Жай сөйлем мен құрмалас сөйлем.

Пән: Қазақ тілі Мектеп: «М.Әуезов атындағы орта мектебі»КММ
Күні:15.10.2020 Мұғалімнің аты-жөні: А.Жексетова
Сынып: 4 В сынып Қатысқандар саны:                        Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы № 26- сабақ. Жай сөйлем мен құрмалас сөйлем.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 4.3.7.1- құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін қою

4.4.1. –сөзге қосымшалар жалғауда буын үндестігін ескеріп қолдану

Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар жасай алады:

Жай және құрмалас сөйлемді ажыратады.

Құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін қояды.

Оқушылардың көбі жасай алады:

Жай сөйлемді құрмалас сөйлемге айналдыра алады.

Құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін қояды.

Оқушылардың кейбірі жасай алады:

Құрмалас сөйлемге өлең құрастырады.

Өлеңнің авторы жайлы айтады.

Жетістік критерийлері Құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін қояды.

Сөзге қосымшалар жалғауда буын үндестігін ескеріп қолданады.

Құндылықтарды дарыту Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

Пәнаралық байланыстар Дүниетану, музыка, математика
АКТ қолдану дағдылары БАҚ және мультимедиялық құралдарды пайдалану;

Дерекқордан және интернеттен ақпаратты іздеу;

Ресурстар Оқулық, суреттер,  кері байланыс, видеоролик, слайд.
Бастапқы білім Сөз тіркесі
Сабақтың барысы
Сабақтың

жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы Тыныштық сәті

Оқушылардың дайындығын  тексеру

Ұлы даланың жеті қыры

/Сурет бойынша сөйлем құрау/

Қысқаша мағлұмат

Алдыңғы білімді еске түсіру

 «Допты қағып ал» тәсілі бойынша сыныпқа сұрақтар қоямын.

1. Сөз тіркесі деген не?

2. Сөз тіркесінің жасалу жолы?

3. Мысал келтір

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

Оқулықпен жұмыс

Екі бағандағы сөйлемдерді  салыстыру.

Жаңа тақырыпты ашу

Оқу мақсатын таныстыру

Күтілетін нәтижені анықтау

 

 

Суреттер, слайд

 

 

 

доп

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы Құрмалас сөйлем

Жаңа тақырыпты меңгеру

Ережені қайталау

«Жалғасын тап» ойыны

Құрмалас сөйлемнің бірінші жай сөйлемін оқып, екінші жай сөйлемін құрастырып жазу.

Жеке жұмыстар

Дескриптор:

Барлық оқушылар:

Мәтінді көшіріп жазу

Құрмалас сөйлемді табу

Оқушылардың көбі:

Құрмалас сөйлеммен жай сөйлемді ажырату

Тыныс белгісін қою

Кейбір оқушылар:

Сандар арқылы өлең құрастыру

Өлең авторы жайлы білгенін айту

Оқушылар бірін- бірі бағалау

Сергіту сәті:

Абайдың әнін айту

«Ойлан, тап!» ойыны

Кеспе қағаздардағы мақалдарды оқып, жай сөйлем немесе құрмалас сөйлемді ажыратып, сандыққа салу

Видеоролик

 

оқулық

 

тақта

 

 

 

Оқулық

Жұмыс

дәптерлері,

Оқулық

 

 

 

 

 

 

Ән

 

Сандық

 

Сабақтың соңы Жаңа білім мен тәжірибені қолдану.

Ой толғаныс кезеңі.

«Ұлы даланың жеті қыры» суреттерін қарап құрмалас сөйлем құрау

Мұғалімнің бағалауы

Рефлексия

« Домбыра» кері байланыс.

Сабақты жақсы түсінсе, жасыл нота

Сұрақтары болса, көк нота

Мүлдем түсінбесе сары нотаны домбыраға жапсыру

Слайд, суреттер

Домбыра, ноталар

Қосымша ақпарат
Саралау. Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? Дереккөздер: Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым

күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады.

Бағалау. Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау  түрлері
Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен сабақжоспарымды орындап үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

 
Қорытынды бағалау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не

білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?

1.

2.

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *