Ақыл-парасат, ерік-жігер және жүрек
Сабақтың тақырыбы: Ақыл- парасат, ерік-жігер және жүрек № 1 сабақ
Құндылық: «Сүйіспеншілік» Қасиеттер: бәрін жақсы көру.
Мұғалімі: Самадинова Б.Н
Сынып – 7
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, тыныштық сәті, дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.
Модульдердің кіріктірілуі: Сыни тұрғыдан ойлау, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, бағалау.
Оқып үйренудің нәтижесі: оқушылардың адам туралы, олардың мүмкіндіктері туралы түсініктері дамиды.
Сабақтың мақсаты: – ақыл-парасат, ерік-жігер және жүрек тәрбиесі туралы түсінік бере отырып, сүйіспеншілік құндылығының мәнін ашу.
Сабақтың міндеттері: : – ақыл, қайрат, жүрек тәрбиесін сүйіспеншілік құндылығымен байланыстыра отырып үйрету; – адалдық, жауапкершілік қасиеттерін дамыту ; – айнала қоршаған ортаны құрметтей отырып, адал, жауапкершілікті болуға тәрбиелеу. |
Плакат, маркер, үлестірме қағаз. |
Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі.
– оқушылармен сәлемдесу. – сынып тазалығына көңіл бөлу – оқушыларды түгендеу. (топтарға бөлу) Тыныштық сәтін. «Нұрға бөлену» баяу әуен тыңдау арқылы. |
Сабақ барысын талқылау, топқа бөлінеді. (Тәртіп, талап, тазалық, тыныштық, татулық) сақтау керектігін еске түсіру. |
3. Дәйексөз:
«Ақыл, қайрат, жүректі бірдей ұста, сонда толық боласың елден бөлек»- деген Абайдың қара сөзін оқушылар назарына ұсыну және жаттау. Жұмыс дәптерге жаздыру. – Дәйексөздің мағынасын қалай түсінесіңдер? |
Абайдың қанатты сөзін оқу арқылы дәйексөздің мағынасын ашу.
АКТ-ны пайдалану. |
4. Әңгімелесу (сұхбат) Оқулықта берілген Абайдың Он жетінші қара сөзін оқушыларға таныстыру.
Қорыту: – Автор қайрат, ақыл, жүректiң ерекшелiктерiн қалай жеткiзген? – Мәтінде ғылымның «жүрекке билет» дегенiнiң мағынасын қалай түсiнесiңдер? – Абай қандай адамды «қасиеттi адам» дейдi? Нелiктен? – Тағы қандай қасиеттердi «жүрекке билетуге» болады деп ойлайсыңдар? |
Абайдың қара сөзін оқу арқылы сабақты аша түсу. |