«Адам қан топтарының тұқым қуалау заңдылықтары. Резус фактор»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы

9.3С Тұқымқуалаушылық  пен өзгергіштік заңдылықтары

Мектеп: Алматы облысы, Ақсу ауданы, «Матай орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Күні: 03.03.2020 жыл Мұғалімнің аты-жөні: Сейсекенова Эльмира Муратбековна
Сынып: 9 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы Адам қан топтарының тұқым қуалау заңдылықтары. Резус фактор
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 9.2.4.8 адамның қан тобының тұқымқуалауының және қан топтарының анықтау механизмін түсіндіру
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: Адам қан топтарының тұқымқуалау заңдылықтарын  атай алады;

Басым көпшілігі: Резус фактор мен қан топтарының ерекшеліктерін анықтай алады;

Кейбір оқушылар: Адамның қан тобының  және қан топтарын анықтау механизмін сипаттай алады;

Бағалау

критерийлері

·    Адамның қан тобының тұқымқуалау механизмінің ерекшеліктерін атайды.

·    Адамның қан топтарының механизмін сипаттайды.

·    Оң және теріс резус фактордың айырмашылығын салыстырады.

Тілдік мақсаттар Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Қан топтары, резус — фактор, резус — шиеленіс, агглютинделу

Талқыланатын сұрақтар:

1. Адамда қанша қан тобы бар?

2. Қандай қан топтары бар?

3. Неге әмбебап донор және әмбебап реципиент деп аталады?

4. Агглютинация, резус — фактор, резус — конфликт дегеніміз не?

Құндылықтарға   баулу

 

Денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету.

Топта бірлесе жұмыс жасау барысында бір — біріне деген ынтымақтастық, адамгершілік, сыйластық  қалыптасады.

Пәнаралық

байланыстар

Генетика – қан топтарына байланысты есептер көрсету
Алдыңғы білім Қанның құрамы, қан топтары, қан құю, резус — фактор
 
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар
Сабақтың басы

2 мин

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

7 мин

1.Ұйымдастыру бөлімі: Психологиялық ахуалды қалыптастыру (жағымды көңіл — күй сыйлау) білім алушыларды түгелдеу  «Сиқырлы  қобдиша»

1.Топқа бөлу: Оқушыларды  термин сөздер арқылы               4 топқа бөлу

І  Донор Реципиент

II Аглютинация

III RH фактор

IV Резус – конфликт

Әр топ басшысын сайлап алу

Сұрақтар презентация арқылы (лездеме, логика)

Үй тапсырмасын  пысықтау  мақсатында

«Шыбын ұру» әдісі бойынша сұраймын.

1.     Тұқымқуалаушылықты және өзгергіштікті зерттейді. Генетика

2.     Мендель тәжірибеге алған өсімдік. Асбұршақ

3.     Мендельдің І заңы. Басымдылық заңы

4.     Бір белгінің екіншісінен басым болуы. Басымдылық

5.     Генетиканың негізін салушы чех ғалымы. Г. Мендель

6.     Көрінбей қалатын белгі. Рецесивті

7.     Генетикалық белгілердің гендік жиынтығы. Генотип

8.     Генетикалық есептерді шығаруда қолданылатын тор көз. Пэннет торы

ҚБ. «Мадақтама» әдісі арқылы бағалаймын

«кереметсің», «жарайсың», «саған үміт артамын»

Интербелсенді тақта

 

Қалыптастырушы бағалау

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

1 мин

 

 

7 мин

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

Сабақтың соңы

4 мин

 

 

 

 

 

 

Кері байланыс

2 мин

Жаңа сабақты түсіндіру.

Видеоролик

Қан топтары резус фактор

Сұрақ :

Бейнебаян көру арқылы нені байқадық?

Сабақтың тақырыбы

Сабақтың мақсаты

Тапсырма

Топтық  жұмыс «Ақылды оқулық»

1 — тапсырма

1 Донор – реципиент

2 Аглютинация

3 Резус фактор

4 Резус – конфликт

ҚБ: «Сылдырмақ»

Жұптық жұмыс

2 – тапсырма

Оқушыларға есептер беріледі, жауабын түсіндіру керек.

Ауруханада екі баланы шатастырып алды. (Мысалға Ж және Н) Бірінші ата-ананың қан топтары I және IV, ал екінші ата-ананың қан топтары I және III. Анализ нәтижесі бойынша Ж-да I қан тобы, ал Н-да II қан тобы екені анықталды. Балалардың ата – анасын табыңдар.

Жауабы: қан топтары I және IV ата-ананың баласы –Ж. Ал қан топтары I және III ата-ананың баласы –Н.

Бағалау: «Көршіме сенемін» жұптар бірін бірі бағалайды

Жеке жұмыс.  «Қазына іздеу жолында»

3 тапсырма

Қан топтары эритроциттер плазма
агглютиноген агглютинин
I (О)

II (А)

III (В)

IV (АВ)

   

I ( 0 ) –А және В антигені болмайды

II ( А ) –А антигені болады

III ( В ) –В антигені болады;

IV( АВ ) –А и В антигені болады

Бағалау: Өзін өзі тексеру Шындық Жалған әдісі

Саралау тапсырмасы

Баланың қан тобы I, ал оның қарындасыныкі IV. Ата – анасының қан тобы жайлы не айтасын?

Жауабы. Ата-анасының қан топтары II және III.

Дескриптор

Адамның қан топтарының механизмін сипаттайды;

Оң және теріс резус фактордың айырмашылығын салыстырады;

Қан топтарын  ажыратады;

«АЛТЫН  КІЛТ» Әдісі

Сұрақтарға жауап беру

1.Адамда қанша қан тобы бар?

2.Қандай қан топтары бар?

3.Неге әмбебап донор және әмбебап реципиент деп аталады?

4.Агглютинация, резус-фактор, резус-конфликт дегеніміз не?

ҚБ. «Керемет, жақсы, талпын» әдісі арқылы бағалаймын.

Үйге тапсырма: Қан топтары, резус —  фактор реферат жазу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қан топтарының  реттелуін салыстыра меңгеру

 

 

 

Топпен бірлесе генетикалық есептеу әдісін қолдану, шешімін табу, дәлелдеу

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Деңгейлік тапсырмалар.

Есептер шығару

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай  жоспарлайсыз?

Мұғалім мадақтауы, сылдырмақ, өзара бағалау арқылы бағалаймын

«Кері байланыс»

Пән аралық байланыс

Генетика

Рефлекция

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Сабақ қай деңгейде өтті?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Оқыту ортасы қандай болды?

Мен өз уақытымды тиімді ұтымды пайдалана алдым ба?

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын  тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1:

2:

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *