Ақпаратты өлшеу
Қысқа мерзімді жоспар | |||||||||||||||||||||||||||
Ұзaқ мepзiмдi жоспapдың тapaуы:
Компьютердің және желілердің техникалық сипаттамалары
Күні:
Сынып: 8 |
Мектеп:
«№49 жалпы орта білім беретін мектеп» KMM
Mұғaлімнің aты-жөнi: Каршикенова Акерке Бахытовна
Қaтысқaндap: Қaтыcпaғaндap: |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Ақпаратты өлшеу | ||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары | 8.2.1.1-ақпарат көлемін анықтауда алфавиттік (әліпби) тәсілін қолдану | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық білім алушылар орындай алады: ақпарат көлемінің өлшем бірліктерін талдайды. | ||||||||||||||||||||||||||
Көпшілігі: ақпаратты бір өлшем бірлігінен, екінші өлшем бірлігіне ауыстырып, тәжірибеде қолданады. | |||||||||||||||||||||||||||
Кейбір білім алушылар: ақпарат көлемінің алфавиттік тәсілін талдайды. | |||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | v Ақпарат көлемінің өлшем бірліктерін талдай алады.
v Ақпаратты бір өлшем бірлігінен, екінші өлшем бірлігіне ауыстыру арқылы есептерді орындайды. v Ақпарат көлемінің, қуаттылығының алфавиттік тәсілін қолданып, талдай алады. |
||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат
|
|
||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу
|
Өзара қарым-қатынас пен сыйластықты дамыта отырып, жан-жақты гармониялы дамыған тұлға болу. Жауапкершілікке, адамгершілікке, өз пікірлерін ашық айтуға дағдыландыру. | ||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Ақпартты өлшеуде берілген есептердің математикалық моделін құра отырып, физикалық терминдерді қолдану, өлшем бірліктерді салыстыра отырып, есептердің мәнін табу.
Орыс тілі. Ағылшын тілі – сөздік. |
||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу | Ақпараттың өлшем бірліктері | ||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||
Басы
Үй тапсырмасын тексеру «Quizlet» электронды әдісі
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық ахуал. «Амандасу» тренингін ұйымдастыру. Сабақ басталар алдында қолданамыз. Әр ұлттың бір-бірімен амандасуы. Оқушылар бір-біріне қарама–қарсы екі топ болып бөлініп тұрады, амандасу қимылдарын көрсетеді.
Топтық жұмыс https:// Quizlet.com электронды әдісі Quizlet бағдарламасы көмегімен өткен тақырып бойынша бірнеше сұрақтар арқылы үй тапсырмасын қайталайды. Бұл бағдарламада сұрақтарға элементтік талдау жасалады. 1. Ақпарат дегеніміз не? 2. Ақпарат көздерін табыңыз? 3. Ақпараттың қандай қасиеттері бар? 4. Ақпараттың ең кіші өлшем бірліктері ……………………………………………… |
Интерактивті тақта
|
|||||||||||||||||||||||||
Ортасы
«Қағаз қиындылар» әдісі
«Бағдаршам»әдісі |
Ой қозғау.
v Күнделікті өмірде ақпараттың қандай түрлерін кездестіресіз? v Не себепті символдың саламағы алфавиттің қуаттылығына байланысты? Жаңа тақырып
Топтық жұмыс. «Қағаз қиындылар» әдісі арқылы топқа бөлу Компьютер, ақпарат түрлері және басқа да суреттерді үшке, төртке, беске (неше топқа бөлуді жоспарлауыңызға қарай) қиып, араластырып оқушыларға таратылады. Оқушылар сол қиындылардан суретті құрастырып, сол сурет бойынша бірігіп, топқа бөлінеді.
І топ – «Ақпарат көлемі» тобына ақпарат көлемінің өлшем бірліктерін анықтау ІІ топ – «Символ салмағы» тобына ақпараттың салмағын және алфавиттің қуаттылығының формуласын сипаттау Берілген тапсырмаларға постер қорғау.
Топтар «Бағдаршам»әдісі арқылы бағалау жүргізеді. |
8 – сынып «Информатика» оқулығы. Арман-ПВ баспасы Слайд 2
|
|||||||||||||||||||||||||
Жеке жұмыс
|
Жеке жұмыс
«Көршіңізге айтыңыз» әдісі арқылы қатар отырған екі жұп бірін бірі ауызша комментарий айту арқылы бағалайды. Тапсырма Оқушыларға жеке тапсырма беріледі. MS Word мәтіндік редакторде ақпарат көлемінің өлшем бірліктерін салыстыр, алфавитте қанша символ бар екенін анықтаңыздар. 1 тапсырма 200 байт және 0,25 Кбайт 3 байт және 24 бит 1536 бит және 1,5 Кбайт 1000 бит және 1 Кбайт 8192 байт және 1 Кбайт
2 тапсырма Хабарлама 3 беттен тұрады, әр бетте 25 жол бар. Әр жолда 60 символ жазылған. Хабарламадағы барлық ақпарат көлемі 1125 байт болса, қолданылған алфавитте қанша түрлі символ бар екенін анықтаңыздар.
«Смайлик» әдісі арқылы бағалау. |
Оқулық,
Слайд 3-4
Оқулық, слайд
|
|||||||||||||||||||||||||
Соңы
|
Бекіту тапсырмасы
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бүгінгі өткен тақырыпты
Үй тапсырмасы: «Ақпаратты өлшеу» тақырыбы бойынша 10-бет, 5 тапсырма №2, №3 тапсырмаларды орындау.
Рефлексия «Жетістіктер баспалдағы» әдісі. Сабақтан алған әсерлерін «жетістік баспалдағы» арқылы түсіру. |
|
|||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |