Ашық сабақ «Квадрат теңдеулерді шешу» 8 сынып

 Жамбыл облысы Т.Рысқұлов ауданы

 Ақтоған шағын орталықты орта мектебінің

математика пәні мұғалімі

Нысанбаева Гульжамал Толегеновна

Білім беру ұйымының атауы Ақтоған шағын орталықты орта мектебі
Пәні Алгебра
 8.2A бөлім: Квадрат теңдеулер  
Мұғалімнің аты-жөні:  Нысанбаева Г.Т
Күні:     
Сынып:  8  «Б» Қатысқандардың саны:   Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы:  Квадрат теңдеулерді шешу

 

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты 8.2.2.3  квадрат теңдеулерді шешеді
Сабақтың мақсаты

 

 

 

 

 

Тілдік мақсаттар

 

 

 

 

Оқушыларға толымсыз квадрат теңдеулерді шешуді үйрету. Квадрат теңдеудің нақты түбірлерінің санын анықтау үшін дискриминантты қолдануды  және квадрат теңдеулердің  түбірлерін табуға арналған формулаларды үғындыру.
Толымсыз квадрат теңдеулерді шешіп біледі; дискриминант формуласын біледі; қандай жағдайда квадрат теңдеудің белгілі бір түбір саны болатынын біледі; ұсынылған барлық мысалдардағы түбір санын дұрыс табады

Оқушылар:

Квадрат теңдеу  анықтамасын түсінеді және ауызша/жазбаша оның өмірдегі   кейбір қолданыстарын   біледі

Сабақтың  барысы
Сабақтың кезеңі Педагогтің іс-әрекет Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
Ұйымдас тыру кезеңі

 

 

 

 

 

 

Өзін –өзі тексеру

1.Оқушылармен сәлемдесу.

Сыныптың тазалығына ,балалардың сабаққа  дайындығына көңіл бөл.

2.Сыныпты «Толық квадрат теңдеу, Толымсыз квадрат теңдеу және Кіріктірілген квадрат теңдеу» деп үш топқа бөлемін.

 

1 топ: «Толымсыз квадрат теңдеу»
1) 5х2=0;  2) -2х2=0;  3) 7х2=0.  4) -0,8х2=0

5) 2х2-х=0;    6) 3х2+12х=0;

Сәлемдеседі Квадрат теңдеулердің түрлері  арқылы сынып   үш топқа бөлінеді

 

«Толық квадрат теңдеу»

 

 

 

Топтық жұмыстарда топ бойынша   бағалау,

әр жауаптары 

1 ұпай жинайды

 

 

 

 

 

Алгебра 8сынып

Г.Н.Солтан

Жалпы білім беретін мектептің                   8-сыныб

 

 

   

 

2 топ: «Толық квадрат теңдеу»

1) 5х2+2х+5=0;  2) -3х2+5х+1=0;   3) 3х2+2х-16=0;

4) 8х2-3х+8=0;  5) -2х2+4х+50=0;   6)  6х2-5х+12=0;

 

 

3 топ: «Кіріктірілген квадрат теңдеу»

1).х2+2х-16=0;  2) х2-8х+2=0;  3) -х2+50х-3=0; 4).х2-12х+6=0;

5) -х2+4х+50=0;   6)  х2-5х+12=0;

 

 

 

«Толымсыз квадрат теңдеу»

 

 

 

«Кіріктірілген квадрат теңдеу»

 

 

 

«Басбармақ»

әдісімен  өзара бағалау болды.

 

оқушыларына арналған оқулық

Келешек -2030

 

 

АКТ қолдану дағдылары презентация

   

Дескриптор:

1.Квадрат теңдеулерді ажыратады

2. Толымды, толымсыз және кіріктірілген квадрат теңдеу екенін анықтай алады.

 

 

Оқушылар ережелерін айтып топтарының атын қорғайды.

 

 

 

 

Слайд
 Өткен білімді еске түсіру

 

 

3.«Ой қозғау» сұрақ жауап  

•         Қандай теңдеуді квадрат теңдеу деп атаймыз?

•         Толымсыз квадраттық теңдеу дегеніміз не?

•         Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не?

•         Теңдеудің  түбірі дегеніміз не?

•         Теңдеуді шешу дегеніміз не?

«Ой қозғау» сұрақ жауап  

 

Сұрақ қойылады, дұрыс жауабы тексеріледі.

Мұғалім оқушыларды сабақ бойы қадағалап, кері байланыс беріп отырады.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.«Кубизм»  әдісі 

коэффициенттерін табу

 

-9x+1=0

 

12 +5x-2=0

3x²- 16x -2 = 0

 

x²- 9x + 1 = 0

 

 

Квадрат теңдеулерді анықтап, коэффициенттерін табады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыстарда топ бойынша   бағалау,

әр жауаптары 

1 ұпай жинайды

 

 

 

 

 

Үлестірме тарату

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

-7x²+ 3x -2 = 0

 

12x²+ 5x -2 = 0

 

x²- 11x + 10 = 0

 

3x²+5x -2 = 0

 

Дескриптор:

—  Квадрат теңдеулерді  ажыратады

—  Коэффициенттерін  дұрыс анықтайды.

 

 

 

 

Сұрақ қойылады, дұрыс жауабы тексеріледі.

 

1-3ұпай- «нашар»

4-5 ұпай –«қанағаттанарлық»

6-7 ұпай –«жақсы»

8-10 ұпай – «өте жақсы»

слайд
Жұптық жұмыс

 

5.Мына теңдеулердің қайсысы квадраттық теңдеу болады:

 

 

 

 

 

(дұрыс тапсаң шар әуеге қалықтайды!)

 

 

Топта ақылдаса отырып табады.

 

 

 

 

 

 

Квадрат теңдеуді шешудің барлық әдіс-тәсілдерін меңгерту қажет екеніне назар аударамыз.

 

 

 

 

Топтық жұмыстарда топ бойынша   бағалау,

әр жауаптары 

1,2 ұпай жинайды

 

 

 

Оқулықпен жұмыс

6.Оқулықпен жұмыс

 

№229  №231

 

Толық квадрат теңдеуді формула арқылы шешу.

1.Коэффициенттерін жазу:  a, b, c.

2.Дискриминантты табу:                                D = .

3.Егер D < 0,онда теңдеудің түбірі жоқ.

4.Егер D = 0, онда бір түбірі бар: .

5.Егер D > 0, онда теңдеудің екі түбірі бар:

  

Сұрақ қойылады, дұрыс жауабы тексеріледі.

 

 2 топ:

   
  Есептер шығару:

1 топ:

Жауап: түбірі жоқ

3 топ:

    Жауап: -1; 1,2

 

Мақалдардың жалғасын тауып, астында  берілген тапсырманы орында

 

Дескрипторлар:

1.Квадрат теңдеулерді ажыратады және коэффициенттерін дұрыс анықтайды

 

№2 Тапсырма:   Жұптық  жұмыс

Төмендегі теңдеулердің ішінен квадрат теңдеулерді анықта және олардың коэффициенттерін жаз:

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

—  Квадрат теңдеудің формуласын біледі.

—   Түбірін таба алады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескрипторлар:

1.Квадрат теңдеулерді ажыратады және коэффициенттерін дұрыс анықтайды

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау : Мақтау, мадақтау арқылы

 

 
 

 

       
 

 

Қорытын дылау

 

 

 

 

 

Сұрақ қойылады, дұрыс жауабы тексеріледі.

 
Бекіту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау

 

 

Дескриптор:

—  Квадрат теңдеулерді  ажыратады

—   Ережелерін жатқа біледі.

Оқушының аты

жөні

Үй тапсырмасын тексеру «Ой қозғау» сұрақ жауап   «Кубизм» әдісі Оқулықпен жұмыс Концептуалдық кесте» .«Ой ашар» қатесін тап Қорытындылау

 

 

Бағалау

  1 1 2 2 2 2    
                 

 

 

 

 

 

 

«Басбармақ»    арқылы   бүгінгі сабақта оқушылар  өздерінің білімін өздері бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

1-3ұпай- «нашар»

4-5 ұпай –«қанағаттанарлық»

6-7 ұпай –«жақсы»

8-10 ұпай – «өте жақсы»

   Кері байланыс  Рефлексия

Алдарына берілген рефлексивті сөздердің бастамасын таңдай отырып,   оқушылар  өздерінің ойын бір сөйлеммен жеткізеді.

Бүгін мен ……………. білдім

Маған …….. қызықты болды

Маған ………………… қиын болды

Мен ……… тапсырманы орындадым

Мен ……………………………… түсіндім

Енді мен ……………………………………

 

Үйге тапсырма:

 №240 , 244

 

 

 

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

 Мұғалім оқушыларға қолдау көрсетеді және оқушылар қабілеті жоғары оқушылардан көмек сұрай алады.  Топтық жұмыстарда топ бойынша «Бағдар шам» әдісімен бағалау, әр есепті шығарғанда «Басбармақ»әдісімен  өзара бағалау болды. Мұғалім оқушыларды сабақ бойы қадағалап, кері байланыс беріп отырады.  Сынып парта мен орындықтар дың оқушы денсаулығына зиян  келтірмейтіндей етіп орналасты рылуына басты назар аударамын. Әр оқушыөзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі болулары на жағдай туындатамын.     
Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 
 

Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған.Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді.Сабақта жұмыс атмосферасы сезілді. Сабақта саралау дұрыс жүргізілді. Сабақта уақыт  тиімді паланылды.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: «Кубизм» әдісі бойынша топтық жұмыстары оқушыларға ерекше қызығушылық туғызды.

2:  Тапсырмаларды орындау кезінде сыни тұрғыдан ойлап,білімін жүйелеуге көмектесті.

 

 

 

 

 

 

 

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *