Шамалар арасында тәуелділікке берілген есептер

    Сабақтың тақырыбы:  Шамалар арасындағы тәуелділікке берілген есептер шығару

 

Мұғалімнің аты-жөні: 

    

Мектеп: № 4 Тілеміс батыр ЖББМ

СЫНЫП:  3Б

 

Қатысқан оқушылар  саны:

 

Қатыспаған оқушылар саны: 0
Оқу мақсаттары 3.5.1.3 санның және шаманың үлесін табуға берілген есептерді талдау және шығару; кері есеп құрастыру және шығару

3.5.1.4 шамалар арасындағы тәуелділікке; пропорцияның белгісіз мүшесін табуға берілген есептерді талдау және шығару

Сабақ  нәтижесі:

 

Барлық оқушылар үшін: Шаманың бөлігін және бөлік бойынша шаманы табу: жартысын, үштен бір, төрттен бір, оннан бір бөлігін табу.

Бірқатар оқушылар үшін:

Санның және шаманың үлесін табуға есеп шығару және зерттеу; кері есептерді құрастыру және шешу

Кейбір оқушылар үшін:

Шамалар арасындағы тәуелділікке; пропорцияның белгісіз мүшесін табуға берілген есептерді талдау және шығару

Бағалау  критерийі 1.Заттың санын ,бағасын, құнын қалай табу керектігін біледі

2.Шамалардың арасындағы тәуелділікке берілген есептерді шығарады,өзара байланысын түсінеді

Тілдік мақсат Баға –

Сан-

Құн-

Әдіс-тәсілдер «Кім шапшаң?» ойын, «Қай топ білімді», «Тауға кім бұрын шығады?»
Алдыңғы оқу Санның квадраты мен  кубы
Сабақтың жоспары
Жоспарланғануақыт Сабақ барысы : Ресурстар
Сабақтың  басы Ұйымдастыру кезеңі :

1-ден 10-ға дейін тура, 10-нан 1-ге дейін кері санау арқылы ұйымдастыру кезеңін өткізу.

1-ден 3-ке санау арқылы  топқа бөлу 

 

 

Топқа бөлу

.

Жаңа білім Өткенді пысықтау

І топ:Тіктөртбұрыштың ауданы мен периметрін  табу.Ұзындығы 5см ,ені 3см

(ауданын табу үшін ұзындығы мен енін көбейтеміз, периметрін табу үшін оның барлық қабырғаларының ұзындықтарын қосамыз)

ІІ топ: Тиісті өлшем бірлігіне айналдыр

1сағ 15 мин……..              1 тәулік 5сағ……

3 тәулік….                         2сағ 20мин……..

ІІІтоп: Сәйкесін тап

2т……………… 1000г

1кг………….. 300кг

3ц……………1000кг

Мағынаны тану

Шама-дегеніміз не?

Шамаларды немен өлшейміз?

Шамаларды өлшеу үшін не істеу керек? Оларды біз қайда қолданамыз?

Шама- заттың немесе құбылыстың қасиетін сипаттайды.

Кез келген шаманы өлшейді .Шамаларды біз күнделікті өмірде қолданамыз.

Ребус шешу

Баға- белгілі бір затқа ,әрекетке жәнет.б. алуға болатын ақшаның саны

Сан— алатын заттың саны

Құн –барлық өнімге төленген ақшаның саны

№2 Топтық  жұмыс Кесте бойынша есептер құрастыру арқылы ереже шығару Ітоп: Заттың құнын білу үшін –заттың бағасын оның санына көбейту керек

ІІ топ:     Заттың санын білу үшін- оның құнын заттың бағасына бөлу керек

ІІІ топ:  Заттың бағасын білу үшін- оның құнын санына  бөлу керек

Тауар Бағасы Саны Құны
 

8 теңге

8 дана ? теңге
9 теңге ? дана 81 теңге
? теңге 9дана 90 теңге
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ребус шешу арқылы жаңа сабақты ашады.

Сұрақ-жауап жүргізіледі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кестемен жұмыс

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

Қолдану №3 Тақтамен жұмыс

Дүкенде  5 жапсырмаға  40 теңге төленді. Осындай 9 жапсырма қанша тұрады? Бір жапсырманың бағасын қалай табуға болады? Бір жапсырманың бағасын біліп, 9 жапсырманың құнын тап.

Бағасы Саны Құны
        бірдей 5дана 40теңге
9дана ?теңге

Критерий

1.      Есеп құрастырады

2.      Шартын жазады

3.      Шешуі мен ауабын жазады

Смайлик арқылы бағалау

№4 «Қай топ шапшаң?» ойын

Сурет және кесте бойынша есеп құрастырып, оны шығар

С-6                                                     Б- 7 тг

Қ-42 тг   Ш: 42 :6=7                        Қ- 63 тг     Ш: 63:7=9

Б- ?        Ж: бағасы 7 теңге            С-?             Ж: 9  қарындаш

Дескриптор:

1.Есеп құрастырады

2.Шартын жазады

3.Шешуін жазады

4.Жауабын жазады

Бағалау критерийі бойынша  топтар бір-бірін бағалайды .

№5 Өзіндік жұмыс Баған түрінде есепте

І топ                             ІІ топ                        ІІІ топ

360+458 =818                  809-145 =664                      506-99=407

900-165 =745                   357+283=640                       708-136=572

Критерий

1.Өрнекті баған түрінде жазады

2. Үштаңбалы сандарды разрядтан аттап қосуды орындайды

3. Үштаңбалы сандарды разрядтан аттап азайтуды орындайды

Жұптар жұмыстарын  бір-біріне ауыстырып  тексереді, бір-бірін бағалайды

№6      «Тауға кім бұрын шығады?

Ітоп                           ІІ топ                                  ІІІ

9*7+49:7              9*4+81:9                             45:9+ 72:8

100-4*6                 70-6*7                               56:8+56:7

8*9+7*5               90-64:8                               42:7*9+28

Критерий

1.Амалдардың орындалу ретін анықтайды

2.Үш амалды жақшасыз өрнектердің мәнін табады

Смайликтер арқылы бағалау

 

 

 

Оқулықпен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық,қабырғаға ілінген  ватмандар, түрлі-түсті маркерлер

Аяқталуы

Сабақты бекіту

 

Қорытынды «Дүкенші » әдісі

Әр топ өздерінің қолдарындағы кәмпиттерді сатып алу мақсатында құнды, санды, бағаны табу арқылы сабақты қорытады.

І топқа сұрақ-кәмпиттердің бағасы 15 теңгеден болса , топ кәмпиттер үшін қанша теңге төлер едіңдер? ( құнды табу) 120 тг

ІІ топқа сұрақ— қолдарыңдағы барлық кәмпиттер үшін төленетін ақша 80 тг болса, әр кәмпиттің бағасы неше теңге тұрады ( бағаны табу) 10 тг

ІІІтопқа сұрақ-80 теңге бар, әрбір кәмпит 10 теңгеден тұрса, неше кәмпит сатып алуға болады?( санды табу)  8 кәмпит

 

 

Бағалау

 

Кері байланыс

Кері байланыс

Сабақтың соңында мақсатқа оралып, сабақты қорытындылау.

«Термометр» әдісі.  Цифрлік шкалада өздерінің эмоциялары мен материалдың қызықты болуы бағаланады. Презентацияға қарап өздерінің цифраларын атайды./ ауаның , дененің , заттың температурасын өлшеуге арналған аспап/

Үйге тапсырма: 25  бет, 6-тапсырма

 

Кері байланыс парағы.

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *