеліктері туралы оқушылардан сұраймын

 

Аңдардың суреті

 

 

 

Түрлі-түсті жапырақтардың суреттері

 

Видеоролик

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

20

минут

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1минут

5минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6минут

(МК;Ұ) –«Піл» деген сөзде қандай дыбыс естіліп тұр?

М:Пп дыбысы және әрпімен таныстыру.«П»-дауыссыз екенін,оның сөз басында,ортасында,соңында келу үлгілерін көрсету.Таңбасын үйрету.

«Доп лақтыру»әдісі арқылы кептер,апан,пана,қақпан,парта,апа сөздерімен таныстыру.

(МК:Ұ) Оқулықпен жұмыс.Автор туралы мәлімет беру.

 

Түсіріп қақпанға,

Жыланды ол ұстайды.

Тып-тыныш жатқанда,

Шөткеге ұқсайды.

М:-Өлең не туралы?

М:-Кірпі сөзіндегі саған таныс емес қай әріп?

 

Оқылым:(оқудың түрлерін қолдана отырып сызық бойындағы қарамен жазылған сөздерді буындап,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқытамын).

 

ТЖ: I-топ «Кірпі»сөзіне дыбыстық талдау жасайды.

II-топ «Көжек пен кірпі»диалогына өздерінің ойымен жалғастырады немесе сахналайды.

III-топ «Әдемі» сөзіне мағынасы жуық сөздерді қима қағаздардағы  сөздер арқылы  сәйкестендіреді.

.

Кері байланыс:«Көзбен көр, сөзбен өр».Мәтіннің жанрын анықтау.(Өлең бе?Ертегі ме?Әңгіме ме?)

-Кірпі мен қоян арасында достық бар ма?

-Шын мәнінде қай жануардың киімі әдемі?

 

Бағалау: «Жеміс-жидек»  арқылы

 

(МК;Ұ:Ж)«Адасқан әріптер»тәсілі арқылы .

Пара ,пәрі,напа,пірік

Кері байланыс: «Микрафон»әдісі арқылы өздерінің тапсырма кезіндегі қиындық туғызған тұстарын айтады,сұрақтары болса қояды.

Бағалау: «Екі жұлдыз» арқылы.Ұтымды орындаған оқушыларды ынталандыру мақсатында қос жұлдыз суретін ұсынамын.

 

(МК:ЖЖ) Дәптермен жұмыс:Жұмыс дәптеріндегі тапсырманы орындау.Бағалау:мадақтау

 

Қ.Б  Сөздерді оқыңыз.Мағынасы жуық сөздерді сәйкестендіріңіз.

 

 

Әдемі Биік
Ақылды Әдепті
Зәулім Сұлу

 

ДЕ:Білім алушы

-Сөздердің мағынасын анықтайды;

-Мағынасы жуық сөздерді табады,екінші бағандағы сөздермен сәйкестендіреді.

Кері байланыс :Жазбаша беріледі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аудиозапись

 

Суреттер

жұмбақтар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кірпі мен қоян суреті

 

 

 

 

 

 

 

Видео

Жемістер суреті

 

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дәптермен жұмыс

Соңы

 

    5 минут

 

 

 

3

минут

 

(МК;Ө)   Рефлексия

Түсінік Білемін Білдім Білгім келеді
«Пп»дыбысы мен әрпі Пп дыбысы дауыссыз дыбыс. Сөздің басында,ортасында,соңында келеді. Сөздер мағынасына тағы қалай өзгереді?
+ + +
       
ББҮ кестесі

 

Қосымша  ақпарат
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті  жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді

қалай жопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс
Сараланған тапсырма

 

Мұғалімнен көп қолдау

қажет ететін оқушылар:

 

Бағалау: «Жеміс-жидек»  арқылы

 

Бағалау: «Екі жұлдыз» арқылы.Ұтымды орындаған оқушыларды ынталандыру мақсатында қос жұлдыз суретін ұсынамын.

 

1.
.«П»-дауыссыз екенін,оның сөз басында,ортасында,соңында келетін сөздерді қима қағаздар арқылы топтастыру.

 

Дәптермен жұмыс:Жұмыс дәптеріндегі тапсырманы орындау.Бағалау:мадақтау

 

 

2.
.Мұғалімнен орташа қолдау

қажет ететін оқушылар:

Қима қағаздағы мағынасы жуық сөздерді сәйкестендіреді.

 

1. 3.
Мұғалімнен аз қолдау

қажет ететін оқушылар:

«Көжек пен кірпі»суреті арқылы диалог құрастырады.

 

2. 4.

 

 

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *