3-сынып Үй құстары
Мерзімі:
Мұғалім: Пән: |
Алматы қаласы, Алмалы ауданы,
№ 34 гимназия КММ Шойбекова Жұлдызай Ізімханқызы Қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі |
|||||||||
Сынып :
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
3«Ж» | |||||||||
Бөлім:
Сабақтың тақырыбы: |
Жанды табиғат «Үй құстары» |
|||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
3.1.3.1 – тыңдаған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру,сюжет желісі бойынша иллюстрациялар орналастыру, кесте 3.3.1.1 –оқу түрлерін қолдана отырып,мәтін не оның бөлімдерін мәнерлеп оқу(шолып танысу,рөлге бөліп оқу);толтыру; 3.4.1.1 –тақырыпқа сәйкес сөздерді қолдана отырып,берілген иллюстрация бойынша өзара байланысқан сөйлем жазу; |
|||||||||
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушы.тыңдаған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.
Көптеген оқушылар. мәтін не оның бөлімдерін мәнерлеп оқиды. Кейбір оқушылар.тақырыпқа сәйкес өзара диалог құра алады. |
|||||||||
Бағалау критерийлері: | * Мәтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап бере алады;
* Үй құстары жайлы диалогке қатысады;
|
|||||||||
Күтілетін нәтиже | Үй құстары жайлы айтады, сұрақтарға жауап береді, мәтінді рөлге бөліп оқиды. | |||||||||
Оқыту әдістері | «Сәттілік !» тренингі, «Көңілді смайликтер» әдісі, «Қызықты суреттер көрмесі» әдісі «Сиқырлы қобдиша»әдісі «Кофе таяқшалары »» әдісі, «Не артық»«Кім алғыр?» әдісі ,диалог Cергіту сәті, «Пайдалы ілгіш» әдісі, «Желкенді кеме»әдісіАКТ қолдану,оқыту мен оқудағы жаңа әдістер .
Интербелсенді тақта |
|||||||||
Пәнаралық байланыс: | Дүниетану пәнінің үй құстары бөлімімен байланысты
|
|||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||
Сабақтың басы
10 мин. |
Мұғалімнің іс -әрекеті | Оқушының іс – әрекеті | ||||||||
Ұйымдастыру
Топқа бөлу |
Әнұран орындалады
Кәне ,балалар,тұрайық. Шеңберімізді құрайық. Жақсы-жақсы тілектер, Бір-бірімізге сыйлайық! Шаттық шеңберіне тұрып бір-біріне сәттілік тілейді. Сәттілік! Сәттілік! Сәттілік!
«Көңілді смайликтер» әдісі арқылы топтарға бірігеді. І – топ Қарлығаш «Қарлығаш киелі құс» ІІ-топ Көгершін «Көгершін – бейбітшілік құсы »
|
Бір – біріне жақсы сөздер айтады. Әр күнің сәттілікке толсын!
.
Әр көңілді смайликтердің артында құстың суреттері бар
|
||||||||
Өткен сабақты тексеру |
Оқушылар «Қызықты суреттер көрмесі»тәсілі негізінде жабайы құстар туралы әңгімелесу
1-тапсырма «Жем шашамыз»тақырыбы бойынша үйге берілген тапсырманы «Кофе таяқшалары » әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау. (Әр таяқшада балалардың есімі жазылған)
-Сен қандай жабайы құстарды білесің? -Құстар қандай табиғатқа жатады? – Саған қандай құс ұнайды? -Тоқылдақты неге «орман дәрігері»деп атайды? -Қарлығаштың балапандары қандай? -Құстар ұясын қайда салады? |
Суретті таныстырады. Жұлдызшалар арқылы өзара бағалайды.
Өзара смайликтер арқылы бағалайды. |
||||||||
Сабақтың ортасы
20 мин
Сергіту сәті
Сабақтың соңы 10 мин. |
2-тапсырма. Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылықтарын ояту мақсатында интербелсенді тақтадан қобдишаның суреті көрсетіледі.
«Сиқырлы қобдиша»әдісі арқылы жаңа сабақты бастаймыз! -Балалар,сендер жұмбақты шешпей сиқырлы сандықшамыз ашылмайды .
Ақ сарайын талқандап,
«Мағынаны тану»Жаңа сөздер Сөздік дәптерімен жұмыс. үй құстары –домашние птицы Қаз – гусь Тауық – курица Үйрек – утка Әтеш – петух жем – корм
Мәтінмен жұмыс Атамның қорасында үй құстары бар. Үй құстары үйрек,тауық,қаз,әтеш.Біз құстарға жем береміз. Олар аулада жүреді.Үй құстары төмен ұшады. (Мәтіннен жаңа сөздерді табады)
Балалар,қандай құстармен таныстық? Дәптерімізді ашып 1-тапсырманы орындаймыз Мәтін тыңдалады. Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қойып, сөйлемдерді толықтырамыз.
3-тапсырма«Кім алғыр?» әдісі Аталған тақырыпбойынша , жұптаса отырып, диалог құрастырады
4-тапсырма «Сөз ойла,тез ойла» айдарында мұғалім оқушылардың қызығушылығын арттыру Мақсатында сұрақтар беріледі.
5-тапсырма . «Пайдалы ілгіш»әдісі Топтық жұмыс. І-топ: ІІ-топ: Үй құстарын және жабайы құстарды ажыратып А 3 қағазына жапсырып шығады.
|
Оқулықтағы суреттерге қарай отырып, жаңа сөздермен танысады және мағынасын ашады.
.
«Жарайсың!» «Керемет!» «Тамаша!» «Ғажап» « Ризамын»
«Жарайсың!» «Керемет!» «Тамаша!» «Ғажап» « Ризамын»
Бейнероликтегідей жаттығулар жасайды.
Смайликтер, бас бармақ, арқылы өзара бағалайды |
||||||||
V.Үй тапсырмасы | Оқулықтағы 35 беттегі 5- тапсырманы орындау. | |||||||||
VІ. Бағалау | Формативті бағалау. Оқушылар бір – бірін , өзін- өзі бағалайды. | |||||||||
VІІ. Рефлексия | «Желкенді кеме» әдісі арқылы рефлексия жасалады. Бағалау критерийлеріне байланысты кері байланыс беріледі.
Өз көзқарастарын білдіреді.
|
Желкенді кемелерін бояп тақтаға келіп іледі. |