Сабақ жоспары “Бөліп шығару жүйесінің қызметі” Биология 9 сынып
18 11 2019 9 сынып – Биология пәні
Сабақтың тақырыбы &20 Бөліп шығару жүйесінің гигиенасы
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты | 9, 1, 5, 4- Бүйрек және зәр шығару жүйесі мүшелерінің алдын-алу жолдарын түсіндіру |
Сабақтың мақсаты | -Зәр шығару жүйесінің аурулары туралы түсіндіру
-Бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын –алу жолдарын анықтау -Зәр шығару жүйесі ауруларының жалпы гигиеналық талаптарын талдау |
Бағалау критерийлері | -Зәр шығару жүйесінің гигиенасын түсінеді
-Бүйрек, зәр шығару жүйесінің ауруларын анықтайды -Бүйрек, зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын ұсынады |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар қолданады
Пәнге қатысты терминдер мен негізгі сөз тіркестері. Пиелонефрит, цистит, бүйрекке тас байлану кальций оксанаты, несепағар, зиян тағамдар |
Құндылықтарға баулу | Зайырлы қоғам және рухани құндылығы аясында білім беру арқылы денсаулықты сақтаудағы зәр шығару жүйелерінің гигиенасын біледі |
Пәнаралық байланыс | Химия |
Алдыңғы білім | Ағзалардың тіршілік әрекетіндегі бөліп шығарудың маңызын, өсімдіктердің, омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың, адамның зәр шығару жүйесінің қызметі мен құрылысын, терінің құрылысы мен қызметін , бүйректің құрылысы мен қызметінің, нефронның құрылысы мен қызметін, бүйрек жұмысына әсер ететін факторларды түсіну |
Сабақ барысы | Ресурстар | |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | 1 Ұйымдастыру. Қайырлы күн! Оқушылармен амандасып, сабаққа жұмылдыру |
1 | 2 | 3 | ||||
Білу | Алдыңғы білім үй тапсырмасын еске түсіру үшін “Серпілген сауал” әдісі арқылы білімдерін тексеру
1.Зәр шығару дегеніміз не? -Ағзадан зиянды соңғы өнімдерді шығару. 2. Зәр шығару мүшелерін ата -бүйрек, зәрағар, қуық 3. Тіс дәрігері- стоматолог 4. Ең үлкен без – бауыр 5. Бауырдан бөлінетін түсі жасыл бұл не? Өт 6. Павловтың зерттеу жүргізген жануарының аты – ит 7. Аш ішектің ұзындығы – 6м 8. Құрт тәрізді өсінді – соқыр ішек 9. Ауыздағы тістің саны- 32 10. 11. Бүйрек ауруын қарайтын дәрігер – уролог
Қ.Б. мадақтау, жарайсыңдар, Керемет, тамаша. Саралау.Оқушыларға бірдей тапсырма ұсынылғанымен қабылдау жылдамдықтары әртүрлі |
|||||
Жаңа сабақ | Оқулық мәтінімен жұмыс, құндылықтар спектрі әдісі арқылы жеке жұмыстарын оқу материалын түсіндіреді талдау дискриптор арқылы жүреді.
Аяулым &20, оқулықтан 87 бет Әзілхан &20 87-88 бет Ерік &20 88-89 бет
Саралау- диалог, жұмыс қарқыны мен нәтиже арқылы жүргізіледі, әр баладан әртүрлі нәтиже күтіледі, жаңа терминдерді уақытына және нақтылыққа бағытталатын, анықтайды |
|||||
Қолдану
Талдау |
Келес, түртіп алу әдісі бойынша, дәптермен жұмыс.
1- Тапсырма Бүйрек қызметіне жағымды, жағымсыз әсерлерін жазып шығарыңдар. 2- Тапсырма Сәйкестендіру кестесі арқылы жеке жұмыс.
|
Дескриптор
-Зәр шығару жүйесінің ауруларын белгілейді -сәйкестендіреді -тапсырмада уақытты ескереді |
||||
Саралау. Бөлік шығару жүйесі ауруларын анықтай аладыҺ ерекшеліктеріне байланысты сипаттай алады
Бағалау. Бағалау критерийлері арқылы қорытынды бағалау білімінің алтын кілті мұғалімінің бағалауы Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Оқушыларға бірдей тапсырма берілгенімен орындау нәтижесі әр түрлі, нәтиде немесе жауап бойынша бағалау
Тапсырма – 3 «Еркін микрофон» әдісі арқылы, тақырыптар аясында әр түрлі ой-пікір ұсыну
Мен Қ.Р Президенті болсам Мен Қ.Р Денсаулық министрі болсам Мен Қ.Р Білім министрі болсам
Дескриптор Қазақстанда адам капиталының сапасын арттыру жолдарын ұсынады. Өз пікірлерін дәлелдейді |
|||||
Сабақтың соңы
10 минут Жинақтау Бағалау |
Қорытындылау. Суреттер бойынша
Кері байланыс. Баспалдақ әдісі 1. Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат 2. Көңіл күйіңді 2 сөзбен айт 3. Бүгінгі сабақтан ұнаған 1 іс-әрекет
|
|||||
Үйге тапсырма беру &20 зерделеу
Эссе жазу Бөліп шығару мүшелерінің қызметін сақтау |