Ауа райы және метеорологиялық элементтер

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:  Физикалық  география

 

Күні:

Сынып: 7

 

 

Мектеп :№ 83

Мұғалімнің аты-жөні:Барлыбаева Лия

Қатысқындар:   26           Қатыспағандар

Қатысқындар:   25           Қатыспағандар:

 

Сабақтың тақырыбы:   Ауа райы және метеорологиялық элементтер
Сабақ негізделген оқу мақсат(тар)ы: 7.3.2.6  Жергілікті жер мүмкіндігі бойынша температура,қысым,жел,бұлттылық,жауын-шашын,ылғалдылық,          метеороллогиялық элементтердің көрсеткіші синоптикалық графикалық материалдар жасайды

 

Сабақтың мақсаты: Барлық  оқушылар :  

—  «Ауа райы» туралы анықтамалар мен терминдерді біледі.

 

 

Оқушылардың  басым  бөлігі : 

-Ауа райы элементтерінің ерекшеліктеріне талдау жасау арқылы сипаттама бере алады.

 

 

 

 

 

зерттейді. зззззззззззззззззззззззерттейдіііііііііігеографиялық зерттеу нысандарын анықтайды

Кейбір  оқушылар:

—    Климаттық факторлардың табиғатқа әсерін талдау арқылы жіктейді.

 

Ойлау  дағдысы

 

Білу,  түсіну,  қолдану,  талдау,жинақтау, бағалау.

 

Бағалау критерийі Оқушылар

—           Ауа райы элементтерін анықтайды,айқындайды біледі.

—           Ауа райы элементтерінің түрлерінің қажеттілігін түсіндіреді.

—    Ауыл шаруашылығына ауа райының маңыздылығын талдайды.

—  Ауа райы элементтерінің маңыздылығы бойынша жіктейді

 

Тілдік мақсаттар Оқушылар

1Оқушылар  мәтінмен  жұмыс істеу дағдыларын дамытады,         географиялық дереккөздерімен танысады, өз ойларын жеткізеді

Негізгі ұғымдар: ауа  температурасы,биіктік белдеулік,бұлттылық, атмосфералық жауын-шашын
Пән лексикасы және терминология:   атмосфера,  метеорология,гидросфера, синоптик казгидромет.

 

 

 

Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know?

Has every learner’s choice been recorded? How can we check?

Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket?

Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like?

 

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:
Метеорология,Казгидромет,Ауа райы картасы Синоптик  
Құндылықтарды дарыту Ауа райы элементтері;желдің күшін, күннің энергиясын бүгінгі таңдағы қоршаған ортаға зиянсыз энергия көздері ретінде пайдалану
Пәнаралық байланыс Жаратылыстану
Алдыңғы білім 7.3 2 5  Ауа райының метеорологиялық элементтері ,
Жоспар
Сабақтың жоспарланған кезеңдері

 

 

 

 

 

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Дереккөздер

ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

 

 

 

Ұйымдастыру сәті.

—    Үй тапсырмасы; «Өрмекші торы» әдісі бойынша өткен тақырыптардан сұрақтар қойылады

—        Оқушыларға  сынып ішінде ауа райының белгілерін қимыл-қозғалыс пен дыбыстық белгілері бойынша көрсету және тақырыпты айқындау.

—       Топқа бөлу;

1-топ-Барометр,2-топ-Гигрометр

3-топ-Термометр,4-топ-Флюгер

Оқушылар топқа  бөлінеді,  бағалау  парақшасымен  танысады.

Қағаз қиындылары

 

 

Сабақтың ортасы

 

5 мин

 

 

10 мин

 

 

 

5 мин

 

Қызығушылықты ояту. «Сен білесің бе?»Бүгінгі сабақта не талқылаймыз, не өтеміз деп ойлайсыздар? Өз ойларыңды ашық айтып, сыни тұрғыдан ойлана отырып жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды.1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс. «Топтас, талқыла, бөліс» әдісі /Топтық жұмыс/Мәтінді оқып шығыңыз, ұсынылған сұрақтардыңжауаптарын талқылаңыз: Әр топқа ауа райы, температура, ауа райы элементтері мен құбылыстарын саралау тапсырмасы.

·Ауа райы дегеніміз не?

·Ауа райы элементтері

·Ауа райының қалыптасуы неге байланысты?

·Синоптикалық метеорология немен шұғылданады?

·Мемлекеттік Казгидромет қандай орталық?

·Ауарайыкартасықалайжасақталады?

·Ауарайынбақылау не арқылыжүргізіледі?

·Жергіліктіжердіңауарайыдегеніміз не?

