Өсімдік бөліктері

Пән: Жаратылыстану
Сынып:1
Күні:13.10.19
Тақырыбы: Өсімдік бөліктері

Мектеп:З.Жиенәлиев атындағы БМ
Мұғалімнің аты-жөні:Утемисова.Г.К
Қатысқандар:10
Қатыспағандар саны:10
Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты: 1.2.1.2 Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату
1.1.2.1. Қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату, қоршаған әлем құбылыстарын бақылау
Көптеген оқушылар: Өсімдіктердің негізгі бөліктерін анықтай отырып, ұқсастықтары мен ерекшелігін салыстырып ажырату.
Кейбір оқушылар: Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырата отырып, өз пікірін айту. Қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізіп, қорытынды ұсыну.
Бағалау критерийлері – Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажыратады
– Қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізеді
– Өсімдік бөліктерінің ұқсастықтар мен айырмашылықтарын анықтайды
Сөздік қор Сабақ-стебель-culm
Тамыр-корень-root
Гүл-цветы-flowers
Құндылықтарды дарыту Өнеркәсіпте ауыл шаруашылығы салаларында тірі табиғатқа, қамқорлықпен қорғауға баулу.
Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы. Партада дұрыс отыру. Сергіту сәтін орындату арқылы оқушы денсаулығын нығайтады.
Пәнаралық байланыс Көркем еңбек-суреттерді құрастыру,математика-өсімдік бөліктерін өлшеу, сауат ашу-өсімдік мүшелерін әріптермен жазу, денешынықтыру-сергіту сәті
АКТ қолдану дағдысы
Алдыңғы меңгерілген білім Өсімдіктің түрін, түсін, жер қабатында өсетінін біледі
Сабақтың барысы:
Сабақтың жосарлан
ған кезеңдері Сабақта жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы
(5 мин) Психологиялық дайындық.
Оқушыларды ортаға шығарып,Әли мен Айяның «Гүлдер туралы» әнімен ширату.
Гүл, жапырақ, сабақ, тамыр бейнесіндегі қима қағаздар «Мазайка» әдісі арқылы төрт топқа бөлінеді.

«Ашық микрафон» арқылы
-Қолдарыңдағы сурет туралы не айтар едіңдер?
-Бұл суреттер ненің бөліктері?
-Бөліктер арқылы не құрастыра аламыз?
-Өсімдіктің қандай түрлері бар?
-Өсімдік қайда өседі?

Қима қағаздар

Сабақтың ортасы Миға шабуыл тәсілі. Белсенді оқытудың «Нұсқау беру және айту» әдісі бойынша.
-Сонымен бүгінгі сабақта біз не туралы айтамыз ?
-оқушылардың балама жауаптары тыңдалады.
Оқу мақсатын таныстыру:
Өсімдік бөліктерін ажыратамыз, қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргіземіз.
-Балалар, өсімдік қандай бөліктерден тұрады?
-Әр бөліктері қандай қызмет атқарады?
1-Тапсырма Топтық жұмыс
І-топ: «Өсімдік бөліктерін дұрыс орналастыр»
Оқушыларға өсімдіктердің дайын бөліктерінің суреттері таратылып беріледі.
Барлығы: Оны құрастыр. Білетін гүл атауларын атап шық.
Көпшіліг: Құрастырған өсімдікті интербелсенді тақтадағы өсімдік бейнесіне қарап топтар бір-бірін тексереді, бағалайды.
Кейбірі: Өсімдіктердің атын атайды

Дескриптор:
-өсімдік бөліктерін құрастырады
-суретке қарап бір-бірін тексереді, бағалайды.
-гүл атауларын атайды
Бағалау: гүлдер арқылы бағалау.
Жасыл гүл: жарайсың!
Сары гүл: талпын!
Қызыл гүл: мақсатқа ұмтыл!

ІІ – топ: «Суреттер сөйлейді» әдісі. Суретке мұқият қара.
Барлығы: Өсімдік мүшелерінің атауын сөздің бастапқы әріптерімен жазып көрсет.
Көпшілігі: Құлпынайдың пайдасы қандай?
Кейбірі: Құлпынайды өсіруге қажетті жағдайларды әңгімеле.
Үлгі: тамыр – Т, сабақ –С, жапырақ –Ж, гүл –Г, Жеміс –ж.

Дескриптор Білім алушы

– өсімдіктің негізгі мүшелерін анықтайды
– әріптермен белгілейді.
– Құлпынайдың пайдасын анықтайды
Бағалау: гүлдер арқылы бағалау.
Жасыл гүл: жарайсың!
Сары гүл: талпын!
Қызыл гүл: мақсатқа ұмтыл!

ІІІ – топ: «Салыстыру»
Оқушыларға ағаштың және өсімдіктің суреті беріледі.
Барлығы: Оқушылар жеміс беретін ағашты және жеміс бермейтін ағаштарды салыстырады.
Көпшілігі: Жемістен тұқым пайда болатыны туралы айтады. Кейбірі: Алма мен алмұрт арқылы тұқымдарын салыстырады, қорытындылайды.

Дескриптор:
-ағаш пен алма ағашының айырмашылығын айтады.
-ұқсастықтарын жазады
-алма мен алмұрттың тұқымдарын салыстырып айтады
Бағалау: гүлдер арқылы бағалау.
Жасыл гүл: жарайсың!
Сары гүл: талпын!
Қызыл гүл: мақсатқа ұмтыл!
ІҮ – топ: «Біз зерттеуші баламыз»
Барлығы: Бөлме гүлдерінің атауларын оқу.
Көпшілігі: Гүлдерді сипаттайды.
Кейбірі:Жапырағымен сабағының ұзындығын өлшеп, қорытындыларын таныстырады.. Әр топқа бір гүлден беріледі.

1. Қазтамақ
2. Фикус
3. Бегония
4. Шырмауық

Дескриптор:
-гүлдің атауларын оқиды
-.гүлдерді сипаттайды
– гүлдің жапырағын, сабағының ұзындығын өлшейді
Бағалау: гүлдер арқылы бағалау.
Жасыл гүл: жарайсың!
Сары гүл: талпын!
Қызыл гүл: мақсатқа ұмтыл!

Сергіту сәті.
«Бастағы қалпақ» әдісі
Оқушылар дөңгелене тұрады. Музыка қосылады, сол уақытта оқушы басындағықалпағын келесі оқушының басына кигізеді, ол келесі оқушының басына кигізеді. Музыка тоқтағанда қалпақ кімнің басында сол өсімдіктің бөліктерін айтады.
Дәптермен жұмыс. Жемістер және тұқымдар
Әр жемістің атауын сәйкес суретпен байланыстырып сыз. Әр жемістің тұқымдарының суретін салып, оларды боя
Бағалау: тапсырманы дұрыс орындаған жұптар бір-бірін жұлдызшалар жабыстыру арқылы бағалайды.
2-Тапсырма. «Ойлан.Бөліс. Бірік» әдісі.
Барлығы: Гүлді бояйды
Көпшілігі: Сөз бен суретті сәйкестендіреді
Кейбірі: Өсімдіктің негізгі бөліктерін көрсетіп, сурет салады

Сәйкестендір
Тамыр

Сабақ

Жеміс
Гүл

Жапырақ

Бос орынға тамыры, сабағы, жапырағы және гүлі, жемісі бар өсімдіктің суретін салады.
Дескриптор: білім алушы:
-гүлді бояйды;
-суреттерді сәйкестендіреді;
-өсімдіктердің негізгі бөліктерін көрсетіп, сурет салады
Бағалау: гүлдер арқылы бағалау.
Жасыл гүл: жарайсың!
Сары гүл: талпын!
Қызыл гүл: мақсатқа ұмтыл!
3-Тапсырма. «Гүлдерге күтім»
Оқушыларға сурет беріледі.
Барлығы:Бөлме өсімдіктерін қалай күту керектігін айтады.
Көпшілігі: күтім жасауға қажетті құралдарды атайды.
Кейбірі: Сурет бойынша бөлме өсімдіктеріне күтім жасау туралы әңгімеле.

Дескриптор Білім алушы
– бөлме өсімдіктеріне күтім жасауға қажетті құралдарды атайды;
-бөлме өсімдіктеріне күтім жасаудың тәсілдерін атайды
-бөлме өсімдіктері күтіміне тұжырым жасайды

4-тапсырма «Сәйкестендір»
Барлығы: Суреттерді берілген сөздермен сәйкестендіреді.
Көпшілігі:Өсімдіктерге күтім жасау туралы әңгімелейді.
Кейбірі: өсімдіктерге не үшін күтім жасайтынын зерттейді

Дескриптор: Білім алушы
-сөздерді суреттермен дұрыс сәйкестендіреді
-өсімдіктерге күтім жасау туралы әңгімелейді
-өсімдіктерге не үшін жасайтынын зерттейді
Бағалау: гүлдер арқылы бағалау.
Жасыл гүл: жарайсың!
Сары гүл: талпын!
Қызыл гүл: мақсатқа ұмтыл!

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары
1-тапсырма
Суреттерге мұқият қара. Ағаштарды- жасыл, бұталарды- қызыл, шөптерді көк түсті қарындашпен қоршап сыз.

Дескриптор Білім алушы
– өсімдіктерді топтарға (ағаш, бұта, шөп) бөледі;
– өсімдіктердің түрлерін сәйкес түспен белгілейді.
2-тапсырма
Суреттерге мұқият қара. Әр топтағы артық өсімдікті анықтап, белгіле (). Басқа өсімдіктердің ортақ атауын жаз.

Бұлар –

Бұлар-

Бұлар-

Дескриптор Білім алушы
– қатардағы артық өсімдікті анықтайды;
– өсімдіктердің ортақ атауын жазады.

Өсімдік бөліктерінің суреттері

Сабақтың соңы Рефлексия
«Безендір»
-Түсіндім
-Сұрағым бар
-Түсінбедім
Жасыл түс-түіндім
Сары түс- сұрағым бар
Қызыл түс-түсінбедім
Дифференциация-оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
1-тапсырма
І-топ: «Өсімдік бөліктерін дұрыс орналастыру»
Барлығы: Оны құрастыр. Білетін гүл атауларын атап шық.
Көпшілігі: Құрастырған өсімдікті интербелсенді тақтадағы өсімдік бейнесіне қарап топтар бір-бірін тексереді, бағалайды.
Кейбірі: Өсімдіктердің атын атайды

ІІ – топ:
Барлығы: Өсімдік мүшелерінің атауын сөздің бастапқы әріптерімен жазып көрсет.
Көпшілігі: Құлпынайдың пайдасы қандай?
Кейбірі: Құлпынайды өсіруге қажетті жағдайларды әңгімеле.

ІІІ – топ: «Салыстыру»
Барлығы: Оқушылар жеміс беретін ағашты және жеміс бермейтін ағаштарды салыстырады.
Көпшілігі: Жемістен тұқым пайда болатыны туралы айтады.
Кейбірі: Алма мен алмұрт арқылы тұқымдарын салыстырады, қорытындылайды.
ІҮ – топ: «Біз зерттеуші баламыз»
Барлығы: Бөлме гүлдерінің атауларын оқу.
Көпшілігі: Гүлдерді сипаттайды.
Кейбірі:Жапырағымен сабағының ұзындығын өлшеп, қорытындыларын таныстырады..

2-Тапсырма. «Ойлан.Бөліс. Бірік» әдісі.
Барлығы: Гүлді бояйды
Көпшілігі: Сөз бен суретті сәйкестендіреді
Кейбірі: Өсімдіктің негізгі бөліктерін көрсетіп, сурет салады

3-Тапсырма.
Оқушыларға сурет беріледі.
Барлығы:Бөлме өсімдіктерін қалай күту керектігінайтады.
Көпшілігі: күтім жасауға қажетті құралдарды атайды.
Кейбірі: Сурет бойынша бөлме өсімдіктеріне күтім жасау туралы әңгімеле.

4-тапсырма
Барлығы: Суреттерді берілген сөздермен сәйкестендіреді.
Көпшілігі:Өсімдіктерге күтім жасау туралы әңгімелейді.
Кейбірі: өсімдіктерге не үшін күтім жасайтынын зерттейді
Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Дескриптор:
-өсімдік бөліктерін құрастырады
-суретке қарап бір-бірін тексереді, бағалайды.
-гүл атауларын атайды

Дескриптор

-өсімдіктің негізгі мүшелерін анықтайды
– әріптермен белгілейді.
-Құлпынайдың пайдасын анықтайды

Дескриптор:
-ағаш пен алма ағашының айырмашылығын айтады.
-ұқсастықтарын жазады
-алма мен алмұрттың тұқымдарын салыстырып айтады

Дескриптор:
-гүлдің атауларын оқиды
-.гүлдерді сипаттайды
– гүлдің жапырағын, сабағының ұзындығын өлшейді

Дескриптор: білім алушы:
-гүлді бояйды;
-суреттерді сәйкестендіреді;
-өсімдіктердің негізгі бөліктерін көрсетіп, сурет салады

Дескриптор Білім алушы
– бөлме өсімдіктеріне күтім жасауға қажетті құралдарды атайды;
-бөлме өсімдіктеріне күтім жасаудың тәсілдерін атайды
-бөлме өсімдіктері күтіміне тұжырым жасайды

Дескриптор: Білім алушы
-сөздерді суреттермен дұрыс сәйкестендіреді
-өсімдіктерге күтім жасау туралы әңгімелейді
-өсімдіктерге не үшін жасайтынын зерттейді

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Bilimger.kz Республикалық білім порталы

Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.

Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *