Жиым

ОБЛЫС: Оңтүстік Қазақстан облысы

АУДАН/ҚАЛА: Ордабасы ауданы

АУЫЛ: Қайнар ауылы

МЕКТЕП: М.Әуезов атындағы жалпы орта мектебі

ПӘНІҢІЗ: Информатика

ФИО: Серикбаева Турганкуль Еримбетовна

 

Сабақ жоспары

 

Пәні:Информатика Мектеп:
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Сыныптар:         10а

 

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

 
Сабақ тақырыбы Жиым
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

Жиым, екі өлшемді және бірөлшемді жиым ұғымын түсіндіру
Сабақ мақсаттары Жиым, екі өлшемді және бірөлшемді жиым ұғымын біледі.

жиымда сұрыптау әдістерін қолданылатындығын ажырата алады.

жиымның өлшемдерін айыра алады және жиымды программада қолданады

 

Тілдік  мақсаттар   Тірек сөздер мен терминдер:

Жиым – бір атауға біріктірілген біртипті шамалардың реттелген тізбегі

dim a,redim count(x)

 

Құндылықтарды дарыту Экономикалық, ұлттық құндылыққа тәрбиелеу.

«Мәңгілік ел» құндылығына баулу оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау, ізденуге тәрбиелеу

Бағалау критерийлері 1.Жиым дегеніміз не екенін біледі

2.Вектор, матрица деген не екенін іледі

3.Паскаль тілінде жиымды қалай сипаттауға болатынын  меңгереді

 

Пәнаралық байланыстар  Математика. 6 сынып
АКТ қолдану дағдылары  Интернет желілері материалдарын. Компьютерлер. Слайдтар
Бастапқы білім  5 сынып.  Жиым
                                                                                        Сабақ барысы
Сабақтың жоспарла

ған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған (мұғалім мен оқушының)

іс-әрекеті Ұйымдастыру кезеңі:

 

Ресур-стар
Сабақтың басы

10 минут

1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Сынып оқушыларын және оқу құрал-жабдықтарын түгелдеу.

3.    Оқушылардың зейінін ортаға шоғырландыру

Ұйымдастыру.

Топтық жұмыс Үй тапсырмасын тексеру «Ортақ тұжырым» тәсілі бойынша орындалады. Топ ішіндегі оқушылар үй жұмысы бойынша бір мәселені (немесе есепті) таңдап алып, оны талқылап, ортақ тұжырымды плакатқа жазады. Бұл тәсілдің мақсаты үй жұмысын тексеруде емес, жаңа идеяларды құрастыруда. Жариялау Оқушылар плакаттарын қабырғаға іліп қояды. Мұғалім бір топ оқушыларына өз тұжырымын 2 минут ішінде қорғауды тапсырады. Басқалар олардың жұмысы туралы өз ойларын ортаға салып, пікірлерін келтіреді

 

Дескриптор:

*Өз ойларын айта білу

*Топпен жұмыс жасай білу

 

Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері

 

 

Ортасы

10 минут

 

 

 

 

 

Практикалық жұмыс

10 минут

 

 

  Тәжірибелік тапсырмалар

1. «Матрица».

1) Жаңа жоба ашып, “Матрица” деп сақтаймыз.

2) Пішінге бұйрықтық батырма енгізіңдер.

3) Процедураны теріңдер, мұнда Print операторынан кейінгі ” ; ” белгісі массивті бірінің астына бірін орналастыруды қамтамасыз етеді.

Private Sub Command1_Click()

Cls: Randomize

Dim x(1 To 3, 1 To 5)

For i=1 To 3

For j=1 To 5

x(i,j)=Int(Rnd(1)*20)+1

Print X (І, j)

Next j

Print

Next i

End Sub

4) Процедураны талдаңдар.

5) Мұнда қандай цикл қолданылған?

2. Ай бойынша бұлтты, күндерді табуды массив түрінде ұсыныңдар. Оның ішінен Жаңбырлы күндер санын, Ашық күндер санын, қай кезеңде жауыншашынның көп немесе аз болғандығын анықтайтын программа құрыңдар.

3. Ай бойынша күнделікті температураны анықтайтын программа құрыңдар:

1) Ең суық күндер.

2) Ең жылы күндер.

3) Ең жылы түн.

4) Ең суық түн

Ай бойынша бұлтты күндерді табуды массив түрінде ұсыныңдар. Оның ішінде жаңбырлы күндер санын, Ашық күндер санын, қай кезеңде жауын шашынның көп немесе аз болғандығын анықтайтын программа құрыңдар.

 

Дескриптор:

*Бағдарлама құра біледі, оны талдай алады.

*Практикалық тапсырмалар орындайды

 

 

 

 

 

Оқулық, дәптер,

 

 

 

 

компьютер Оқулық

Сабақтың соңы

10 мин

«Қалыпқойған сөздер»

_______ деп белгілі атауы бар, біртекті элементтерден тұратын _______ айтады. ________ тіліндегі жиымдар. Жиымның негізгі параметрлері мыналар:_______ (сандық, символдық, логикалық), __________ (бірөлшемді, екіөлшемді…) және _________(жиымдағы элементтердің саны). Бірөлшемді жиымды Паскалда былай жазады: : _______ [1..n] of Мұндағы: – жиым (кесте) атауы, 1 алғашқы элемент нөмірі, ____ ақырғы элемент нөмірі, -integer, real немесе string…болатын элемент типі, _______(жиым) операторды белгілеуге арналған Паскалдың қызметші сөзі.

 

 

Бүгінгі сабағыма «Бір сөзбен» әдісі арқылы кері байланыс жасайды.

Оқушылар өздеріне берілген 12 сөздің ішінен, өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипатайтындай 3 сөзді таңдап айтады.
*Төзімсіздік, *Ашу, * Қуаныш, * Немқұрайлылық,*Қанағаттану, *Шабыт,
*Зерігу,* Алаңдау, * Тыныштық, * Сенімділік, * Сенімсіздік, *Рахаттану.

 

Критерийлер  арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.

 

Үйге тапсырма: §17

 Таратпа қағазда

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жиынтық бағалау парағы

Оқулық

күнделік

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық сақтау технологиялары.

 

Оқушылар топпен іздене отырып жұмыс жүргізу.Қабілеті жоғары оқушыларға жеке жұмыстар беру *Ынтымақтастық атмасферасын ұйымдастыруда көбірек көңіл аударамын

*Көбірек практикалық жұмыстар өткізуге көңіл бөлемін

*АКТ-мен жұмыс барысында қауіпсіздік техникасын сақтауын ескерту.

*Тірек-қимыл қозғалыстарымен көзге арналған жаттығуларды қажеттілігіне орай қолдану

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?  Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

 
Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

 

 

«Тексерілді»: ………………………

 

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *