«Абайдың отыз сегізінші қара сөзінен» ашық сабақ әдебиеттік оқу 3-сынып

Бөлім «Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен»
Пәні: Әдебиеттік оқу №20
Күні: 13.10.2023ж.
Педагогтің аты-жөні: Ж.Канадбекова
Сынып: 3 «» Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы Абайдың қарасөзі.
«Абайдың отыз сегізінші қарасөзінен»
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 3.2.8.2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм) нұсқасымен салыстыру
3.2.1.1 мәтінді дауыстап түсініп/ рөлге бөліп/ мәнерлеп/ теріп оқу
3.2.9.1 шығарманың мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильм нақты ақпаратты табу және ақпаратты сызба түрінде беру
Сабақтың мақсаты Топ алдында сөйлеу жобасын ұсыну
Р.Л Сабақ барысы
Сабақтың
кезеңі/уақыты Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурс
тар
Сабақтың басы
(3 мин) Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық ахуал орнату.
Қара сөзі, қара өлеңі қарымды,
Толғайды Абай мұңым менен зарымды.
Абай сынды дана туған халықтың,
Ұл қызы да болу керек дарынды.
«Білімді өрмекшінің торы» әдісі арқылы оқушылар Абайдың өлеңдерін айту Оқушылар сабаққа назар аударады.

Мадақтау
Жарайсың!,
Керемет!
Жақсы!
Талпын!
Жіп

Сабақ
тың ортасы
(5мин)

3 мин

5 мин

«Ой қозғау» әдісі
Берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы тіркестер тауып жаз. Әр бағанға ат қой.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау
Топ алдында сөйлеу жобасын ұсыну
Автор туралы түсінік беру

1-тапсырма
Ұжымдық жұмыс
«Білімдіден шыққан сөз….»
Мәтінді тыңдайды, оқиды.
Таныс емес сөздің мағынасын аш.
Автор туралы әңгімеле.
Абай ата атаған жат қылықтарды санамалап айт.
«Серпілген сауал» әдісі
1.Мәтін не туралы?

Берілген сөздерге қарама-қарсы
мағыналы тіркестер тауып жазады
Әр бағанға ат қояды.

1.мәтіннің мазмұнын әңгімелейді
2.автор туралы әңгімелейді
3.түсініксіз сөздердің мағынасын ашады
4. Абай айтқан жат қылықтарды айтады

Сұраққа жауап береді Дескриптор:
-мысалдар ойлап жазады (1б)

Мадақтау
Жарайсың!,
Керемет!
Жақсы!
Талпын!

Домбыра
«Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау

Дескриптор:
-мәтіннің мазмұнын әңгімелейді(1б)
-автор туралы әңгімелейді(1б)
-түсініксіз сөздердің мағынасын ашады(1б)
-Абай айтқан жат қылықтарды айтады(1б)

Оқулық
1-тапсырмада
51,52-бет

Оқулық
52-бет

8 мин

5 мин Топтық жұмыс:
«Талап қыл артық білуге….» айдары ………………..
1-топ:Адам баласын қор қылатын бірінші қасиетті жазып, талдайды.
2-топ:Адам баласын қор қылатын екінші қасиетті жазып, талдайды.
3-топ:Адам баласын қор қылатын үшінші қасиетті жазып, талдайды.

Талқылау сұрақтары:
1. Абай атаның сөзі неліктен осы бөлімде берілген деп ойлайсың?

Жұптық жұмыс
«Адам болам десеңіз» айдары
1.Абай айтқан бес дұшпан мен бес асыл істі жазу.
1. адам баласын қор қылатын үш нәрсені жазады
2.бірінші нәрсенің мағынасн жазады
3.екінші нәрсенің мағынасн жазады
4.үшінші нәрсенің мағынасн жазады

Сұраққа жауап береді

1.Бес жақсы қасиетті жазады.
2.Бес жаман қасиетті жазады. «Комментарий» арқылы
Жұлдызшалар
Дескриптор:
-адам баласын қор қылатын үш нәрсені жазады(1б)
-бірінші нәрсенің мағынасн жазады(1б)
-екінші нәрсенің мағынасн жазады(1б)
-үшінші нәрсенің мағынасн жазады(1б)
Дескриптор:
-тапсырманы орындайды

Дескриптор:

1.Бес жақсыны жазады(1б)

2.Бес жаман қасиетті жазады (1б) Таратпа
қаламсап

Сергіту сәті
3 минут Жақсы, жаман туралы мақал-мәтелдер құрастыру.

Мұғалім берген нұсқау бойынша жаттығу жасайды
Жарайсыңдар!
Керемет!
6 мин 3 –тапсырма Жеке жұмыс

«Талаптың мініп тұлпарын……» айдары «Google» әдісі

Талқылау сұрақтары:
1.Мәтіннен өзіңе қажетті қандай ақпарат алдың?

1. Абай Құнанбаевтың өмірі, шығармашылығы туралы жазады

Сұраққа жауап береді «Комментарий» арқылы
Жұлдызшалар
Дескриптор:
— Абай Құнанбаевтың өмірі, шығармашылығы туралы жазады(1б)
Дескриптор:
-тапсырманы орындайды Таратпа
қаламсап
Сабақтың соңы
5 мин
2 мин Бекіту
Кері байланыс
«Тұлпар» әдісі (Бағалау)

Үйге тапсырма
Абай Құнанбаевтың шығармашылығы туралы не айтар едің? Жобасын жаса. Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған тапсырмасының нәтижесіне қарай арқылы анықтайды. Мадақтау
Жарайсың!,
Керемет!
Жақсы!
Талпын! Тұлпар

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *