Табиғатты пайдалану түрлері
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Табиғатты пайдалану және геоэкономика
3.1 Табиғатты пайдалану |
Мектеп: «А.Саттаров атындағы орта мектеп-мектепке дейінгі шағын орталығымен»КММ | |||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің есімі:Муликова Надиям Рахметжановна | |||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Табиғатты пайдалану түрлері | |||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары) |
10.3.1.1 –табиғатты пайдаланудың қажеттілігін түсіндіріп,
түрлерін (шаруашылық тұрғысынан) анықтау,графикалық түрде ұсыну |
|||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: табиғатты пайдаланудың қажеттілігін түсінеді
Оқушылардың көпшілігі: табиғатты пайдаланудың түсінігі мен түрлерін графикалық түрде ажырата алады Кейбір оқушылар: «Географиялық орта» және «табиғат» ұғымдарының арасындағы ұқсастық пен айырмашылықты ажыратып,салыстырмалы түрде сипаттама бере алады |
|||||||||||||||
Бағалау критерийі | *Географиялық орта,табиғат,табиғатты тиімді пайдалану,ресурспен қамтамасыз ету ұғымдарын ажыратады
*Табиғатты пайдаланудың түрлерін,айырмашылығын ажыратып,талдап көрсетеді * «Географиялық орта» және «табиғат» ұғымдарының арсындағы ұқсастық пен айырмашылықты графикалық түрде сипаттап салыстыра алады |
|||||||||||||||
Ойлау дағдылары деңгейі | Түсіну,талдау,жинақтау | |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқылым:Мәтінді оқи отырып табиғатты пайдаланудың қажеттіліктерін және түрлерін түсінеді
Тыңдалым:бейнематириалды көре отырып,бір-бірінің пікірін тыңдайды Айтылым,жазылым:Оқушылар диаграмманы қолданып кесте бойынша ауызша және жазбаша сипаттайды. «Джигсо» әдісі арқылы,бір-біріне түсіндіреді |
|||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік Ел» құндылығының үшінші бағытында атап көрсетілгендей табиғатты тиімді пайдалану,денсаулықты сақтау жолының басты негізгі нысаны екенін бойларына дарыту | |||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | биология | |||||||||||||||
Алдыңғы тақырып | Географиялық деректерді шолу | |||||||||||||||
Жоспарланған
уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде
жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар | ||||||||||||||
Басталуы
7 минут
|
Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу,оқушылардың сабаққа назарын аудару мақсатында сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу «Сәттілік» тренингін өткіземін.
(Әр қатардан бір оқушы шығып, сабаққа белсенді түрде қатысуға мотивация бере отырып, сәттілік тілейді.) «Миға шабуыл» әдісі Оқушыларға «Табиғатты пайдалану түрлері» туралы шағын бейнебаян көрсетіледі Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы бүгінгі өтетін сабақтың тақырыбын анықтайды. 1.Табиғат дегеніміз не? 2. Табиғатты тиімді пайдаланудың қандай жолдарын білесіңдер? 3.Қоршаған орта дегеніміз не? Оқушылар осы сұрақтарға жауап беру барысында біздің бүгінгі тақырыбымыз не жайында болмақ? (табиғатты тиімді пайдалану) |
https://yandex.kz/video/preview?text |
||||||||||||||
Ортасы 20 минут | «Джигсо» әдісі (ТЖ)
Топтарға тапсырмалар беріледі І топ-Географиялық және қоршаған орта туралы түсінік ІІ топ- Табиғатты пайдалану түсінігі мен түрлері ІІІ топ- Рекрециялық табиғатты пайдалану Оқушылар оқулықтағы мәтінді оқи отырып өздеріне берілген тапсырмаларды постерге түсіру арқылы,әр топ бір-біріне түсіндіреді.
ҚБ: «Лифті» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды (жоғары шығуы жетістік, төменге түсуі ұсыныс)
|
Оқулық 10 сынып география
|
||||||||||||||
Аяқталуы
10 минут
Кері байланыс 3минут
|
Ойлан.Жұптас.Бөліс әдісі арқылы (ЖЖ)
«Географиялық орта» және «табиғат» ұғымдарының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын Венн диаграммасын құру арқылы сипаттап,салыстырады және қорытынды шығарады
ҚБ: «Бір түсінік,бір ой» оқушылар жауаптарына байланысты бірін-бірі бағалайды
ҚҚҚ кестесі
Үйге тапсырма:Табиғатты тиімді пайдалану жолдары туралы қосымша деректер жинақтау |
ҚҚҚ кестесі парақшасы
|
||||||||||||||
Қосымша ақпарат
|
||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||
Барлық оқушылар: «Миға шабуыл» әдісі
арқылы табиғатты пайдаланудың қажеттілігін түсіндіреді Оқушылардың басым бөлігі: «ДЖИГСО» әдісі арқылы табиғатты пайдаланудың түсінігі мен түрлерін графикалық түрде ажыратады Кейбір оқушылар: . «Ойлан.Жұптас.Бөліс» әдісі «Географиялық орта» және «табиғат» ұғымдарының арасындағы ұқсастық пен айырмашылықты ажырата отырып дәлелдейді
|
Мeн caбaқтa oқушылaрдaн кeрі бaйлaныc aлу бaрыcындa мынaдaй
Қaлыптacтырушы бaғaлaу тәcілдeрін қoлдaндым Ø Лифті әдісі арқылы (оқушы берілген тапсырмаға байланысты жоғарға шығуы жетістік,төменге түсуі ұсыныс) Ø «Бір түсінік,бір ой» оқушылар жауаптарына байланысты бірін-бірі бағалайды
Ø Рефлексия Қ.Қ. Қ кестесін толтыру арқылы сабақта қызықтырған тұсын, құнды болған мәліметті және қиналған жерлерін жазады. |
Сабақ барысында АКТ пайдалану кезіндегі қауіпсіздік ережесін сақтайды.
|
||||||||||||||