Уақыт

Пән:Дүниетану Мектеп:   Шымкент  № 57 жалпы орта  білім беретін мектеп
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Уақыт
Күні: Мұғалім аты-жөні:  Кадирова Ж.Р.
Сынып:3 «Ә» Қатысқан оқушылар саны: Қатыспаған оқушылар саны:
Сабақ тақырыбы: Көшпелілер мен отырықшылардың өмір салты
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 3.3.1.1 көшпелі және отырықшы өмір салтының ерекшеліктерін түсіндіру

 

 

Сабақтың мақсаттары

·         Барлық оқушылар:

1.      адамдардың шаруашылығы мен өмір салты қандай факторларға тәуелді болғанын түсіндіреді;

2.      маусымдық жайылымдардың түрлерін атайды;

3.      көшпелілер мен егіншілердің өнімдерін атайды.

Оқушылардың басым бөлігі:

  1. көшпелілер мен егіншілер арасындағы айырмашылықтарды бөліп көрсетеді;

2.      көшпелілердің маусымдық жайылымдар үшін қандай жерлерді таңдағанын түсіндіреді

Кейбір оқушылар:

  1. өз пікірін дәлелдейді;

2.      суретке сипаттама береді

 

Бағалау критерийлері

  1. адамдардың шаруашылығы мен өмір салты қандай факторларға тәуелді болғанын түсіндіріп береді
  2. көшпелілер мен егіншілердің өнімдерін атап береді
  3. көшпелілер мен егіншілер арасындағы айырмашылықтарды бөліп көрсетіп береді
  4. суретке қарап сипаттама бере алады

 

Ойлау дағдылары

 

Тілдік мақсат

 Көшпелі және отырықшы тұрмыстың ерекшеліктерін талқылайды және түсіндіреді.

 

Пәнге қатысты лексикология мен терминалогия

Көшпелілер, егіншілер, маусымдық жайылымдар (қыстау, көктеу, жайлау, күзеу).

 

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Көшпелілердің малдары жыл бойына жайылымдағы шөппен қоректенді. Сырдария өзені – егіншілердің асыраушысы

Пәндік лексика және терминдер:

Қыстау                         Жайлау

Көктеу                          Күзеу

Диалогқа қатысты сөз тіркестер:

  1. маусымдық жайылымдар қалай аталды?
  2. олар жылдың қай мезгілдеріне сәйкес келеді?
  3. жайлау мен қыстау көкжиектің қай тұстарында орналасты?

 

 

 

Құндылықтарға баулу Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу

 

Пәнаралық байланыс Математика,музыка,жаратылыстану,сүрет,қазақ тілі
АКТ қолдану дағдылары Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу
Бастапқы білім
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақта жоспарланған

іс-әрекет

Ресурстар
Сабақтың басы

 

 

 

 

 

 

 Психологиялық ахуал:

Шаттық шеңбер орналастырым оқушылар бір-бірлеріне жүректен жақсы тілектерін сыйлайды

Топқа біріктіру: 2020 оқу жылынан бастап елбасымыз айтқандай латын әрібіне көшкелі отырмыз.Сол себепті оқушыларымыз латын әріптерінен сөздер табады

  1. Көктем
  2. Жаз
  3. Күз
  4. Қыс

Жаңа сабақтың тақырыбын  бейнеролик арқылы ашамыз

https://www.youtube.com/watch?v=OUByBD6Jn0U

Жұмыс ережесін келісу

1.        Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!

2.        Уақытты үнемдейміз!

3.        Нақты,дәл жауап береміз!

4.        Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!

5.        Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!

Мұғалім сөзі кіріспе

Ерте заманда адамдардың өмір сүру салты көшпелілер және егіншілер болып бөлінді. Адамдардың шаруашылығы және өмір салты неге тәуелді болды, еске түсіріңдерші? Оқушылардың жауабы: климатқа.

Мұғалім: Иә, үш мың жыл бұрын Қазақстан жеріне құрғақ ауа райының орнағанын

Түрлі-түсті суреттер

 

 

 

білесіңдер. Жаңбыр сирек жауды, қатты ыстықтың салдарынан өсімдіктер қурады. Адамдар аштықтан өліп кетуі мүмкін еді. Тірі қалу үшін табиғат жағдайларына бейімделу керек болды. Біздің бабаларымыз көшпелі малшаруашылығына көшті. Көшпелі шаруашылықты жүргізіп отыру өте қиынға соқты. Көшпелі өмір салтын ұстанғандар көп нәрседен хабардар және көп нәрсеге қабілетті болуы керек

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 

 

 

 

 

 

1-тапсырма ТЖ  «Бірге ойлаймыз» әдісі

1 –топ

. Жылдың қай мезгілі көшпелілер үшін ауырға соқты, қалай ойлайсыңдар? Неліктен?

Дескриптор:

Жылдың қай мезгілі көшпелілер үшін ауыр соғатынын айтады

-Себептерін атап береді

2-топ

Атақты қазақ ғалымы Шоқан Уәлиханов: «Көшпелі елдің тұрмысында азығы да, сусыны да, киімі де малдан деп жазды. Ғалымның сөзін растау үшін мысалдар келтіріңдерші.

Көшпелінің азығы – ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Көшпелінің сусыны ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Көшпелінің киімі ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Көшпелілердің өндірген өнімдерін суретке салыңдар

Дескриптор:

-Көшпелілер өндірген өнімдердің сүретін салады

-Өнімдерді сипаттап береді

3-топ

Елестетіңдер, сендер – егіншісіңдер. Егінші нені білу керек және қандай қабілеті болу керек?

Сендердің алдарыңда – дала. Оны өңдеу керек. Одан өнім алу үшін не істеулерің керек?

Дескриптор:

-Егіншілердің қандай қабілетге еге екендігін көрсетіп береді

-Өмір мен байланыстырып сипаттап береді

4-топ

Егіншілер қандай дақылдарды өсірді.

Егіншаруашылығының өнімдерін атаңдар және суретін салыңдар

Дескриптор:

-Егіншілердің өсірген дақылдарын жазады

-Егіншаруашылығының өнімдерін атайды және суретін салады

ҚБ «Смайлик»

 

2-тапсырма.ЖҰ

 «Сенесіңдер ме?» әдісі

  1. адамдар бағзы замандарда егіншаруашылығымен айналысатын отырықшылар деп және малшаруашылығымен айналысатын көшпелілер деп бөлінді ме? (иә);
  2. көшпелілердің үш маусымдық жайылымдары болды ма? (жоқ, төртеу);
  3. көшпелілер отырықшыларға қарағанда виртуоз ба, яғни асқан шебер ме? (иә);
  4. отырықшылар бидай, тары, жеміс ағаштарын өсірген бе? (иә);
  5. жайлау оңтүстікте орналасты ма? (жоқ, солтүстікте).

ҚБ «Смайлик»

Сергіту сәті

 

3-тапсырма  ЖЖ

«Мюнстенберг»әдісі

Э Т Ж А Ң Б Ы Р Т Ш Қ Ү Ү А Ғ
І Ғ Ы Б Ш И З Ә Н У А Р П А Б
С Т Л Р Г Д Ц О Д П Р Я Ұ Н Һ
Д Ғ Қ П Э А Ю С И Ь О И Т Н Я
Ы С Ы Ң Ғ Й Л Т А Ң Б А Е Ғ Ә
Б М Ә И Н М Щ О Ә Б Ұ Л Т Н Б
Ц Е Ф Г Ә Ш Ф О Г І р Л Ү Ң Ы
Ф Ғ Ы Ю Г Ғ Х З Ғ Ы Д Ә Й Ж С
Й Қ К Ү Р І Ш Ы Ч Ю П К Е Ю Ф
Б Ф Ғ Д А Л Т Ы Н А Д А М Ғ Ы
Й Ъ Ф Я Э Ю С Х Ю В Ғ Ә Ф С Ә
Э О Й Б Ә Й Т Қ О Й К М І Ғ Ж
Д Ң А Ы Ч С Ю Ж Ғ Р Ы Ә Ю Ғ Ы
Й Г Ы К Л И М А Т Т Е Ң Ш Д Ю
Б Т Ч Р Ю Ь Я И Ю З Э Ю Ъ Е В

 

ҚБ «Смайлик»

 

Саралау тапсырмасы

Тапсырма

Суреттерге сүйеніп, ауыл мен қаланың байланысы туралы әңгімеле. Ауыл қаланы немен қамтамасыз етеді? Қаладан ауылға нелер жіберіледі? Бірнеше мысал келтір

Дескриптор:

-суреттер бойынша ауыл мен қаланың байланысын сипаттайды;

-ауыл мен қаланың байланысына өздігінен мысалдар келтіреді

ҚБ «Бағдаршам»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері байланыс

 
Дифференциалды оқыту-көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? Пәнаралық байланыс

денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтармен байланыс

(тәрбиелік элемент)

Саралау тапсырмасы

Суреттерге сүйеніп, ауыл мен қаланың байланысы туралы әңгімеле. Ауыл қаланы немен қамтамасыз етеді? Қаладан ауылға нелер жіберіледі? Бірнеше мысал келтір

ҚБ «Смайлик»

ҚБ «Бағдаршам»

ҚБ ауызша жарайсың,керемет,өте жақсы

 

 

Денсаулық сақтау технологиял ары. Сергіту сәттері мен белсенді іс- әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылат ын

Қауіпсіздік техникасы

ережелерінің тармақтары

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздімжәне неліктен?

6. Түзету/Саралау –                        Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті төмен оқушыларға тапсырма беруді қалай жоспарлайсыз?

Күтілетін нәтижемен салыстырмалы түрде

Білім сапасы:             Үлгерімі:

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қорытынды бағалау

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *