Пайдалы қазбалар жана ма?

 

«Үрмаш Түктібаев атындағы №24 орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар .Жаратылыстану.

Бөлім: Заттар және олардың қасиеттері.Табиғи ресурстары
Мұғалімнің аты – жөні: Ергазиева Гүлзада
Күні:  
Сынып:4 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы: Пайдалы қазбалар жана ма?
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 4.3.4.1 кейбір пайдалы қазбалардың (бор, тұз, әктас,саз, мұнай, гранит,көмір, табиғи газ) қолданылу саласын анықтау

4.3.4.2 Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсету

4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну

Сабақ мақсаты Бейнелердің құрылысын тұрғызу барысында ережеге сай кезеңдермен жұмыс жасауға үйрету, заттар көлемін көрсету жолдарын меңгерту

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңі

уақыт

Педагогтің әрекеті Оқушының

әрекеті

Бағалау Ресурстар
Сабақтың

Басы

3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.Оқушылардың көңіл күйлерімен танысу

Достармен бірге жүреміз,

Бірге ойнап – күлеміз.

Бірге сабақ қараймыз,

Міне, біздер қандаймыз!

Оқушыларды топқа бөлу.

І топ — көмір

ІІ топ —  мұнай

ІІІ топ —  газ

 

 

 

Тақпақ айтып жаттығу жасайды.

   
Миға шабуыл. «Ширату» әдісі.

4мин

Жеке жұмыс

Өткен сабақ  пен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында

1 нұсқада 10 сұрақтан тест алу

1.Ауа құрамына кіретін зат.

А) Азот

Б)көміртегі

В)сутегі

2.Өсімдіктің оттек бөлу әрі қоректік зат өндіру процесі

А)хлоропил

Б)фотосинтез

В) хлоропласт

3.Қызыл кітап ……………….

А) жануарлармен өсімдік атаулары енгізілген кітап

Б)жойылуға жақын өсімдіктер мен жануарлар түрлері енгізілген кітап

В)әдемі суреттері бар кітап

 

 

4.Табиғи бірлестік қатарын тап

А) орман, тоғай, суқойма,бақша

Б) орман, тоғай, суқойма, шөл, дала

В) егіс, бақша, бақ, саябақ

5.Жердің тіршілік қабаты

А) атмосфера

Б) Биосфера

В) гидросфера

6.Өсімдікке жасыл түс беретін не?

А)хлоропласт  Б)фотосинтез В)хлоропил

7.Сүтқоректілер қатарын тап?

А) барыс, түлкі, жарқанат, кит

Б)барыс, түлкі, қоңыз,жарқанат, кит

В) барыс, түлкі,жарқанат,кит, қой

8.Жердің ауа қабаты

А)гидросфера     Б)атмосфера

В)биосфера

9.Жанғыш пайдалы қазбаларға не жатады?

А)мұнай,көмір,газ

Б) бор,әктас, газ

В)мұнай, көмір, әктас

10.Судың қатты күйі

А)мұз      Б) бу         В)су

11) Төменгі сатыдағы өсімдікті тап

А)мүшелері болмайды

Б)мүшелері толық жетіледі

В)тұқымы болады

Тақтамен тексеру

12).Жоғарғы сатыдағы өсімдіктер қандай болады

А)мүшелері толық жетіледі

Б) «Қызыл кітапқа» енген

В)жасанды бірлестік құрайды

13) Суда да,құрлықта да тіршілік етуге бейімделген жануар

А)бауырмен жорғалаушылар

Б)сүтқоректілер

В)қосмекенділер

14)Табиғат ресурстарына ……жатады

А)топырақ,ауа,су

Б)кесе,көйлек,орындық

В)киім, тамақ,газ

15)Жердің өсімдік өсетін беткі құнарлы қабаты қалай аталады?

А)құм      Б)саз,      В)топырақ

Балалар тест жауаптарын тақтамен салыстырады Толық жауап берген балаға  жалпы – 2 балл  

Оқулық

4 сынып

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу

 

20мин

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс

Жанғыш пайдалы қазбалар не үшін қажет?

Үйден «BilimLand» порталынан зерттеуге берілген пайдалы қазбалардың өндірілу түрлері туралы қосымша мәліметтерімен бөлісу

 

 

 

 

 

 

І топ – көмір

Көмір өара немесе қарасұр түсті жылтыр тас тәрізді қатты пайдалы қазба.

ІІ топ – мұнай

Мұнай әдетте, қара түсті сұйық, қоймалжың зат.

ІІІ топ – газ

Газ көзге көрінбейді және оның иісі болмайды.ТАБИҒИ газ – жер қойнауларында органикалық заттардың анаэробты бөлінуі кезінде пайда болған газдар қоспасы.Табиғи газ пайдалы газ қатарына жатады. Табиғи газ қабаттарда (жер қойнауларында) орналасқан газ тәрізді күйде – жекелеген шоғырлар (газ кендері) түрінде немесе мұнай – газ кен орындарының беткі бөлігіндегі арнайы газды қабат (шапка) ретінде немесе мұнайда, кей жағдайда суда ерітілген күйде де болады.

«Ашық микрофон» әдісі арқылы жүзеге асады.

Суретпен жұмыс.

Дескриптор:

-Көмір, мұнай, газ жанғыш пайдалы қазба екенін анықтайды:

 

 

 

Көмір туралы интернет ресурстарын пайдаланып тапқан мәліметтерін көрсетеді

 

 

 

 

Видео көрсетілім. «Мұнайды барлау»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Суреттердің көмегімен сұрақтарға жауап бер

Жалпы –

2 балл

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жалпы – 2балл

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жарайсың Керемет!

 

 

 

 

 

https./twig-bilim.kz/kz/ film/frontier-oil-exploration

 

https//imektep.kz/

paydali- kazbalar

Жұптық жұмыс

 

14 мин

 

 

 

 

 

 

Жазылым

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жеке жұмыс

3мин

 

 

Зертте.

Қажетті заттар: көмір, су, стакан.

ДИСКРИПТОР:

Көмір қандай зат екенін анықтай алады:

Өзгешелігін түсіндіре алады:

 

 

Дәптермен жұмыс. Кестені толтыру

түсі исі ерігіштігі жылтырлығы қаттылығы
         

 

Дискриптор:Пайдалы қазбалардың қасиеттерін ажырата алады

Семантикалық карта

 

Р\С Пайдалы

қазба

түрі Шартты белгілері Қайда өндіріледі
Мұнай        
Тас көмір        
Газ        

 

 

Зерттеу жұмыстарын жасайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Берілген тапсырмалар

ды сәйкестендіреді

 

 

 

Жалпы- 2 балл

 

 

 

 

 

 

Жалпы – 2 балл

 

Оқулық 4- сынып

 

 

 

 

 

 

Кесте

 

 

 

 

Семантикалық карта

 

Сабақтың соңы.

2мин

 

 

 

Кері байланыс «Шеринг» әдісі бойынша өтеді.Барлығы топта отырады, жүргізуші бастап, кезекпен барлығы тақырып бойынша түйінді ойды қорытындылайды.

 

Рефлексия жасайды

   

 

 

 

 

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *