Менің атым Қожа
Сабақ жоспары
Сынып:5 | Мұғалім: Игисинова А.С.
Қатысқандар саны:Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
Пәні | Қазақ әдебиеті | |||||||||||||
Тарауы | Адамгершілік – асыл қасиет | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | «Менің атым – Қожа» (4-сабақ) | |||||||||||||
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары |
Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. (Б/С2)
|
|||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады:Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалауда өз пікірін білдіреді.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Кейіпкерлердің шынайы өмірде болуының маңыздылығын қарастырады,пікірталасқа түседі. Кейбір оқушылар орындай алады: кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра отырып, бағалауда логикалық бірізділікті сұрыптап шығарады. |
|||||||||||||
Ойлау деңгейі: | Талдау.Қолдану. | |||||||||||||
Бағалау критерийі | -Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалауда өз пікірін білдіреді.
-Кейіпкерлердің шынайы өмірде болуының маңыздылығын қарастырады,пікірталасқа түседі. -Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра отырып бағалауда логикалық бірізділікті сұрыптап шығарады. |
|||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Сын есімнен алған білімдерін қолданады. | |||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Адамгершілік, асыл қасиеттер. | |||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Қазақ тілі, өзін – өзі тану. | |||||||||||||
Тақырып бойынша алдыңғы білім | Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап, авторға хат, өлең жазды.. | |||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | |||||||||||||
Сабақтың басы
3минут |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
ресурстар |
||||||||||
Тапсырма.. Майқанова ханымның, Сұлтан және Қожаның суреттерін құрастырыңыз. | «Мозаика» әдісімен сыныпты шағын топтарға бөлу | Оқушылар суреттер құрастырады |
|
Музыка
Қима қағаздар |
||||||||||
Тапсырма. 5 мин«Ойлан! Ізде! Тап!» әдісі арқылы оқушылар(мақсатқа ену) шығармаға қатысты сұрақтарға жауап береді | 1.Қожа неге үнемі келеңсіздікке тап болады?
2.Егер сіз Қожаның орнында болсаңыз,қалай өзгерер едіңіз? 3.Бүгінгі күнгі Қожалар туралы не айта алар едіңіз? 4.Қожаның әдепті балаға айналады деп ойлайсыз ба,ойыңызды дәлелдеңіз |
Оқушылар ойланады,іздейді, дәлелдейді,сұрақтарға жауап береді
|
Көңіл –күй смайликтерімен бағалау | А-4
Интербел сенді тақта
|
||||||||||
Ортасы 30 минут
1 – тапсырма 7 минут «Екі жақты күнделік» әдісі бойынша, кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалайды,өз пікірін білдіреді.
|
|
Шығармадағы Қожаның мінездерін еске түсіреді,салыстырады,бағалайдыөз пікірін білдіреді
|
«Дана үкілер»әдісі бойынша бағалайды
|
Екі жақты күнделік | ||||||||||
2-тапсырма:
20 минут Берілген әдістер арқылы кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырыңыз, пікірталасқа түсіңіз.
|
Балық басы – кейіпкер;
Жоғарғы қаңқасы– кейіпкердің шығармадағы бейнесі; Төменгі қаңқасы – қазіргі өмірмен салыстырғандағы кейіпкер бейнесі; Құйрығы– пікірталас,бағалау. Тақырып: Қожаның әрекетін дұрыс деп есептейді(дұрыс емес) Аргумент Қожаның монологы өзіне қалай баға берді Тезис Қожа өзіне есеп беруші Дәлел:(аргумент) 1.түзелуге мақсат қояды 2.өзін-өзі реттейді 3.ақылды тентек 4.сыйластығы жоғары 5.адал Тезис Бұзақылық Дәлел:(контраргумент) 1Қойшының үйін тонауы 2.темекі шегеді 3.рұқсатсыз кетіп қалды 4.өтірік айтады 5.ұрлайды Қолдау Эпизодтан нақты дәлелдер келтіре отырып түсіндіреді Аргумент қорытындысы Берілген дәлелдерді тұжырымдайды |
«Қожа» тобы
«Майқанова апай» тобы «Сұлтан» тобы
|
Кітаптағы Қожа мен өмірдегі Қожаны салыстыра ды,пікірталастың дәлелдерін келтіреді
«Фонтан шапалақ»әдісі бойынша бағалайды |
Постерлер мен маркерлер
|
||||||||||
3-тапсырма 7 минут
Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра отырып бағалауда логикалық бірізділікті сұрыптап шығарады |
«Құндылықтар көпірі»әдісі
Құндылықтарды сүрыптап,саралауды түсіндіреді. Мұғалім тарапынан қолдау көрсетіледі. |
Шынайы өмірмен салыстырады,бағалайды,бірізділікті сұрыптайды,сара лайды
Ата – бабамыздан қалған құндылық келесі ұрпаққа аманат екендігін байланыс көпірі арқылы көрсетеді |
«Конвеер» әдісімен жасаған жұмыстарын толықтыру, түзетулер енгізу, тұжырымдамалар жасау арқылы бағалайды. | Көпір | ||||||||||
Сабақтың соңы
3 мин |
Кері байланыс.
«Зерде» әдісі. Білім – сабақтан алған жаңа ақпаратым Эмоция – сабақтағы көңіл-күйім Баға – өз жетістігіме беретін бағам Идея – маған келген жаңа ой Сын – өз бойымда нені дамытуым керек
|
Алған жаңа ақпаратын,көңіл-күйін,өз жетістігіне бағасын,сабақ барысында туған ойын,өз бойында нені дамыту керектігін парақшаларға толтырады | «Зерде» әдісі арқылы кері байланыс жасайды. | парақшалар | ||||||||||