Бағалау  критерийі Дескрипторлар Келісемін

/келіспеймін/

Географияның       зерттеу             нысандарын  салаларының мәтіндерін    талқылау, саралау 1 Ауа райы  ұғымын     анықтағаны үшін  
  2 Ауа райы  элементтерінің  түрін жіктегені үшін  
  3 Мемлекеттік   Қазгидромет орталығы,жергілікті жердің ауа райы,ауа райы картасын білгені үшін  
       

2- тапсырма. Сәйкестендіру /Жеке жұмыс/1.Термометр

Қысымдыөлшейтінқұрал

2.Барометр

Жауын-шашынды   өлшейді

3.Гигрометр

Температураны   өлшейді

4.Изобара

Жауын-шашынтүсетінбірдейнүктелердіқосатынсызықтар

5.Изотерма

Температураларыбірдейнүктелердіқосатынсызықтар

6.Изогиета

Атмосфералыққысымы бірдейнүктелердіқосатынсызықтар

Термометр   Қысымдыөлшейтінқұрал

 

Барометр   Жауын-шашынды   өлшейді

 

Гигрометр   Температураны   өлшейді

 

Изобара   Жауын-шашынтүсетінбірдейнүктелердіқосатынсызықтар

 

.Изотерма   Температураларыбірдейнүктелердіқосатынсызықтар

 

Изогиета   Атмосфералыққысымы бірдейнүктелердіқосатынсызықтар

 

 

Бағалау  критерийі Дескрипторлар +/-
Ауа райын зерттеу,құрал- жабдықтарды қолдану 1 Метеорология станцияларында қолданатын құралдарды дұрыс табады  
  2 Мектеп атластарын дағы климат карталарындағы изосызықтарды ажырата біледі  
       
       

 

3-тапсырма: «Мені таны» ойыны. /Жұптық жұмыс/Оқушылар берілген фото-суретте:

1.Не бейнеленген?

2.Бұлттардың түрлерін ажырату, олардың орналасу қашықтықтары?

3.Қандай бұлттардан жауын-шашын түрлері жауады?

Бағалау  критерийі Дескрипторлар Оңай

/қиын/

Бұлттардың түрлерін анықтау,орналасу қабаттарын ажырату 1 Бұлттардың  түрлерін дұрыс анықтағаны үшін  
  2 Қандай бұлттардан,қандай жауын-шашын түрлері жауады?  
  3 Суреттерін дұрыс жіктегені үшін  
       

4-тапсырма: Әр оқушы ауа райын бақылау үшін күнделік арнау керек. Кесте арқылы тәуліктіктемператураны есептеу. /Жеке жұмыс/

Сағат 1.00 7.00 13.00 19.00
Температура 20°С 14°С 30°С 35°С

20°С+14°С+30°С+35°С=99°С:4=23°С

Бағалау  критерийі Дескрипторлар Оңай

/қиын/

Ауа райы температура-ларын есептеу 1 Тәуліктік температураны есептегені үшін  
  2 Айлықтық температураны есептегені үшін  
  3 Жылдық температураны есептегені  үшін  
       

Бүгінгі өткен сабақ бойынша оқушылар ойларын жинақтап «түйінді сөзді мен айтайын» әдісіарқылы қазақ әдебиетіндегі ауа райына қатысты бір-бір мақал-мәтелдер айту.Бағалау: Бірін-бірі фигуралар арқылы бағалайды.

 Интербелсенді тақта,слайд

 

Таратпа материалы,дәптер,карта №1

   
 
Сабақтың соңы
«ҚАҚ» әдісі арқылы жаңа мәліметті игерудің белсенді тәсілі арқылы сабақты қорытындылаймын.Оқушылар бүгінгі тақырыпты түсініп, бірін-бірі тыңдағанда жекелей мынадай кестені толтырып отыру керек:

Қосу Азайту Қызық

ты

     

Үй жұмысы: Өз өлкеміздің ауа райына сипаттама беру және кескін картаға түсіру

 

 

 

 

 

 

 

   
Саралау-Сіз оқушыларға қандай тәсілменкөмектесесіз?.Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау -Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Пәнаралық байланыстарДенсаулық және қаіпсіздік техникасын сақтауАқпараттық коммуникациялық коммуникациялық  технологияларды қолдану
Сабақ жоспарында дайындалған  тапсырмалардың көпшілігі жекеленген оқушылар өз деңгейлерінде орындай алатын жеңіл тапсырмалар. Ал қабілеті жоғары оқушыларға қосымша күрделенген тапсырмалар беруге болады

 

 

Жетістік критерийлері арқылы бағалау;

Өзін-өзі бағалау;

Өзара топтық бағалау;

Мұғалім-эксперт

 

 

 
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақжоспарынанауытқуларболдымажəненеліктен? Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз

Сол бағанды өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қорытынды  бағалау

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

 

 

 

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

 

 

 

 

 

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?

 

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *