Сабақ жоспары “Бөліп шығару жүйесінің қызметі” Биология 9 сынып

18 11 2019                                         9 сынып – Биология пәні

Сабақтың тақырыбы    &20 Бөліп шығару жүйесінің гигиенасы   

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты 9, 1, 5, 4- Бүйрек және зәр шығару жүйесі мүшелерінің алдын-алу жолдарын түсіндіру
Сабақтың мақсаты           -Зәр шығару жүйесінің аурулары туралы түсіндіру

-Бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын –алу жолдарын анықтау

-Зәр шығару жүйесі ауруларының жалпы гигиеналық талаптарын талдау

Бағалау критерийлері -Зәр шығару жүйесінің гигиенасын түсінеді

-Бүйрек, зәр шығару жүйесінің ауруларын анықтайды

-Бүйрек, зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын ұсынады

Тілдік мақсаттар Оқушылар қолданады

Пәнге қатысты терминдер мен негізгі сөз тіркестері.

Пиелонефрит, цистит, бүйрекке тас байлану кальций оксанаты, несепағар, зиян тағамдар

Құндылықтарға баулу Зайырлы қоғам және рухани құндылығы аясында білім беру арқылы денсаулықты сақтаудағы зәр шығару жүйелерінің гигиенасын біледі
Пәнаралық байланыс Химия
Алдыңғы білім Ағзалардың тіршілік әрекетіндегі бөліп шығарудың маңызын, өсімдіктердің, омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың, адамның зәр шығару жүйесінің қызметі мен құрылысын, терінің құрылысы мен қызметін , бүйректің құрылысы мен қызметінің, нефронның құрылысы мен қызметін, бүйрек жұмысына әсер ететін факторларды түсіну

 

  Сабақ барысы Ресурстар
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы 1 Ұйымдастыру. Қайырлы күн! Оқушылармен амандасып, сабаққа жұмылдыру  

 

                      1                        2             3
     Білу  Алдыңғы білім үй тапсырмасын еске түсіру үшін “Серпілген сауал” әдісі арқылы білімдерін тексеру

1.Зәр шығару дегеніміз не?

-Ағзадан зиянды соңғы өнімдерді шығару.

2. Зәр шығару мүшелерін ата

-бүйрек, зәрағар, қуық

3. Тіс дәрігері- стоматолог

4. Ең үлкен без – бауыр

5. Бауырдан бөлінетін түсі жасыл бұл не? Өт

6. Павловтың зерттеу жүргізген жануарының аты – ит

7. Аш ішектің ұзындығы – 6м

8. Құрт тәрізді өсінді – соқыр ішек

9. Ауыздағы тістің саны- 32

10.

11. Бүйрек ауруын қарайтын дәрігер – уролог

 

Қ.Б. мадақтау, жарайсыңдар, Керемет, тамаша.

Саралау.Оқушыларға бірдей тапсырма ұсынылғанымен қабылдау жылдамдықтары әртүрлі

 
Жаңа сабақ Оқулық мәтінімен жұмыс, құндылықтар спектрі әдісі арқылы жеке жұмыстарын оқу материалын түсіндіреді талдау дискриптор арқылы жүреді.

Аяулым &20, оқулықтан 87 бет

Әзілхан &20 87-88 бет

Ерік &20 88-89 бет

 

Саралау- диалог, жұмыс қарқыны мен нәтиже арқылы жүргізіледі, әр баладан әртүрлі нәтиже күтіледі, жаңа терминдерді уақытына және нақтылыққа бағытталатын, анықтайды

 
Қолдану

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Талдау

Келес, түртіп алу әдісі бойынша, дәптермен жұмыс.

1-      Тапсырма Бүйрек қызметіне жағымды, жағымсыз әсерлерін жазып шығарыңдар.

2-      Тапсырма Сәйкестендіру кестесі арқылы жеке жұмыс.

 

 

 

 

Зәр шығару жүйесінің аурулары Ауру белгілері
1.Пиелонефрит

2.Цистит

3.Тас байлану

Бактериялар енеді.

Ағзаға суық тиеді

Бүйректе тұз жиналады

Дескриптор

-Зәр шығару жүйесінің ауруларын белгілейді

-сәйкестендіреді

-тапсырмада уақытты ескереді

Саралау. Бөлік шығару жүйесі ауруларын анықтай аладыҺ ерекшеліктеріне байланысты сипаттай алады

Бағалау. Бағалау критерийлері арқылы қорытынды бағалау білімінің алтын кілті мұғалімінің бағалауы

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушыларға бірдей тапсырма берілгенімен орындау нәтижесі әр түрлі, нәтиде немесе жауап бойынша бағалау

 

Тапсырма – 3

«Еркін микрофон» әдісі арқылы, тақырыптар аясында әр түрлі ой-пікір ұсыну

 

Мен Қ.Р Президенті болсам

Мен Қ.Р Денсаулық министрі болсам

Мен Қ.Р Білім министрі болсам

 

Дескриптор Қазақстанда адам капиталының сапасын арттыру жолдарын ұсынады. Өз пікірлерін дәлелдейді

 
Сабақтың соңы

10 минут

Жинақтау

Бағалау

Қорытындылау. Суреттер бойынша

Кері байланыс. Баспалдақ әдісі

1.      Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат

2.      Көңіл күйіңді 2 сөзбен айт

3.      Бүгінгі сабақтан ұнаған 1 іс-әрекет

 

 

 
  Үйге тапсырма беру     &20 зерделеу

Эссе жазу

Бөліп шығару мүшелерінің қызметін сақтау

 
 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *