Өсімдіктердің медицинада фитотерапиямен косметологияда қолданылуы
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 4 бөлім Үй мәдениеті
Мектеп: Р.Смаилов атындағы орта мектеп Күні 5.05.2019ж Сынып: 8 қыздар Мұғалімнің аты-жөні: Байтугелова Азизат Қатысқандар:10 Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Өсімдіктердің медицинада фитотерапиямен косметологияда қолданылуы, | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 8.2.5.2 Фитотерапия мен косметика,медицинадағы өсімдіктің ролін зерделеу, талқылау,бағалау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | -Фитотерапия мен косметика,медицинадағы өсімдіктің ролін анықтайды, топта талдайды.
-Фитотерапия мен косметика,медицинадағы өсімдіктің түрлерін зерттейді, маскаға керекті өсімдік түрлерін ажыратады – АКТ қолданып фитотерапия мен косметика,медицинадағы өсімдіктерден жасалған масканы түсідіріп, дәлелеп топқа ұсыну |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | 1.Медицинадағы өсімдіктің ролін анықтайды.
2.Маскаға керекті өсімдіктермен фитошайлардың түрлерін ажырата алады. 3.Бөлме өсімдіктерінен жасалынатын масканы дәлелдеп түсіндіріп береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Маска,фитотерапия,косметология ,эфирмаиы,үй мәдениеті,дизайн өсімдіктер. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | · Қарым-қатынас жасау қабілеті
· Өзгелердің мәдениетіне көзқарастарына құрметпен қарау · Жауапкершілік |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Биология,химия,математика, жаратылыстану | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | 8,2,5,1.Ауыл шаруашылық өндірісінің дамуындағы әдіс тәсілдерді талқылау және бағалау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Са бақтың басы
3-мин
|
1,Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды гүл суреттері арқылы топқа бөлу 1-Топ. Дала өсімдіктері 2-топ . Бөлме өсімдіктері «Қарлы кесек » әдісі арқылы уй тапсырмасына шолу жасау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
Білу және түсіну
32-мин |
Тақырыпқа кіріспе,*Миға шабуыл*әдісі
Суреттер . Әр түрлі косметикалық кремдер мен өсімдіктер көрсету. Осы арқылы оқушылар тақырыпты ашады. Мәтінді топтарға бөліп беремін. І. Фитотерапия мен косметика,медицинадағы өсімдіктің ролін анықтайды, топта талдайды. Тапсырма 1»,Болжау».әдісі . топтық жұмыс 1- топқа Фитотерапияда пайдаланатын емдік өсімдіктердің кез келгеніне сипаттама береді Кесте №1 толтырады
Кесте №1 пайдаланатын емдік өсімдіктердің сипаттамасы
Бағадау критерийі: Медицинадағы өсімдіктің ролін анықтайды.
Дискриптор 1. Өсімдікті морфологиясы бойынша сипаттай алады 2. Медицинада қолдануын зерделейді 3. Емдік қасиетін біледі
2 топқа тапсырма «ТВ ойыны» әдісімен «Косметикалық заттар » тақырыбында пікірталас Теріні күту, шашты күту. Косметика, тіс пен ауызды қалай куту. Дискриптор : 1 . Әр түрлі косметикалық заттардың құрамына қарай қай дене мүшесіне қолдануға болатынын ажыра алады 2. Олардың ерекшеліктеріне қарай пайдалана алады ҚБ «Бағдаршам» ІІ. Фитотерапия мен косметика,медицинадағы өсімдіктің түрлерін зерттейді, маскаға керекті өсімдік түрлерін ажыратады
2-ші тапсырма «Жадыны жаңғырту»әдісімен.. Жалпы 1сыныпқа
медицинадағы өсімдіктің түрлерін зерттейді кесте №2 толтыру
маскаға керекті өсімдік түрлерін ажыратады кесте №2
Қ,Б,*Басбармақ*бірін бірі бағалау, ББббмІІІ. АКТ қолданып фитотерапия мен косметика,медицинадағы өсімдіктерден жасалған масканы түсідіріп, дәлелеп топқа ұсыну Тапсырма 3 «Ыстық орындық» әдісі , Жеке жұмыс 1. АКТ колданып дәрілік шөптерден жасаланатын масканың түрлеріне презентация жасайды Бағалау критерийі: Бөлме өсімдіктерінен жасалынатын масканы дәлелдеп түсіндіріп береді. Дескриптор 2.Өз бет күтіміңе қандай масканы таңдар едің,Оларды қолдану мақсатын түсіндіріңіз Қ, Б,*Екі жұлдыз,бір тілек* |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
5-мин |
«Шеңбердегі доп» әдісі
Оқушылар шеңберлене тұрыа, бір-біріне кішкене допты лақтырады. Доп қолына тиген оқушы жаңа білім туралы бір сөйлем айтады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тапсырма 1, топтық жұмыс
1- топқа Фитотерапияда пайдаланатын емдік өсімдіктердің кез келгеніне сипаттама береді Кесте №1 толтырады. Болжау,ТВ ойыны әдісімен. 2-ші тапсырма . Жалпы сыныпқа медицинадағы өсімдіктің түрлерін зерттейді кесте №2 толтыру Жадыны жаңғырту әдісі Тапсырма 3, Жеке жұмыс 1. АКТ колданып дәрілік шөптерден жасаланатын масканың түрлеріне презентация жасайды Ыстық орындық әдісі.
|
Бағдаршам
Басбармақ
Екі жұлдыз, бір тілек |
Кабинеттегі қауіпсіздендіру ережелерінің сақталуы,
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлекция | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
Bilimger.kz Республикалық білім порталы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.
Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718