Электронды кесте элементтерін пішімдеу
Садирдинов Тағабек Жорабекұлы
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
7.2А. бөлім – Тапсырмаларды электронды кестелердің көмегімен шешу. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні:
Сынып: 7 А |
Мұғалімнің аты-жөні : Садирдинов Тағабек Жорабекұлы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқандар:20 Қатыспағандар саны: 0 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Электронды кесте элементтерін пішімдеу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқубағдарламасы на сілтеме) |
7.2.2.2 Электронды кесте элементтерін пішімдеу (форматтау)
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Электронды кестелердің элементтерін форматтайды.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Электронды кестеде элементтерін біледі, деректердің типін жіктей отырып түрлі тапсырмаларды орындайды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Электронды кестеде элементтерін форматтауды біледі, кесте мәліметтеріне сай күрделі тапсырмаларды орындайды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану, талдау, саралау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері
|
Электронды кестелердің элементтерін форматтайды; Компьютерде практикалық жұмыстарды орындайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
«Электронды кестелердің элементтерін форматтау» тақырыбы ауызша түсіндіре алады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Лексика және терминология: Электронды кесте, ұяшық, қатар, баған, парақ, excel, шартты форматтау. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: – Электрондық кестелер дамуының тарихы
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Өмір бойы оқуға дайын болуға тәрбиелейді. Топтық жұмыс арқылы бірлікке, жауапкершілікке баулу. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
математика, ағылшын тілі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім
|
Мәтіндік кесте, қатар, ұяшық , бағана |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саба барысы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Білу 2-3 мин
Сабақтың ортасы Ж. Ширату тапсырмасы 5мин
Оқулықпен топтық жұмыс. 8мин
10-мин
10-мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Тренинг: «Жүректен жүрекке» шеңбер жасап тұрып, бір-біріне жақсы сөздер айтады. Топқа бөлу: «Маған ұнайтын түс» Қима қағаздар бойынша топқа бөлу. І-топ. « Кесте» ІІ-топ. «Мәтін» Оқушыларға бағалау парақтары таратылады.
Сабақтың басынан соңына дейін өзін-өзі бағалау әдісі бойынша тапсырманың орындалу деңгейіне қарай өзін-өзі бағалау парақшасы арқылы және мұғалім формативті баға береді. «Ой қозғау» әдісін «ЛОТО ОЙЫНЫ» арқылы жүргіземіз. 1. Компьютердің вируспен зақымдалғанын қалай білуге болады? 2. Жұмыс жасау қабілеті төмендеген компьютердің жұмысын қалай қалпына келтіруге болады? 3. Вирусты кім жасайды, олар қайдан пайда болады? 4. Әсер ету дәрежесіне байланысты компьютерлік вирустарды қалай жіктеген болар едіңдер? 5. Компьютерлік вирустан қорғау жолдарының негізгі қадамдарын қалай сипаттаған дұрыс деп ойлайсыңдар?
«ОЙЛАН , БІРІК, БӨЛІС» әдісі. «Ойлан» · Кестелік процессорды қосыңдар. · Программаның терезе элементтерін талдаңдар. · Қандай элементтер сендерге таныс? · Microsoft Excel интерфейсінде сендер үшін қандай жаңалық болды? Т. 1-тапсырма. « Бірік» Топтарға оқулықтан1-ші топқа «Excel бағдарламасының мүмкіндіктері» тақырыбы 2-ші топқа: «Excel –дің қолдану аймағы бойынша» топтарға тапсырма беріледі. (Теориалық білімді практикамен ұштастыра отырып түсіндіру)
Ж.ж №2- тапсырма: «Мектептің асхана мәзәрі»
Ж.ж №3- тапсырма. Бағана мен қатарда орналасқан сандарды қосу Берілген электрондық кестені жасап, a, b, c, d сандарының қосындысын е бағанына жазыңдар. 1-5 ке дейінгі қатардағы сандарды қосып шығыңдар, нәтижесін 6 қатардағы ұяшықтарға жазыңдар .
|
АКТ, қағаз қиындылары стикерлер
Бағалау парағы смайлктер
Слайд топтамасы
http://bilimland.kz/kk/content/lesson/16442-derekterdi_engizu_redakcziyalau_zhane_formattau – электронды кесте ұғымын еске түсіру мақсатында электронды оқулықты қарап шығу, бекіту
Бағалау парақшасы Жылы сөздер
Интерактивті тақта
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 7-мин
3мин |
«Фишбауын» әдісі арқылы қорытындылау (жауабын балық қаңқасының қабырғаларына жазады) І-топ 1. Еxcel бағдарламасының қызметі не? 2. Еxcel бағдарламасының алғашқы нұсқасы қашан жасалған? 3. Excel бағдарламасын iске қосу алгоритмін айтып бер. 4. Еxcel бағдарламасының терезесінің құрылымы қанша бөлімнен тұрады? 5. Excel кестесінің негізгі элементі қалай аталады? ІІ-топ 1. Excel-де жасалған файлдың кеңейтілімі қалай аталады? 2. $ белгісінің қызметі не? 3. Ұяшықтардың түрлі адрестері бола ма? 4. Еxcel бағдарламасының қолдану аумағына мысалдар келтіріңдер. 5. Ұяшықтарға қандай мәліметтер енгізуге болады? Оларды сипаттап бер. 6. Еxcel бағдарламасының мәтіндік процессордан ерекшеліктерін айтып бер? Үй тапсырмасы. Бақылау сұрақтары. Тест. Бағалау: Формативті бағалау Кері байланыс: «Өмір гүлі» |
Балық қанқасы стикерлер
Оқулық Бағалау парағы Күнделік Өмір гүлі Стикерлер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Электронды кестелердің элементтерін форматтайды. · Ms ЕхсеІ бағдарламасының мүмкіндіктерін біледі. · Ms Word пен Ms ЕхсеІ бағдарламасының айырмашылығын біледі. |
• Ms ЕхсеІ бағдарламасының айырмашылықтарын ажырата біледі · құрал-саймандардың атқаратын қызметтерін біледі. · Кестеде командалар тізбегін орындай алады · Ms ЕхсеІ бағдарламасын өмірде қолдана алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс қауәпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топтар арасында өз ара байланыс орнату үшін «Ой қозғау» және «Ойлан, бөліс, бірік» әдістерін пайдаланып жаңа сабақты менгеруіне қолдау көрсеттім, оқулық материалдарын пайдалана отырып, оқушылардың практикалық жұмыс жасауға дайындауына ықпал жасадым. Оқушыларға «Фишбаун» әдісі арқылы сабақты қорытындыладым. Қабілетті оқушыларға мынадый күрделі тапсырма беремін.
Қазақстандағы мереке күндерін табу. |
Қалыптастырушы бағалау Өткенді еске түсіру барысында «Ой қозғау» әдісі смайліктермен бағаладым. Практикалық жұмыстарды мадақтама сөздермен бағалаймын. (Жарайың, керемет, тамаша!)
Бағалау парақшасына белгілейді, Топтар бірін бірін бас бармақпен бағалайды.
|
Сабақта таныстырылымдар пайдалану, интернеттен алынған мәліметтер. Оқушылардың компьютер алдында дұрыс отыруын қадағалау. |