Ауа. Ауаның құрамы
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.2 В Ауа. Жану реакциясы | Мектеп:
№28 ЖОМ |
Мұғалімнің аты-жөні:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП:7 | Қатысқандар : | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Ауа. Ауаның құрамы №6 зертханалық тәжірибе «Балауыз шамның жануы» | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.3.1.1. Ауаның құрамын білу
7.3.1.2. Заттың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын білу 7.3.1.3. Атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар:
1. Ауаның құрамын біледі; 2. Заттың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын біледі 3. Атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіндіреді; 4. Ауаның сапалық және сандық құрамын анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі:
1. Затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін сипаттайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар:
1.Зертханалық жұмыс бойынша қорытынды жасайды; 2. Өз зерттеулерін, тәжірибелерін ұсынады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | 1.Ауаның сапалық және сандық құрамын анықтайды.
2.Физикалық және химиялық құбылысты ажыратып таниды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Ауаның құрамын, ауаның құрамына кіретін оттектің жану кезінде жұмсалатындығын біледі, атмосфераны ластанудан қорғау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Ауа, газдар қоспасы, жану, атмосфера, ауаның ластануы, циклон аппараттары, электр сүзгілер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ауаның ……………құрамына ………………………..атомдары кіреді Атмосфера ………………
Ауаның ластануы ………………………………..болады Атмосфераны қорғау шаралары………………………. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, қоршаған ортаны қорғау, білім алуға дайын болу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Жаратылыстану- Ауаның құрамындағы айырмашылықтарын зерттеу заттың агрегаттық күйі. (6.4.2.7.)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу
|
Тыныс алу, ауа туралы жалпы түсініктері бар. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
(5 мин) 1 мин
2 мин
2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, сәттілік тілеу. Жағымды ахуал орнату. «Комплименттер бұрқасыны». Оқушылар параққа жақсы тілектерін жазып, домалақтап қар атқылағандай бір-біріне лақтырады. Қағып алған оқушы ашып кезектесіп оқып шығады. Топтарға бөліну ауаның құрамына кіретін химиялық элементтер арқылы жүргізіледі: М/ы: О2, N2, He. Зейін шоғырландыру. «Менен сұрақ, сізден жылдам жауап» тәсілі бойынша -Атом қандай бөлшектерден тұрады? Оның құрамы қандай? -Изотоп деген не? -Сутек атомының қанша изотобы бар? Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау. |
Қағаз қиындылары
маркерлер
Формулалар жазылған кеспе қағаздар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
(30 мин) 3 мин
8 мин
2 мин
5 мин
6 мин
6 мин |
Ауа және оның ластануы туралы бейнеролик көрсетіледі. «Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбы ашылады. –Ауа неден құралады? -Ауаның қандай маңызы бар? -Неліктен ауаның ластанады? -Қалай күресуге болады? Тапсырма 1. «Ойлан. Жұптас. Бөліс». Топтық жұмыс. Оқулықпен, интернеттен алынған ақпараттармен жұмыс жасайды. 3 топқа тапсырмалар беріледі. Оқушылар өз пікірлерін тұжырымдама картасына түсіріп, қорғап айтып шығады. 1-топ. Ауаның құрамы. 2-топ. Ауаның ластануы. 3-топ. Ауаны ластанудан қорғау шаралары.
Дескриптор 1. Ауаның құрамын біледі 2. Ауаның ластану жолдарын қарастырады 3. Ауаны ластанудан қорғау шараларын қарастырады
Кері байланыс орнату. Топтар өздерін «2 жұлдыз – 1тілек» арқылы бағалайды.
Тапсырма 2. «Кім жылдам» әдісі. (Жеке жұмыс) 1. Ауаның құрамына кіретін компоненттерді жаз. 2. Ауаның құрамына кіретін элементтердің пайыздық мөлшерлемесін жаз. 3. Ауаның құрамына кіретін, пайыздық мөлшері тұрақсыз заттар……………………………………… Дескриптор: 1. Ауаның құрамына кіретін компоненттерді жазады. 2. Ауаның құрамына кіретін элементтердің пайызын көрсетеді. 3. Ауаның құрамына кіретін, пайыздық мөлшері тұрақсыз заттарды жазады
Кері баланыс: тақтадағы дайын үлгі бойынша оқушылар дескриптор арқылы өзін – өзі бағалайды.
Тапсырма 3. «Тәжірибелер бекеті». Жеке жұмыс. Оқушылар қорытындыларын дәптерге түсіреді. №6 зертханалық тәжірибе. «Балауыз шамның жануы». Оқушылар шам жанғанда физикалық және химиялық құбылыстың болуын бақылайды. Қорытындыны дескрипторға сүйене отырып жұмыс дәптерлеріне жазады.
Дескриптор: 1. Лабораториялық тәжірибені бақылап, физикалық құбылысты түсіндіреді; 2. Лабораториялық тәжірибе негізінде химиялық құбылысты түсіндіреді; 3. Жану өнімдерін атайды;
Кері байланыс: оқушы өзінің жауабын бағдаршамдағы түстер арқылы өзін – өзі бағалайды. 4-тапсырма. «Көршіңмен сырлас» Жұптық жұмыс.
1. Берілген суреттерде қандай мәселелер бейнеленген жіктеп жаз? 2. Ауаның ластануы ……………………………………. …………………………………………………болады 3. Атмосфераны қорғау шаралары ………………… ………………………………………………………………………. 4. Ауаның ластанудан қорғаудың өзің қандай жолдарын ұсынар едің, қорытынды жаса. 1. ———————————————————————————————————————————2.———————————————————————————————————————————- Дескриптор: 1. Ауаны ластаушылар мен оны қорғау жолдарын анықтайды; 2. Ауаның ластану жолдарын жазады; 3. Ауаның ластанудан қорғау шараларын анықтайды; 4. Ауаны ластанудан қорғаудың жолдарын ұсынады;
Кері байланыс: оқушылар оқу мақсатына жету үшін бірін-бірі «Сэндвич» әдісімен бағалайды. |
Флипчарт, маркерлер, оқулық
стикерлер
Кеспе қағаздар
Химиялық құрал-жабдықтар, шыны ыдыс, балауыз шам, шырпы, құрғақ пробирка, ұстағыш
Тапсырмалары бар кеспе қағаз, түсті қаламдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
5 мин
|
Кері байланыс: «Бес саусақ» тәсілі.
Бас бармақ-басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе қандай болды? Балалы үйрек – бірлесу. Мен топта/жұпта қалай жұмыс жасадым. Ортан терек – ойлану. Мен бүгін қандай білім н/е тәжірибе алдым. Шылдыр шүмек – шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? Кішкентай бөбек – көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім? |
Стикерлер, кері байланыс ағашы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2.Барлық оқушыларға ауаның сандақ және сапалық құрамына мысал келтіру, оларды анықтау себептерін түсіндіреді. Сынып оқушыларының басым бөлігіне затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін сипаттайды , қабілеті жоғары оқушыларға қорытынды жасау, өз зерттеулері бойынша тәжірибелерін ұсыну арқылы олардың білімдерін кеңейту. |
1.Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара
2жұлдыз 1тілек беру бойынша жетістіктерін айқындау. 3. Дескриптор арқылы, бағдаршам түстеріне байланысты өзін – өзі және сэндвич әдісі арқылы жұптық бағалау. 5. Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану 6. Бес саусақ(жазбаша) |
Сергіту жаттығуы:
Есім-акроним –ойлау; -тілдік мәдениетті дамыту; Қауіпсіздік техникасы ережелері
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлекция
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Қорытынды бағамдау
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|