Жалқы есім және жалпы есім

Түркістаноблысы

Арысқаласы

№4 «Бастауыш» мектебі

Бастауышпәнініңмұғалім:

Атиева Куралай Омирзаховна

 

Қысқа мерзімді  жоспар

Пәні: қазақ тілі

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Салт –дәстүр және ауыз әдебиеті

Күні: 25 .02.2020 ж.   Сынып: 2 «Е»

Мектебі: №4 бастауыш

Мұғалімнің аты-жөні:АтиеваҚ

Қатысқандар саны:                Қатыспағандар

         
Сабақтың  тақырыбы: Жалқы есім және жалпы есім                         29-33- жаттығулар        
Сабақ негізделген оқу

мақсаты (мақсаттары)

2.1.4.1 тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау

2.2.3.1 мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру

2.3.6.1  бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазу

2.4.2.3  сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату

 

 

 

 

 

       
Сабақмақсаттары Барлық оқушылар:

сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажыратады,бас әріппен жазылатын сөздерді біледі

         
Көптеген оқушылар:

Мұғалімнің  көмегімен  сөз  таптарына  ажыратады. Жалқы есім мен жалпы есімді бір-бірінен  ажыратып жазады

 

 

       
Кейбір оқушылар:

Сөйлем ішінде жалқы есімдерді дұрыс жазады,анықтайды

         
       
       
       
Бағалау  критерийі Жалқы есімдер мен жалпы есімдерді бөліп жазады

 

       
Құндылықтарды қалыптастыру Үлкенге құрмет,кішіге ізет көрсетуге үйрету        
Пәнаралық байланыс әдебиеттік  оқу, жаратылыстану        
АКТ қолдану дағдылары Аудио жазба        
Бастапқы білім Зат есім. Наурызкөже        
Сабақтың барысы              Жоспарланған тапсырмалар Ресурстар

сілтеме

       
Сабақтың  басы

Топқа бірігу

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

 

«Әлеуеттік желі» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Соткадан ертегі көру арқылы шағын топтарға бірігу

 

2.Өткенді пысықтау.  

-Түбір сөз деген  не?

-Қосымша  деген  не?

-Қосымша  нешеге  бөлінеді?

-Жұрнақ  деген  не?

-Жалғау  деген  не?

-Сұраулы сөйлем дегеніміз не?

-Лепті сөйлем дегеніміз  не?

-Сөйлемдерден не  құралады?

ҚБ. Бір-біріне құрмет көрсетіп, арқасын қағады.

Үй жұмысы 27-жаттығу

 Есек,ішік,мысық,қыран

 

 

 

 

 

 

 

 

       
Сабақтың  ортасы

 

«Суреттертегі ой»

Ұжымдық жұмыс

 

Ауызша

29-жттығу.

Суретпен жұмыс.

·         Суреттерге қатысты сөздердің бірі кіші әріппен,бірі бас әріппен жазылған.Оның себебі неде деп ойлайсың? Содан өзің қорытынды жасап көр.Оны төмендегі ақпаратпен салыстыр.

*Кісінің аты –жөні, жер –су аттары, жан-жануарларға қойылған атаулар жалқы есім деп аталады.

Жалқы есім  әр уақытта бас әріппен жазылады.

Видео ролик көрсету

 

 

Қазақ тілі

оқулығы

2-бөлім

 

 

 

 

 

Оқулықпен  жұмыс

 

 

 

 

 

 

Көркем жазу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс

«Планшет»әдісі

 

 

 

 

 

30-жаттығу . 

Өлеңді түсініп оқиды.

Өлеңдегі негізгі ойды анықтайды.

Зат есімдерді табады.

ҚБ:

Ақпанның  жиырма  бесі

Сынып жұмысы

С.с.х

Жж   Жж    Жж   Жж    әрпін жаздыру

Жомарт,жазушылар, Жезқазған,  жапырақтар.

Жазылған  сөздердің  ішінен кім? кімдер? Не?  нелер?сұрақтарына жауап  беретін  сөздерді  тапқызу

ҚБ:Жылы сөздер . Ақылды,тамаша,керемет

31- жаттығу. Жеке жұмыс

Өлеңді  жатқа  жазады.

Жалқы есімдерді табады.

ҚБ: Мұғалімнің  шолуы

1-топ  Адам аты жалқы есім жазып, сол сөзді қатыстырып сөйлем құрайды.

2-топ  Жер- су аттарын айтады, сол сөзді қатыстырып сөйлем жазады.

3-топ  Жануарларға қойылған атауларды атайды, сөйлем құрайды

4-топ  Адам аты жалқы есім жазып, сол сөзді қатыстырып сөйлем құрайды.

5-топ  Жер- су аттарын айтады, сол сөзді қатыстырып сөйлем жазады.

6-топ  Жануарларға қойылған атауларды атайды, сөйлем құрайды

ҚБ. Бір-біріне құрмет көрсетіп,жалаушалармен бағалау.

 

 

 

 

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Планшет»

Сергіту сәті Қимыл-қозғалыс  жасау Видео          
Жұптық   жұмыс

«WORD»  әдісі

32-жаттығу

Берілген сөздердің бір әрпін алып тастап,жаңа сөз жаса.

Ата,ара,мен,қаш,жар,сан,

ҚБ.Тыныс белгілері арқылы бағалау

 

 

«WORD»

Қазақ тілі

оқулығы

2-бөлім

Сабақтың соңы

«Соткадағы телограм» әдісі

Жеке жұмыс

Бағалау критерийі:  Жалқы есімдер мен жалпы есімдерді бөліп жазады.

 

 

«Соткадағы телограм»

 

Тапсырма  жазылған  парақшалар

       
       
Кері байланыс

2 минут

(ауызша)

 

 

         
Үйге тапсырма : 33жаттығу ,52-бет.            
Саралау – оқушыларға көбірек қолдау  көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға        тапсырманы  күрделендіруді қалай  жоспарлайсыз?                                                                           

Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы          
Үлгерімі төмен оқушы мен үлгерімі жоғары оқушының бірге жұмыс жасауына жағдай жасаймын. Топтық талқылауда  үлгерімі төмен оқушыны сынып алдына қорғауға шығарып, келесісі толықтырып отыруды ұйымдастырамын.

Қабілеті  жоғары  оқушыға

Сөйлемді сөз таптарына  талдайды

ҚБ.Мұғалімнің шолуы.

ҚБ. Бір-біріне құрмет көрсетіп, арқасын қағады

.ҚБ. Жылы  сөздер  Ақылды,тамаша.керемет

Қ.БТеледидар  түрлерімен

Бағалау критерийі:

Жалқы есімдер мен жалпы есімдерді бөліп жазады.

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

Соткадан ертегі көру арқылы шағын топтарға бірігу

 

 

Қимыл-қозғалыс  жасау

         
Рефлексия

Сабақ / оқумақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлағансаралаушараларытиімдіболдыма?

Мен берілген уақыт ішінде  үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер  енгіздім жəненеліктен?

……………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………….

         
Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіругекөмектесетіннебілдім?

 

         

 

 

 

 

 

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *