4В Бөлімі: Үй мәдениеті
Құлабекова Балжан Әбілқасымқызы
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4В Бөлімі: Үй мәдениеті | Мектеп: Алғабас орта мектебі | ||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Құлабекова Балжан Әбілқасымқызы | ||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысқандар саны:10
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Жеке бас гигиенасы, өзін- өзі күту. | ||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 5.2.5.3 Жеке гигиена ережелерін зерделеу және сипаттау, әртүрлі шаш пен тері түрін анықтау
5.2.5.4 Шектеулі қолдауда өз-өзіне қарау әрекеттері мен тәсілдерін таңдау және қолдану. |
||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | · Жеке бас гигиенасы не екенін біледі,түсінеді және анықтайды.
· Шаш пен тері гигиенасын зерттеп, сипаттайды. · Жеке гигиена талаптарын біледі. |
||||||||||||||||||||||
Жетістік кретерийлері | ü Білу
Жеке бас гигиенасыне екенін біледі. Шаш пен тері гигиенасын анықтай біледі. ü Түсіну Жеке бас гигиенасы,өзін- өзі қалай күту керектігін түсінеді. ü Қолдану Жеке бас гигиенасының ережелерін түсініп қолданады. ü Талдау Жеке бас гигиена ережелерін құрып, графикалық элементтерді пайдаланып салған суреттерінталдайды. ü Синтездеу Жеке бас гигиена ережелерімен таңдаған құралдарының арасындағы байланысты табу. ü Бағалау Өзінің және өзгелердің жұмыстарынбағалау. |
||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
· Гигиена, бактериялар, құрғақ/майлы/аралас тері, шаштың құрылымы, кептіру, шаш сәні, өсімдік шаруашылығы, жеміс, көкөніс дақылдары; · … үшін қандай тәсілдер қолдануға болады? · Жеке бас гигиенасықұралдарына … жатады. · Өсіруүшін … қажет. · Жеміс, көкөніс дақылдарына … жатады.
|
||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту
|
Жеке бас гигиена ережелерін үйрете отырып, оқушыны тазалыққа,ұқыптылыққа, еңбексүйгіштікпен ұлттық құндылықтарын дамыту.
Балалардың жұппен,топпен жұмыс жасау қабілетін, эстетикалық қажеттіліктерін дамыту. |
||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология, психология пәнімен байланысты. | ||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентациялар, жобалар мен зерттеулержасауүшін интернет-ресурстарын пайдаланады;
АКТны қолдану арқылышығармашылықдағдыларынқалыптастыружәнедамыту; Белсендіоқытутәсілдерінқалыптастыруүшінинтерактивтітақтаныпайдалану. |
||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
Оқушыларжеке бас гигиенасы мен өз-өзіне күтім жасау негіздерімен танысады. Түрлі тері мен шаш типтеріне күтім жасауды үйренеді. Жеке бас гигиенасы ережелерін сақтаудың қажеттілігін анықтайды. | ||||||||||||||||||||||
Сабақбарысы | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар | |||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру уақыты, сыныптағы атмосфераның құру.
Сабақтың тақырыбы: Жеке бас гигиенасы, өзін- өзі күту. Сабақтың мақсаты: Табиғаттағы микро суреттердің бейнесі қалай құрылып, неге микро суреттерге тиесілі екенін біледі, түсінеді және анықтайды. Сыныпқа арналған: Бейнежазба көру: бактерияларға байланысты 13 себептер туралы. Осы бейнежазбаға байланысты оқушылар сұрақтарға жауап береді. Оқушыларға сұрақ қою: Бейнежазба не туралы? Бактерияның не екенін білесіздер ме? Адам ағзасында бактериялар мөлшерден тыс көп болған жағдайда не болады? Қалай ойласыздар, олардың аз мөлшерде болуы үшін қандай шара қолдануға болады? Қазіргі таңда антисептикті қолға не үшін пайдаланады? Бетпердені неліктен тағады ? Топқа бөлу: Нөмірленген дайын пакеттер мен қорапшаларды (1, 2, 3) жекелеген топтардың таңдауы үшін арнайы оқушы үстелі үстіне жаю. Топтық жұмыс. Әр топ таңдалған тақырып бойынша өздерінің түсініктерін сыныппен бөліседі. |
Интерактивтітақтаныпайдалану.
Фиксики – Микробы | Познавательные мультики для детейhttp://lady-fit.org/dieta/sovmestimost-produktov-pri-razdelnom-pitanii.html
Дұрыстамақтану, бет күтімі, гигиена тазалығы. https://www.youtube.com/watch?v=X8cAoGVEbL0 Бактерияның 13 факторы
Бактерии – фотофильм, фото-презентация, видео из фотографий https://www.youtube.com/watch?v=J30j5TkE8p4 Жеке бас гигиенасы.
Шаш күтім. |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
1.Тапсырма:
Оқушылар А2/A3 форматта жеке бас гигиенасының ережелерін құрады, графикалық элементтерді пайдаланып тұжырымдамалық карталарға суреттерін салып және талқылай отырып, өз ойларын сыныппен бөлісіп қорғайды.
2.Тапсырма: Оқушылар жеке бас гигиенасы ережелерінің суреттерін сала отырып, таңдаған құралдарымен салыстырады, өз- өзін күту және қолдану, оны тұжырымдамалық картада қорғайды.
Оқушылармен қол, бет терісі (қалыпты, аралас, құрғақ, майлы), шаш (жұқа, қалың) типтері туралы талқылау. Оқушыларға таңдалған заттардың жеке бас гигиенасына қатыстылығын түсіндіру. Мысалы, тарақ шаш күтіміне қолданылады және т.б. Ережелерді бейнелеудің визуалды үлгілері. |
|
|||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Сабақ соңында оқушылар кері байланыс жүргізеді:
– нені білдім, нені үйрендім – нені толық түсінбедім – немен жұмысты жалғастыру қажет. |
|
|||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||
А деңгейлі оқушылар жеке бас гигиенасы ережелерінің суреттерін сала отырып, таңдаған құралдарымен салыстырады, өз- өзін күту және қолдану, оны тұжырымдамалық картада қорғайды
В деңгейлі оқушыларжеке бас гигиенасы ережелерінің суреттерін сала отырып, таңдаған құралдарымен салыстырады С деңгейлі оқушылар таңдалған заттардың жеке бас гигиенасына қатыстылығын түсінеді |
Оқушылар жеке гигиена қол, бет терісі (қалыпты, аралас, құрғақ, майлы), шаш (жұқа, қалың) типтері туралы талқылауды, топтар өзара бағалайды.. | Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары. 1.Мұғалім нұсқауы бойынша ғана барлық әрекетті орындаңыз. 2. Жұмыс кезінде кенеттенкез келген қозғалыстар жасамаңыз. 3. Пән бойынша жұмыс орнында нұсқауларды орындаңыз. 4. Сабаққа қажетті бояулар мен материалдарды, абайлап қолданыңыз. 5. Мұғалімнің рұқсатынсыз жұмыс орнын қалдырмаңыз. |
|||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?
|
|||||||||||||||||||||||
Bilimger.kz Республикалық білім порталы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.
Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718