Ақпаратты іздеу әдістері

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: №34
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Даулетбай С.С.
Сынып: 9 Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы Ақпаратты  іздеу әдістері.  
 Оқу мақсаты: 9.2.2.3- мәліметтерді іздеу, сұрыптауды және сүзгілеуді жүзеге асыру.
Сабақтың мақсаты: Барлығы: Ақпаратты іздеу түсінігі, іздеу түрлері, іздеу жүйелерін, іздеу әдістерін білу.

Көпшілігі: Excel электрондық кестеде мәліметтерді іздеу және сүзгілеуді жүзеге асыру.

 Кейбірі: Бір немесe бірнеше мәліметтерді іздеп, кестелердің өсу немесe кему ретімен жазбаларды сұрыптау.

Бағалау критерийі: v  Ақпарттың іздеу тәсілдерін біледі;

v  Электронды кестеде жұмыс жасай алады;

v  Еxcel програмасында мәліметтерді талдайды;

v  Мәліметтерді іздеп кестелердің өсу немес кему ретімен жазбаларды сұрыптайды;

Тілдік мақсаттар:

 

Критерий                Критерий               Criteria

Сұрыптау              Сартировка             Sorting

Сүзгілеу                  Фильтр                    Filter

Құндылықтарға баулу:

 

 

Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу. Өмір бойы білім алу, бәсекеге қабілетті тұлғаны дамыту.
Пәнаралық байланыс: Ағылшын тілі, орыс тілі,  математика
Алдыңғы білім:

 

 Excel программасымен жұмыс жасай алады, мәліметтерді сүзгілеп сараптай алады.
 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар
Сабақтың басы

 

1 мин

 

 

2 мин

 

 

 

 

1 мин

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

1 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

1.Сәлемдесу,оқушыларды түгелдеу.

 

 

2.Айна әдісі арқылы бір-біріне жылы тілек айту.

 

 

3. «Түрлі түсті шарлар арқылы топқа бөлу»

 

 

 

4.Үй тапсырмасын сұрау.  «Ашық микрафон» әдісі арқылы оқушыны жылдам, әрі тұжырымды ойлауға дағдыландыру. Құнды ой жинақтап, ойын ашық айтады. (Оқушылар қолына микрафон ұстап, үй жұмысына  байланысты  сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді.

 

Қалыптастырушы бағалау.

«Шапалақ» арқылы бағалау.

 
Сабақтың ортасы

 

2 мин

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 мин

 

 

 

10 мин

Жаңа сабақ.

Жаңа сабақты: «Адасқан әріптер» ойыны арқылы жаңа сабақты бастау.

Criteria, Sorting, Filter сөздерін жасыру.

 

Жаңа сабақты ( ДЖИКСО ) әдісі арқылы: балаларға жаңа сабаққа қатысты мәтін беріледі, мәтін үш бөліктен тұрады әр топқа берілген мәтіндерін мұқият оқу, және мазмұнын түсініп топ басшылары келесі топтпрға барып қалған мәтіндермен танысып, өз түсінігін топқа келіп түсіндіреді.

Жаңа сабақ бойынша ақпараттар беру.

1.Егер мәліметтер қорындағы жазбалардың мөлшері көбейсе, онда ақпараттарды іздеу барысында біраз қиындықтар туындайды. Сондықтан, кез келген мәліметтер қорында белгілі бір критерийлер бойынша ақпараттарды іздеу негізгі қызметтердің бірі болып табылады. Excel электрондық кестесінде бұл процесс өлшемдер бойынша мәліметтерді іздеу және сүзгілеу арқылы жеңілдетіледі

2.Excel электрондық кестесінің мәліметтер қорында келесі әрекеттерді орындай аласыңдар: • Бір немесе бірнеше мәліметтер өрістерінде (бағандарда) мәндерді іздеу, көрсету немесе жасыру үшін жазбаларды сүзгілеу. • Көрсетілген өрістерде (ұяшықтарда) кестелердің (жолдардың) өсуі немесе кему ретімен жазбаларды сұрыптау

3. Сұрыптау және сүзгілеу топтарының негізгі (Главная) тіркемесіндегі «Сүзгі»                (Фильтр) немесе Сұрыптау және сүзгілеу топтарының Мәліметтер тіркемесіндегі     Сүзгілеу командасын қолданыңдар.  Егер сүзгілеу қосылса, онда мәліметтерді таңдап, баған тақырыбындағы көрсеткіні басқаннан кейін сүзгілеу таңдалады.

Файлдар деңгейінде Excel-де файлын ашып не өзгертіп алмайтындай етіп, құпия сөзбен бұғаттауға болады.

 

Сергіту сәті:

«Мен қазақпын» әніндегі  би қимылдарын қайталау.

 

Тапсырмалар:

Жеке жұмыс (оқушылар жеміс арқылы тапсырма таңдайды)

Бірінші тапсырма –алма

Екінші тапсырма –банан

Үшінші тапсырма -бүлдірген

1.       Кесте.3.2. 14-тен 28 жасқа дейінгі жастардың саны.

2.       Мәліметерді басқа парақшаға көшіріп,сүзгіден өткізіп, көрсету.

3.       Мәліметтерді кестелердің өсу немесе кему ретімен жазып сұрыптайды

 

 

Алматы «Атамұра» 2019  кітап авторлары: С.Т. Мұхамбетжанова, А.С. Тен, Н.Г. Голикова

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://youtu.be/J846twhH8PA

 

Сабақтың соңы

5 мин

 

 

 

 

 

 

1 мин

 

 

2 мин

 

«Ойлан-Жұптас-Бөліс»

1.       Мәліметтерді жазу және келесі бетке көшіру қалай жүзеге асырылады?

2.       Сұрыптау мен сүзгілеудің айырмашылығы?

3.       Сүзгі дегеніміз не? Сүзгілеу  қалай жүзеге асырылады?

 

Сабақты бекіту: «БББ» әдісі арқылы.

 

Кері байланыс «Стакан» әдісі

Бағалау: Жасыл стакан-өте жақсы

Сары стакан-жақсы (орта)

Қызыл стакан- талпын

 

Үй тапсырмасы:  Мәліметтерді сұрыптау және сүзгілеу;

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?  Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Саралау тапсырмаларды  іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін  (Гарднер бойынша көптік зият теориясы).

Уақытты тиімді  пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады.

«Айна әдісі»

«Түрлі түсті шар»

«Ашық микрафон »

«Адасқан әріптер»

«https://youtu.be/J846twhH8PA»

«Жұлдыз»

«БББ»

« ДЖИКСО»

«Стакан әдісі»

 

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
 

 

 

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *