санның стандарт түрі
ҰМЖ бөлімі: 6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану. |
Мектеп: Ғабит Мүсірепов атындағы №86 мектеп-гимназиясы |
||||||||||||||||||
Сынып: 6 «Г» |
Мұғалімнің аты-жөні: Бейсембаева Бибигуль Адигуловна
|
||||||||||||||||||
Күні: 06.11.2019ж | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Рационал сандарды көбейту
|
||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары | 6.1.2.15 Рационал сандарды көбейтуді орындау; | ||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар:
Рационал сандарды көбейтуді орындауды үйрету. Оқушылардың басым бөлігі: Есте сақтау қабілетін, жан-жақты ойлау қабілетін, білім, білік дағдысын, іскерлікті дамытады Кейбір оқушылар: Мәртебесі төмен және жоғары сұрақтар қойып үйренеді, қарсы сұрақ қоя біледі. |
||||||||||||||||||
Ойлау дағдылары | Қолдану, талдау. | ||||||||||||||||||
Бағалау критериі | – Рационал сандарды көбейтуді орындауды біледі.
– Рационал сандарды қосуды,алуды,көбейтуді орындауға берілген есептерді шығарады. |
||||||||||||||||||
Тілдік
мақсаттар
|
Осы тақырыпқа қатысты рационал сандарды көбейтуді орындаудағы
пайдаланатын терминдерін меңгереді. Оқушы:
· рационал сандарды көбейтуді ауызша айқындайды;
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
· екі көбейткіштің біреуі … болса, … . |
||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Математикалық тілде сауатты сөйлеуге, ұқыптылыққа, дәлдікке, сыни
ойлауға тәрбиелеу. Бір-бірін сыйлауға, тындауға, өзара мәдениеттілікке және жұппен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Математиканы өмірмен байланыстыра алады. | ||||||||||||||||||
Тақырып бойынша алдыңғы білім | Рационал сандар және оларға амалдар қолдану.
|
||||||||||||||||||
Сабақ жоспары | |||||||||||||||||||
Жоспарланған кезеңдері | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||||
Басталуы
2 минут
2 минут
2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі
(сәлемдесу, сыныпты түгендеу, құрал саймандарын бар болуын қадағалау. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру) Топтастыру – қазақтың ұлттық «Хан талапай» ойыны арқылы \оқушылар асық түрлерін таңдап алу арқылы\ 4 топқа бөлу:
«Мен қандаймын?…» психологиялық ойыны. Қызыл асық – Сіз лидерсіз. Әрқашан белсендісіз. Күлгін асық – Сіз жұмыс істегенді, оқып үйренгенді ұнатасыз Сұр асық – Үнемі көтеріңкі көңіл-күйде жүресіз. Қоңыр асық – Сіз өте мейірімді жансыз. Жүрегіңіз жақсылық пен мейірімге толы- дей отырып психологиялық ахуал тудырамын. Осы асық түрлері бойынша 4 топқа бөлемін. I-топ –натурал сандар. IІ-топ-бүтін сандар. III-топ –оң сандар. IV-топ-теріс сандар.
Еске түсіру:
Анықтамасы Рационал көбейту үшін: 1. Таңбаларын «таңбалар ережесіне» сүйеніп көбейтіп, шыққан таңбаны қою керек; 2. Содан кейін модульдерін көбейтіп, жазу керек «Екі жұлдыз бір тілек»
Үй тапсырмасы: «Ыстық орындық» стратегиясымен тексеремін. ЕСЕП-№475
ҚБ «Мадақтау» |
АКТ
|
|||||||||||||||||
Ортасы
2 минут
7 минут
7 минут
2 минут
5 минут
6 минут
|
1-тапсырма. Кітаппен жұмыс.Теңдеуді шешіңдер Есеп. №485. Топқа тапсырма.
Қалыптастырушы бағалау: Топпен бағалау «Бас бармақ» әдісі. арқылы топтар бір-бірін бағалау. бірін-бірі бағалау «Басбармақ» арқылы қалған топтар бағалайды. Тақырыпшаны толық түсінген оқушы басбармағын тік ұстап көсетеді. Жартылай түсінген оқушы басбармағын жатқызып көсетеді. Түсінбеген оқушы басбармағын төмен қаратып көсетеді.
2-тапсырма. КІМ ЖЫЛДАМ? №490 есеп. (постер қорғау) I-топ IІ-топ III-топ IV-топ Дескриптор: I топ амалдар туралы мәлімет береді. II топ амалдардың орындалу реті туралы айтады. III топ орындалуын көрсетеді. IV топ есептің шешімін көрсетеді. Жауаптарын «мадақтау» арқылы бағалау.
Қалыптастырушы бағалау: «БАҒДАРШАМ» әдісі бойынша бағалау. Жасыл – өте жақсы. Сары – жақсы. Қызыл – орташа.
Сергіту сәті. РЕБУС.Рационал сандарды көбейту.
3-тапсырма. тест тапсырмасы. Ауызша
Есеп. №491. Топқа тапсырма.
Қ.Б. бірін-бірі бағалау «Ауызша бағалау» топты, жекелеген оқушыларды ауызша кері байланыс арқылы бағаланады. |
https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/gradustyq-olshemi-berilgen-buryshty-transportirding-komegimen-salu
Оқулық
А3 формат, маркерлер.
Интерактивті тақта
https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/gradustyq-olshemi-berilgen-buryshty-transportirding-komegimen-salu
Оқулық.
|
|||||||||||||||||
Аяқталуы
3 минут
2 минут
|
Сабақты жинақтау мақсатында «Жауабы қайда» ойынын ойнаймын.
Қай тұжырымдама дұрыс: «Жауабы қайда» ойыны (сәйкестік тесті) 1.Екі теріс санның қосындысы__________ 2.-4-(-10) айырманы табыңдар табыңдар__________ 3. Екі теріс санның көбейтіндісі ________________ 4. (-112 ) мәнін табыңдар______________ 5. (3 *(-2) *5)тиімді тәсілмен есепте. _________________ 6. 3х=-12 теңдеуін шешіңдер _____________ Кері байланыс –
«БББ» кестесі
Үйге тапсырма: Есеп.№496
|
«БББ» кестесі
|
|||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.
АКТ-мен байланыстар |
|||||||||||||||||
Оқушылар сабақ бойы жеке және жұпта жұмыс жасайды. Сабақта әр түрлі деңгейдегі тапсырмалар беру арқылы саралау қарастырылған. Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар дайындалған. | Әрбір оқушы өзін өзі бағалайды және бір-бірін жұпта,топта бағалайды. | Сабақта сергіту сәті қарастырылған.
Сабақта сыныпта қозғалып жүруге арналған белсенді іс-әрекет түрлері қарастырылған. |
|||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқыту мақсаттары жүзеге асырылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді?
Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
||||||||||||||||||
Жалпы бағалау | |||||||||||||||||||
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)
1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты) 1: 2: Сабақ барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|