Қазақстанның климаттық жағдайы

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: «Мектепке дейінгі шағын орталығы бар Сәкен Иманасов атындағы орта мектеп»КММ
Күні:
Сынып: 9 Мұғалімнің аты-жөні: Мукашова Ажар
Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы Қазақстанның климаттық жағдайы
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасынасілтеме) 9.3.2.2.Қазақстанның климаттық жағдайын талдайды

Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар орындай алады:Қазақстанның климат жағдайларына талдау жасау.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Қазақстанның климаттық ресурстарына баға беру.
Кейбір оқушылар орындай алады:Климаттық жағдайдың ауыл шаруашылығына әсері
Бағалау критерийі Білу:Климат жағдайлары ұғымы нені білдіреді?
Түсіну.Климаттық ресурстарға не жатады?
Талдау.Адамдар тіршілік әрекетінде ресурстарды қалай пайдаланады.
Тілдік мақсаттар Климат,ресурс ,агроклимат
(Білу,түсіну,талдау дағдылары бойынша төмендегі сұрақтармен жұмыс істеу)
* Климат дегеніміз не?
* Қазақстан аймағында климаттардың өзгеруі.
*Климаттың оңтүстік,солтүстік,батыс,шығыс бағытындағы өзгеруі.
*Қазақстандық аймақтардағы ауа райы.
Құндылықтарға баулу Еңбек пен шығармашылық (өз жұмысын ұйымдастыра алу, белсенділік, ынталылық, ұқыптылық, қызығушылық, нәтижеге қол жеткізу, шыншылдық, жігерлілік,зерттеулік)
Пəнаралық байланыс физика,математика
Алдыңғы білім Климаттық жағдайлар (ауа райы,ауа температурасы,жауын шашын,жел)маңыздылығын ашу.
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы 5 минут Ұйымдастыру кезеңі
Сыныпта қолайлы жағдай тудыру, эмоциялық бейімдеу. Қолымызды көтеріп, басымызға қойып айту: «Жарайсың! Сабақта белсенді жұмыс жасаймын, барлық тапсырмаларды орындай аламын». (1 минут)
Негізгі білімді өзектендіру «Пазл» әдісі арқылы мұғалім оқушыларды 3 топқа бөледі.
Қазақстанның климаттық жағдайына байланысты орналасу картасы (аймақтар қалай орналасқан,ауа райы қалай өзгереді)
Сабақтың ортасы 25 минут Білу: тақырып мәтінін оқып шығады берілген уақытта
Түсіну: жеке жұмыс оқушылардың білімдерін бақылау.
Талдау.Аймақтардағы климаттық жағдайды білу.
1-тапсырма
Оқушылардың дұрыс және қате жауабы бірден бағдарлама арқылы есептеледі (Бұл сұрақтар сабақ соңында қайталанады.Қазақстандағы климаттық көрсеткіштердің кестесі 47 сурет бойынша берілген Алматы және Шығыс Қазақстан облыстарының климаттық жағдайын сипатта

Дескриптор:
— Қазақстандағы ең жоғары ауа температурасы +50 градус қай жерде екенін түсіндіреді?
— Қазақстандағы ең төменгі температура қай аймақта?
— Неліктен оңтүстікте ыстық,солтүстікте суық.
ҚБ: «Еркін пікір» әдіс тәсіл арқылы оқушыны мадақтап, қолдау арқылы жүргізіледі.
2-тапсырма.
Ауа температурасы,жауын- шашын,жел,табиғатқа қалай әсер ете алады.
*Атмосфералық құбылыстар
*ТұманӘлемдік экономика
*Шық бұрқасын,көк мұз.
*Боран
*Жаңбыр,найзағай
Өздері тұратын жердің климаттық жағдайын сараптау.
Дескриптор
Адамдардың климатқа әсері
Климаттың ауыл шаруашылығына әсері.
Климат құрушы факторлар(географиялық ендік,жердің төсеніш беті,ауа массасының циркуляциясы.
ҚБ: «бағалау парақшалары» арқылы жүргізіледі
3.тапсырма .Ауа массаларының,атмосфералық бағыттардың,циклонның,антициклонның,жергілікті желдердің әсер ететін ауданын сипатта?
ҚБ: «багалау парақшалары» арқылы жүргізіледі.
Дескриптор
Карта бойынша шартты белгілерді анықтау.
Кескін картаға шартты белгілерді қойып үйрену.
(Т-температура,
Ж-жоғарғы қысым )
ҚБ: «сұрақ- жауап» әдісі арқылы жүргізіледі.
Сабақтың соңы 8 минут

2-минут БББ кестесін толтыру
Білгенім Білдім Білгім келеді

Үй тапсырмасы
Қазақстанның климаттық жағдайы. Тақырып бойынша түйген білімдерін жазады

Саралау – Сіз қандай тəсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
Мен деңгейлі тапсырмаларды қолдануды тиімді деп санаймын.
Қабілетті оқушыға арнайы тапсырма беремін. Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлап отырсыз?
БББ-кестесін толтыру арқылы оқушыларды бағалаймын. Денсаулық жəне
қауіпсіздік техникасын
сақтау

Сабақ бойынша рефлексия
Cабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы,қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қолжеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?Сабақ жоспарынан
ауытқулар болды ма жəне неліктен?
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *