Растрлық және векторлық бейнелерді салыстыру

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.2 Компьютерлік графика Мектеп: Г.Титов атындағы №54 ЖОМ
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:Атықаева Сусар.
Сынып: 6 Қатысқандар  

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы: Растрлық  және векторлық бейнелерді салыстыру
Осы сабақта қолжеткізілетін      оқу мақсаттары                            (оқу бағдарламасына сілтеме) 6.2.2.3 – растрлық  және векторлық графика артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау.
Сабақтың мақсаты Барлығы: компьютерлік графика түрлерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау.

Көпшілігі: растрлық және векторлық графиканың негізгі принциптерін ажырату

Кейбірі: компьютерлік графика бағдарламаларымен жұмыс жасау және айырмашылықтарын анықтай алу

Бағалау  критерийі —          компьютерлік графика түрлерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалай алады

—          растрлық және векторлық графиканың негізгі принциптерін ажырата алады

—          компьютерлік графика бағдарламаларымен жұмыс жасау және айырмашылықтарын анықтай алады

Тілдік мақсаттар

 

Термин сөздермен танысады:

растрлық, векторлық, компьютерлік графика, графика, сызба, бейне,

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Графика — …    Растрлық — …    Суреттер — …     Графикалық — …

Құндылықтарға баулу

 

Индустрияландыру мен инновацияларға  негізделген экономикалық өсу.

қарым-қатынас жасау қабілеті

Пәнаралық байланыс Қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі, бейнелеу
Алдыңғы білім

 

Векторлық бейнелерді құру.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы

2 минут

 

 

 

 

1 минут

 

 

5 минут

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу

Ынтымастық атмосферасын құру. Оқушыларды «Шаттық шеңбер» бойымен тұрғызып  «Жүректен жүрекке»  әдісі арқылы бір-біріне жақсы тілек айтқызу.

 

Топтастыру.  Геометриялық фигуралар көмегімен топқа біріктіру

1-топ «Векторлық графика»

2- топ «Растрлық графика»

«Сұрақтарды қағып ал » әдісі бойынша  үй тапсырмасын пысықтаймын.

1.      Компьютерлік графика дегеніміз не?

2.      Векторлық графиканың базалық элементі?

3.      Қандай векторлық программаларды білесіңдер?

4.      Векторлық кескіндерді құру программасы?

 

Геометриялық фигуралар

 

 

Доп

Сабақтың ортасы

6 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

Жаңа сабақ

«Ой  қозғау». Оқушыларға Векторлық және растрлық графика тақырыбында бейнежазба көріп тақырыпты анықтайды.

Оқушыларға сұрақ.

1.      Бейнежазбада не көрдіңдер?

2.      Бейнежазбаға байланысты қандай тақырыпты бүгін қозғаймыз?

3.      Растрлық және векторлық графиканың қандай артықшылықтары мен кемшіліктері бар?

 

1 -тапсырма

Оқушыларға мәтін беріледі тақырыпты оқиды (топтық, жеке жұмыс)

Оқушылар «Бумеранг» әдісі  бойынша жұмыс жасайды. Әр оқушы сұрақтар құрастырып қарсы топқа береді, қарсы топ сұрақтарға жауап береді.

 

ҚБ. «Бас бармақ» тәсілі бойынша бағаланады.

Дескриптор:

—          Векторлық және растрлық графика бір-бірінен айырмашылықтарын біледі

—          Растылық графиканың векторлық графикадан артылықшылықтарын ажыратып айта алады

—          Растылық графиканың векторлық графикадан кемшіліктерін салыстырып талдайды

 

2-тапсырма.  Paint графикалық редакторында төмендегі  нысанды  салу. Айрмашылықтарын анықтау.

Дескриптор:

-Paintnet графикалық редакторында  берілген  нысанды салады

-Түстер палитрасын қолданады

ҚБ: «Бағдаршам» (өзін-өзі) бағалау.

 

3 тапсырма.

Inkscapeбағдарламасында графикалық  кескіндерді  пайдалана  отырып  мемлектіміздің туын салдырамын

 

Дескриптор:

Inkscape бағдарламасында графикалық кескіндерді  пайдаланады;

ҚБ: Оқушылар өз ара бағалайды

 

4 тапсырма.

Компьютерде практикалық жұмыс тапсырманы жұптасып орындайды.

—          Inkscape, Paint редакторларында оқушылар бірдей смайлик салып, сақтайды

—          Сақталған кескінді ашып төмендегі әрекеттерді орындайды

1.      Кескінді кішірейтіңер. Нәтижесін салыстырыңдар

2.      Кескінді үлкейтіңдер. Нәтижесін салыстырыңдар

3.      Кескіннің алатын орнын анықтап, салыстырыңдар.

 

Оқушылар кандай тұжырымға келдіңдер? Неге нәтижені әртүрлі алдыңдар? Өз ойларыңмен бөлісіңдер.

Дескриптор:

—          Векторлық және растрлық графикалық редактордың қандай мақсатта қолданатынын біледі

—          Векторлық және растрлық графиканың қандай базалық элементтерден тұратынын анықтай алады

—          Растылық және векторлық кескіндердің алатын орнын анықтайды, салыстырады, талдайды.

 

Қ.Б.Смайликтер арқылы

 

Сабақты қорытындылау мақсатында өтілген тақырып

бойынша алған білімдерін

«Венн диаграммасы» әдісі арқылы пысықтау

Растрлық
векторлық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бейне жазба ұсыну

Электрондық оқулық (СD-диск)

 

 

 

 

А4 форматындағы қағаз

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paintnet бағдарламасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inkscape  бағдарламасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Компьютер

Программа

Paint, inkscape

 

 

 

Сабақтың соңы

 

3 минут

Сабақтың соңында оқушылар кері байланыс жүргізеді:

«Ойды аяқта» әдісі

—          Бүгін мен білдім……

—          Мен үйрендім…….

—          Қиындық тудырды……

—          Қолымнан келді…….

Үйге тапсырма:  Растрлық  және векторлық бейнелерді салыстыру

Стикер,   үлестірме қағаз
Саралау– Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың  материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырасыз?

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
«Сұрақтарды қағып ал »,      «Ой  қозғау», «Бумеранг» әдістері арқылы топтық, жұптық жеке жұмыстар дайындадым. Компьютерді прктикалық жұмыс деңйгейлік тапсырмалар берілді.

«Жүректен жүрекке»  әдісі арқылы бір-біріне жақсы тілек айтқызу.

 

 

Әр тапсырмалар арқылы оқушылардың қарқынын арттыру үшін бағалау жүргізіп отырдым

«Бас бармақ

«Бағдаршам»

Оқушылар өз ара бағалайды

Смайликтер арқылы

 

Ынталандыру, қолдау көрсету:

Смайликтер арқылы бағалау.

Көзге арналған жаттығулары, сыныпта техника қауіпсіздік ережесін сақтау
Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Жалпы бағалау

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *