«Қазақтың зергерлік бұйымдары» 11 сынып

Сабақ жоспары

 

 

 

Күні

 

Сынып: 11а

 

 

 

Сабақ тақырыбы:

Қазақтың зергерлік бұйымдары

 

 

Осысабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

3. Ұлттық бірегейлікті сақтау

Ұлттық жаңғыру деген ұғымның өзі ұлттық сананың кемелденуін білдіреді. Оның екі қыры бар. Біріншіден, ұлттық сана-сезімнің көкжиегін кеңейту. Екіншіден, ұлттық болмыстың өзегін сақтай отырып, оның бірқатар сипаттарын өзгерту. Қазір салтанат құрып тұрған жаңғыру үлгіле­рі­нің қандай қатері болуы мүмкін? Қатер жаңғыруды әркімнің ұлттық даму үлгі­сін бәріне ортақ, әмбебап үлгіге алмастыру ре­тінде қарастыруда болып отыр. Алайда, өмірдің өзі бұл пайымның түбірімен қате екенін көрсетіп берді. Іс жүзінде әрбір өңір мен әрбір мемлекет өзінің дербес даму үлгісін қалыптастыруда.
Қазақ өнерінің тарихында зергерлік бұйымдардың алатын орнын көрсету

Қазақ халқының салт-дәстүрі мен әдет-ғұрыптарын құрметтеуге тәрбиелеу

Сабақ мақсаттары

·         Қазақтың зергерлік бұйымдарымен танысу.

Бағалау критерийлері

ü   Зергерлік өнердің тарихын түсіну

ü   Әшекей бұйымдардың негізгі түрлерін ажырата білу

ü   Пайдалану мәдениетін меңгеру

Құндылықтарды

дарыту

Қазақтың зергерлік өнері –өзінің сәнділігі мен әдемілігі ерекше өнер екенін , ғасырлар бойы келе жатқан дәстүрлі мәдениетінің айрықша саласы туралы ұғындыру

Пәнаралық байланыс

тарих, әдебиет пәндеріндегі теориялық және тәжірибелік дағдыларын пайдалану.

АКТ қолдану

дағдылары

 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

4        мин

1.      Сәлемдесу , түгендеу

2.      Оқушыларды екі топқа бөлу, «Мозайка» әдісі

 

Өткен сабақ бойынша «Сөзжұмбақ» шешу

1.      Бұл бас киім иесінің жоғары әлеуметтік мәртебесін білдіреді? (мұрақ)

2.      Киім сыртынан бел бууға арналған, бір ұшы айылбасты , әшекейленіп жұмсақ былғарыдан жасалған белдік? (белбеу)

3.      Ерлердің киетін аяқ киімінің түрі? (саптама)

4.      Ұлттық киім дайындау үшін дәстүрлі материалдардың бірі? (тері)

5.      Тұрмыстағы әйелдердің камзолы алдыңғы бойының бел тұсынан, түймеліктің орнына бекітіледі? (қапсырма)

6.      Жағасы құлын терісінен тігіліп, ұзартылған тонның аты? (жарғақ)

7.      Тұрмысқа шығатын қыздың бас киімі? (сәукеле)

8.      XVІІғ-ХІХғ басында қазақтардың былғарыкиімдері кең таралған, мысалы: қойдың,ешкінің,құлынның тағыда қандай жануардың? (киіктің)

9.      Азия және Қытай арадағы сауда-саттықтыңнәтижесінде қымбат бағалы маталар өз өнімдеріне айырбастап, киім тігуге қолданды? (жібек)

10.  Алғашқы нәрестесі дүниеге келісімен жас әйел ақ матадан тігілген бас киім киіп, оны жасы ұлғайғанға дейін киген? (кимешек)

 

 

Сурет бөлшектері

 

11сынып оқулығы

 

 

 

Плакаттағы  сөзжүмбақты шешу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа сабақ:

Оқулықпен жұмыс:

Әр топқа бөлінген бөлімдерін өздері қорғау   (топтық жұмыс)

Суреттерді пайдаланып тақырыпты ашу

1.      Асыл тастармен безендірілген төске тағатын әшекейлер

2.      Сырғалар

3.      Бұрымға қосып өрілетін әшекейлер

4.      Білезіктер

5.      Блезік ,жүзік, сырға жиынтығы

6.      Қапсырма

7.      Белдік

 

Сарамандық жұмыс:

Оқушыларға  берілген сурет бойынша блезік жасап шығару керек

 

 

Білімді бекіту:

1.      Төске тағатын әшекейлер түрін атаңдар?

2.      Сырғалардың қандай түрлері бар?

3.      Қазақ қыз-келіншектері шаштарына қандай әшекейлерді пайдаланған?

4.      Блезік түрлерін атаңдар?

Тапсырманы орындаудың критерийлері:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Постер қорғау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Құрал-жабдықтар:

Бақлашка, скотч, қайшы, ине,жіп, түрлі маталар,

 

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Сабақтың соңы

.

Бағалау:

Оқушылар таблицадағы не білдім бағанын толтырады.  

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

 

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

 

Жалпы баға

 

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

 

1:.

 

2:

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

 

1:

 

 

2:

 

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

 

 

 

 

                          Жамбыл атындағы мектеп-гимназиясы

 

 

 

 

 

 

Технология пәні

Ашық сабақ:  11а сынып

Пән мұғалімі: Досбергенова Ә

 

 

 

 

 

 

 

 

                               Мойынқұм ауылы

 

 

 

     

 

 

      

 

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *