Ата – баба мұрасын құрметтейміз

Тарау Мәдени мұра
Мектеп: №28 жббм
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Алимжанова К.К.
Сынып:  4

Пәні:  әдебиеттік оқу

Қатысқандар:

 

 

 

Сабақтың тақырыбы: Ата – баба мұрасын құрметтейміз
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) 4.2.3.1  Шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып орындау.

4.2.2.2 Шығарма мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру

Сабақтың мақсаттары:  1.Шығараманың тақырыбы мен негізгі ойын анықтау.

2. Мәтін деректерінен мысал келтіре отырып, автордың ойын анықтау

3.Шығарма мазмұны бойынша түрлі сұрақтар қойып, жауап беру

Бағалау критерийі  1.Шығараманың тақырыбы мен негізгі ойын анықтайды.

2. Мәтін деректерінен мысал келтіре отырып, автордың ойын анықтайды.

3.Шығарма мазмұны бойынша түрлі сұрақтар қойып, жауап береді

Тілдік мақсаттар: Пәндік лексика және терминология  

Мұра – наследие

Диалогқа / жазуға қажетті пайдалы  фразалар топтамасы Талқылау: Мұра деген не?

Құндылықтарды дарыту: Ұлттық құндылықтарды бағалай білуге тәрбиелеу.

 

Пәнаралық байланыстар: Дүниетану,жаратылысиану

 

АКТ қолдану дағы дағдылары:  
Алдыңғы білім: Ескі қорғандардың сыры
Сабақ барысы:
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың оратасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ширату жаттығуы.

 Қайырлы күн достым,

Қайырлы күн болсын.

Сәрсенбінің сәті,

Сәттілікке толсын.

Бүгін алар бағамыз,

Кілең бестік болсын.

 

Үй тапсырмасын сұрау:

1.Көне құмыраның рөліне еніп сөйлеу.

Топтық жұмыс.

1топ.       3топ.

2топ.       4топ.

Қорған, археолог, мұражай, кластер құру.

 

Дескриптор:

1.     Көне құмыраның рөліне еніп сөйлейді

2.     Кластер құрып, қорғайды.

ҚБ:  «Басбармақ»

 

Жаңа сабаққа дайындық.

ТЖ.«Бірлесіп орында»

Кестемен жұмыс жасау. Топтарға тапсыма беріледі балалар тапсырмаларды орындайды.

1топ. Ұлттық саз аспаптарын түсіндіруші топ.

2топ. Зергерлік бұйым жасаушы топ.

3топ. Халық әнін орындаушылар тобы.

4топ. Шежірешілер тобы.

ҚБ:  «Бағдаршам»

Осы тапсырмаларды орындай отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашу.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялап, бүгінгі сабақтың бағалау критерийлерімен таныстыру.

 

Түсініп оқы. Оқулықпен жұмыс.

Ермек Өтетілеуұлының «Біз – қазақ баласы» атты өлеңін оқу.

Автор туралы мағлұмат беру.

 

1 тапсырма.

Өлең шумағынан ата-бабамыздан мұра болып қалған мұралары туралы сұрақтарға жауап беру.

1.     Өлең кейіпкері өз ұлтының қандай мұрасын мақтан еткен?

2.     Өлеңде аталар мирасы туралы не айтылған?

Дескриптор:

1.Өлеңді түсініп оқиды.

2.Сұрақтарға жауап береді.

ҚБ:

Сөздікпен жұмыс жасау.

Мирас-атадан әкеге әкеден  балаға қалатын мұра.

Білген ат бағасын – жылқы малын жақсы көрген дегені.

 

2 тапсырма.

ТЖ «Ойлан-бөліс» әдісі.

«Сөзсайыс-айтысқа» деген тіркестегі айтыс өнері туралы не білесіңдер? Қазақ ауыз әдебиетіне қандай шығармалар жатады.

 

Дескриптор:

1.«Сөзсайыс-айтысқа» деген тіркестегі айтыс өнері туралы білгендірін айтады.

2.Қазақ ауыз әдебиетіне жататын шығармалады атайды?

ҚБ: «Үш шапалақ» арқылы

 

Теориялық мәтін.

Айтыс- -ауыз әдебиетінде ежелден қалыптасқан поэзия түрі. Топ алдында қолма-қол суырып салып айтылатын сөзсайыс, жыр жарысы. Ақынның талантын шыңдайды.

Сергіту сәті.

Қимыл қозғалыс арқылы.

Шалғыменен шөп шабамыз былай-былай.

Ұршықпенен жіп иірдік былай-былай.

Отыра қалып жүн сабадық былай-былай.

Кезектесіп қымыз пістік былай-былай.

 

3 тапсырма.

 Жеке  жұмыс:

«Ішіне-сыртына» әдісі.

Үлгіге қарап, өлеңнің бір- екі шумағының мазмұнын қысқаша жаз.

 

ішіне сыртына
Бабалар мұрасы,

Аталар мирасы.

Бар байтақ даласы,

Біз қазақ баласы.

Қазақтығ кең байтақ даласы-ата-бабаның бізге қалдырған мұрасы. Біз осы жердің иесіміз.

 

 

Дескриптор:

1.     Өлең шумағын таңдап алады.

2.     Мазмұнын қысқаша жазады.

ҚБ:

 

Қорытындылау.

«Попкорн» әдісі

 

 

1 топ: домбыра

2 топ: қазақ үй

3 топ: қамшы

4 топ: торсық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Суреттер

 

 

 

 

 

 

Сөздік

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы:

 

Кері байланыс: «Білім  қоржыны»

 

Үйге тапсырма: Міндетті:  125-127 бет оқу;

                               Өлеңнің ұнаған шумақтарын жаттап ал.

 
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау –оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

 

 

    Сынып санитарлық-гигиеналық ережелерді сақтау. АКТ (интерактивті тақта) жұмыстарының пайдалану ережесі. Оқушылардың өзара қатынасын үнемі бақылау.

 

Сабақ бойынша рефлексия  

 

 

 

 

 

 

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)

1.

2.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім?

1.

2.

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *