Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру

Қысқа мерзімді жоспар

 
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3А бөлім: Қысқаша көбейту формулалары Мектеп: №20 ЖОББМ
Күні Мұғалімніңаты-жөні: Салаут Н.С.
Сынып:7 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 7.1.2.14 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;
Сабақ мақсаттары Барлығы: қысқаша көбейту формулаларын біледі, оқиды,  ажыратады.

Басым көпшілігі: қысқаша көбейту формулалары арқылы  өрнектерді көбейткіштерге жіктейді,;

Кейбірі.  қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді ықшамдауды түрлендіруде қолданады

Бағалау критерийлері Оқушы:

—  қысқаша көбейту формулаларын біледі,  оқи алады,

—  формулаларды бір-бірінен ажырата алады;

—  өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы

көбейткіштерге жіктей алады;

—  қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді

түрлендіре алады.

АКТ қолдану дағдылары Интербелсенді тақтаны қолдана білу; Интербелсенді тақта оқушылардың тапсырмалардың жауабын тексеру үшін қолданылады.
Бастапқы білім

 

Қысқаша көбейту формулаларын, анықтамаларын, ережелерін, қасиеттерін біледі.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар
Сабақтың басы

5 мин

 

Сабақтың эпиграфы: «Маған айтып берсең –ұмытып қаламын,  көрсетсең – есте сақтармын,  ал өзіме жасатсаң – үйренемін!»  Ұйымдастыру кезеңі:

1)     Амандасу. Оқушыларды  түгендеу

2)     Физ минутка                                  

3)    Үй жұмысын тексеру. «Маған көрсет»әдісі бойынша бір-бірімен дәптер алмасады. Тақтада берілген дұрыс жауаптар бойынша бір-бірін тексереді.    

35.1

2)   

4)               

35.2

2)      

35.3

2) -1458

4)                                   

Презентация

Дұрыс жауап жазылған слайд

 

 

 
Сабақтың ортасы

8мин

 

 

 

 

 

 

  Жұмыс

    5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ширату жаттығу:       2 мин

 

 

 

 

  «Миға шабуыл»

Қысқаша көбейту формулаларын айтып  

Оқулықпен жұмыс:

Өрнекті ықшамдаңдар

Тарсырма 1:

35.4

1)

3)

35.5

1)

2)

Дескриптор:               -қажет формуланы қолдана алады;

-өрнекті ықшамдайды.

Тапсырма 2

“Алгебралық мозайка”. Берілген өрнектерден формула құрастыру.

3х, 5у, 9х2, 225 ху2 , 30ху, 27х3, 15ху, 25у2 , 125у3 ,135 х2у,

Жауабы: 

·        (3х +5у)2 = 2+30ху+25у2

·        (3х -5у)2 = 2-30ху+25у2

·        2– 25у 2=(3х – 5у)(3х + 5у)

·        27х+125у3 = (3х+5у)(9х2-15ху+25у2)

·        27х3-125у3 = (3х-5у)(9х2 +15ху+25у2)

·        (3х +5у)3 = 27х3+135х2у+225ху2+125у3 

·        (3х -5у)3 = 27х3-135х2у+225ху2-125у3 

Дескриптор:               -қажет формуланы қолдана алады;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Ойлан-топтас-бөліс» әдісі

 

 

 

 

 

Жеке жұмыс

    8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Деңгейлік тапсырмалар

1.Тиімді тәсілмен есептеңіз:

 

Дескриптор    Білім алушы:

-түрлендіруді орындайды;

-өрнектің мәнін табады.

Күтілетін нәтиже: Есептеу барысында қысқаша көбейту

формулаларының қолдану тиімділігін біледі.

 

2.Көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз

(х — 2)2 – (х + 3)2;

Дескриптор        Білім алушы

-қысқаша көбейту формулаларын қолданады;

-өрнектерді көбейткіштерге жіктейді.

Күтілетін нәтиже: формуланы қолданып өрнектерді

көбейткіштерге жіктейді.

 

3.Тепе-теңдікті дәлелдеңіз:                                                                        (х – 1)(х + 1)(х2 + 1)(х4 + 1) = х8 – 1

 

Дескриптор          Білім алушы

-қысқаша көбейту формулаларын қолданады;

-түрлендіруді орындайды;

-тепе-теңдікті дәлелдейді.

Күтілетін нәтиже:  Оқушылар теңдікті дәлелдеу біледі.

Әр тапсырма сайын кері байланыс орнатылады. Оқушылар әр

тапсырма сайын бір – бірін смайлик арқылы бағалайды.

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы 5 мин

—        1аппСабақтың соңы

Сабақты пысықтау

«Бос орынды толықтыр» әдісі бойынша  қалыптастырушы бағалауға арналған  тапсырмалар.

Мақсаты: Оқушының ойлау қабілетін дамыту

Толықтырыңдар.                                                                                                1. (200 — 1)(200 + 1) өрнегінің мәні  _________________                                                                                                                                                                             2. ( 11 + d)2  екімүшесінің үшмүше түріндегі жазылуы __________                              3. 27 — 27 d + 9d2 – d3 көпмүшенің екімүшенің кубы түрінде жазылуы __________________

4. с3 – ( 1 + с)(1 – с + с2) өрнегінің мәні __________________

5. а3 + а2 + с3 + с2 – ас  көпмүшесінің көбейтінді түрінде

жазылуы ____________________

Оқушылар тапсырманың дұрыстығын интербелсенді тақтада көрсетілген дұрыс жауабынан тексереді

Кері байланыс: өзін-өзі бағалау

Сабақта өзіңе қандай баға қояр едің?  ………

«Каспий» әдісі

 

ҚБ  арналған тест тапсырмалары

 

Үлестірме қағаз

Үй жұмысы

1 мин

№  35.4 (2,4)

 

 
Бағалау

1мин

Оқушыларды мадақтау, сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мақтау  
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
 Саралаудың «Тапсырма» тәсілі бойынша  қабілеті жоғары оқушылар әр түрлі деңгейдегі тапсырмаларды орындағанда қысқаша көбейту формулаларын тиімді қолдану керек. Оқушыларға көмек қалыптастырушы  тапсырмадан болды. Өзара бағалау,бірін бірі бағалау   әдіс тәсілдері.

Сабақ кезінде мұғалімнің қалыптастырушы кері байланысы қолданылып отырады.

  Сабақ барысында және сергіту сәті «Тормоз» ойынында қауіпсіздік ережесі сақталды.

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 
 

 

Жалпыбаға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:Психологиялық ахуалды жасау

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *