Cәулет өнері

Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2 С Х – XІІІ ғғ басындағы Қазақстан Мектеп: Новоишим қазақ орта мектебі
Күні:
Сынып: 7 «а»
Сабақ тақырыбы Сәулет өнері (X-XIIIғғ басы)
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау
Көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау
Ортағасырлық сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін түсіндіру.
Сабақ мақсаттары Орта ғасырлардағы сәулет өнерінің дамуы мен қалаларды көркейтуге ықпал еткен жағдайды анықтау
— Терракота, кесене, кәріз ұғымдарымен танысу
— Орта ғасырлық Қазақстан қалаларындағы сәулет өнері үлгілерін қазіргі Еуропа қалаларындағы заманауи үлгімен салыстырады

Күтілетін нәтиже Қолдану: Тапсырмаларды орындауда өмірдегі білімі мен білетініне сүйенеді
— Өз бетімен білім алушылық қабілетін қалыптастырады
-Сыни ойлау арқылы терең білім алу қабілетін дамытады
Құндылықтарды
дарыту

-Ашықтық,
— жауапкершілік
— патриотизм
— өз елі үшін мақтаныш
— ұлттық сана-сезім
Сабақтың әдісі Топтық, жұптық
АКТ қолдану дағдылары Сабақ барысында интерактивті тақта мен жеке ұялы телефондарын қолдануға рұқсат етіледі
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Ұйымдастыру Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Сергіту сәті»
Қалалардың аттары жазылған «Тараз», «Отырар», «Баласағұн» қағаздар арқылы сыныпты 3 топқа бөлу

Үй тапсырмасы 1. Орта ғасырлардағы қалалар қалай және неліктен пайда болды?
2. Раббад –дегеніміз не?
3. 10-12ғғ неліктен Қазақстан аумағында қалалардың саны жылдам өсті?
4. Қандай ортағасырлық қалаларды білесің?
5. 13ғасырда қалалар мен қала мәдениеті не себептен құлдырауға ұшырады?
6. Картадан 10-13ғғ басындағы ірі қалаларды атап көрсетіңдер?

Бастапқы білім
Тақтада сәулет өнері ескеркіштері көрсетіледі «Миға шабуыл» әдісі бойынша оқушыларға «Архитектура» — дегеніміз не?деген сұрақ қойылады.
Жаңа сабақ 1. Оқулықта берілген мәтін 3 топқа бөлініп беріледі. «Отырар» тобы- X-XIIIғғ Қазақстан қалалары, «Тараз» тобы- Сәулет өнері, «Баласағұн» қаласы тобы- Кесенелер. Берілген мәтінді оқып, жұптасып берілген кестені толтырады
2. Шығармашылық жұмыс
Ортағасырлық қалалардағы сәулет өнері үлгісін қазіргі Еуропа қалаларындағы сәулет өнері үлгісімен салыстыра отыра «Егерде мен архитектор немесе сәулетші болсам» қандай заманауи үлгіде салар едім тақырыбында әр оқушы өз идеясын қоса отыра топпен постер қорғау

Бекіту Оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды
Бағалау Өзін – өзі критериалды бағалау.
1. Жұптық жұмыстағы сұрақтарға жауап береді-5балл
2.Шығармашылық топтық жұмыста өз идеясын ортаға салады-5балл
3. Үй тапсырмасын тексеру сұрақтарына (нешеу)жауап береді-5балл
Рефлексия «Екі жұлдыз бір тілек»

I-топ «Тараз»
Орта ғасырлық қалалардың үйлерінде нелер болды? Құбырлар неден жасалды? Рабад -дегеніміз не? Кәріз –дегеніміз не? Ортағасырлық моншалар қай қалалардан табылды?

I-топ «Тараз»
Орта ғасырлық қалалардың үйлерінде нелер болды? Құбырлар неден жасалды? Рабад -дегеніміз не? Кәріз –дегеніміз не? Ортағасырлық моншалар қай қалалардан табылды?

I-топ «Тараз»
Орта ғасырлық қалалардың үйлерінде нелер болды? Құбырлар неден жасалды? Рабад -дегеніміз не? Кәріз –дегеніміз не? Ортағасырлық моншалар қай қалалардан табылды?

II-топ «Отырар»
X-XIIIғғ сәулетшілер қандай құрылыс материалдарын пайдаланды? Терракота-дегеніміз не? Ең көне мешіттерді археологтар қай қалалардан тапты? Ибн Синаның айтуы бойынша монша қандай болуы тиіс

II-топ «Отырар»
X-XIIIғғ сәулетшілер қандай құрылыс материалдарын пайдаланды? Терракота-дегеніміз не? Ең көне мешіттерді археологтар қай қалалардан тапты? Ибн Синаның айтуы бойынша монша қандай болуы тиіс

II-топ «Отырар»
X-XIIIғғ сәулетшілер қандай құрылыс материалдарын пайдаланды? Терракота-дегеніміз не? Ең көне мешіттерді археологтар қай қалалардан тапты? Ибн Синаның айтуы бойынша монша қандай болуы тиіс

III-топ «Баласағұн»
Жошы хан кесенесі Алаша хан кесенесі Бабаджа қатын кесенесі Айша бибі кесенесі

III-топ «Баласағұн»
Жошы хан кесенесі Алаша хан кесенесі Бабаджа қатын кесенесі Айша бибі кесенесі

III-топ «Баласағұн»
Жошы хан кесенесі Алаша хан кесенесі Бабаджа қатын кесенесі Айша бибі кесенесі

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *