Инерция құбылысы
Сынып: 7 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Инерция құбылысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалім аты -жөні | Сапаргалиева Назгуль Ахонгалиевна | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары /оқу бағдарламасына сілтеме/ | 7.2.2.1 Инерция құбылысын түсіндіру және мысалдар келтіру
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Инерция құбылысын түсінеді.
Басым бөлігі: Өмірден инерция құбылысына мысалдар келтіре алады. Кейбір оқушылар: Инерция құбылысының пайдасы мен зиянын ажыратып, талдай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | 1. Инерция құбылысының мағынасын ашып бере алады.
2. Инерция құбылысына өмірден мысалдар келтіріп, талқылап және түсіндіре алады.. 3. Инерция құбылысының пайдасы мен зиянын талдап, түсіндіре біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Инерция – қозғалыста емес, әрекетсіздік
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығына баули отырып, күнделікті тұрмыста дұрыс қолдану | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Математика, жаратылыстану | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Қозғалыстағы жылдамдық ұғымы. Дененің массасы. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 мин
2 мин
|
Үй тапсырмасын серпілген сауал әдісі арқылы тексеру:
1. Жылдамдық дегеніміз не?Орын ауыстыру, жол, уақыт жылдамдық арасындағы байланыс? 2. Орын ауыстыруды координаталар айырымы арқылы қалай өрнектеуге болады? Қозғалыс заңының формуласы 3. Масса дегеніміз не?Массаның өлшем брлігі, еселік және үлестік өлшем бірліктері? 4.Массаны өлшейтін құрал? Ширату: “Сөздің орнын тап“ Оқушыларға сөйлемдер жазылған кеспе қағаздар таратылады. Олар жазылған сөздердің мағынасына қарай сөйлем құрап, шағын топтарға бөлінеді. Тақырып мазмұнын болжайды. ( сөйлем бойынша 4 топқа бөлінеді. ) Оқушыларға оқу мақсаты және бағалау критерийлері хабарланады. |
Деңгейлік сұрақтар беріледі
Үлестірме жеке-жеке сөздер жазылған кеспе кағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 мин
15 мин
5 мин
|
1-тапсырма. Инерция құбылысы тақырыбына видеоролик.
«Stop-кадр» әдісі жұптық жұмыс
Құмда
Матада
Әйнекте
ҚБ: «Смайликтер» әдісі. Саралау жұмысы: Сабақ тақырыбын болжау үшін видеоролик беріледі. 2 – тапсырма. БББ кестесі
Екі жақты түсіндірме күнделігін толтыру: /жеке жұмыс/
ҚБ : 2 жұлдыз, 1 тілек
Саралау жұмысы: Дайын кесте ұсынылды.
3-тапсырма. «Бұрыштар» әдісі /топтық жұмыс/ Инерция құбылысы күнделікті тұрмыста:
ҚБ: Бас бармақ әдісімен бағалау
Саралау жұмысы: Сыныптың әр бұрышына жауаптар ілінеді |
Видеоролик көрсетіледі
Дайын кесте беріледі
Екі жақты түсіндірме күнделігі
Әр бұрышқа жауаптар жазылады.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11 мин
Кері байланыс 4 мин |
«Шындық па немесе жалған ба?» әдісі
1 .Италияның атақты ғалымы Галилео Галелей тәжірибе жүргізген 2. Денеге басқа денелер әрекет етпесе, онда ол тыныштық күйінде болмайды 3. Жылдам келе жатқан көліктің алдынан кесе көлденең өту қауіпті ме?
ҚБ. «Бағдаршам» көздерімен бағалайды
Кері байланыс парағы тақтаға ілінеді. Оқушылар сабақ бойынша алған білімдеріне сәйкес стикерлерді «Бағалау парағына» жапсырады.
|
Сұрақтар дайындалады
Жасыл түс – тақырыпты толық түсінді Сары түс – жақсы түсінді Қызыл түс – толық емес
Түрлі түсті стикерлер
|