Міржақып Дулатұлы. “Бақытсыз Жамал”
Сабақ | Мұғалімнің аты-жөні: Сарманова Айман | ||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 8 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Міржақып Дулатұлы «Бақытсыз Жамал» романы, Ескілік көлеңкесінде | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | Б/С.8.3.1.1Шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып,тарихи және көркемдік құндылығын бағалау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: | Оқушылардың барлығы:
Міржақып Дулатовтың «Бақытсыз Жамал» романы үзіндісінің мазмұнын біледі, идеясын түсінеді. Оқушылардың көбісі: Шығармадағы негізгі ойды анықтайды.Мазмұндас шығармалармен тарихи және көркемдік құндылықтарын салыстырады. Оқушылардың кейбірі: Өз көзқарасы тұрғысынан шығарма құндылығын бағалап,талдау жасай алады. өз бетімен оқып -үйрену дағдыларын қалыптастырады, өзіндік пікір айтуға үйренеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | 1. Мазмұндас шығармалармен тарихи және көркемдік құндылықтарын салыстырады.
2.Ойлау деңгейлерінің сұрақтарына жауап береді (Блум түймедағы) |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау деңгейі | Жоғары деңгей дағдылары (бағалау,салыстыру) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар:
«Бақытсыз Жамал» романы туралы түсініп оқиды,қазақ қызының тағдыры жайлы біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен сөз тіркестер: (пәнге арналған сөздік қор мен терминология)
Ноғай- Еуразияда мекендейтін түркі халқы Уфа- Башқұртстан астанасы Хилаф- қарсылық мағынасындағы сөз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Қазақ қызының тағдыры,әйел теңдігі Талқылауға арналған сұрақтар: Шығармада қандай салт-дәстүр кездеседі? Шығармадан қандай қиссалардың атауы кездесті? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Жұптық және топтық жұмыс барысында өзара сыйластық ,ынтымақтастық орнату,жауапкершілікті сезіну. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Ресурстар | Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Тарих, қазақ тілі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу | Міржақып Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспары | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Сабақ барысы : | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы
5 минут Жаңа білім 8 минут Ортасы 10 минут 4 минут Сабақтың соңы 10 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
«Бір сұрақ» әдісі «Тосын сый» үй тапсырмасы жеке жұмыс Оқушылар үйден бір-біріне сұрақтар дайындап келеді.Сұрақтарына дұрыс жауап алғанда,тосын сыйларын береді. Кері байланыс: 1.Қалай ойлайсыңдар, біздің кейіпкеріміз Жамал ескіліктің құрбаны болды ма? 2.Неліктен ол өз сүйгеніне қосыла алмады? ҚБ: «Мадақтау» Оқу мақсаты мен бағалау критерийі хабарланады. 1- тапсырма: Ой қозғау: «Топтық жұмыс» 1-топ:«Ескі әлем» 2-топ: «Жаңа әлем» екі кезеңді салыстырады. Салыстыру кестесі
ҚБ: Топтық бағалау 2- тапсырма: Саралау тапсырмасы: Венн диаграммасы Романдағы негізгі оқиғалар мен тартысты Шәкәрімнің «Еңлік -Кебек» дастанымен салыстыр.Екі шығармадағы жастардың бақытты болмауына не себеп болғанын ,романдағы тарихи уақыт пен көркемдік ерекшелікті,романның құрылысы, тілдік ерекшелігін сарала Еңлік ——-кебек Бақытсыз Жамал
ҚБ: Кері байланыс: «Жасырын тапсырма » Сергіту сұрақтары: 1.Сол кезеңдегі «мұғалім мәртебесі» туралы өз ойың 2.Егер сен автор болсаң,шығарманы қалай аяқтар едің? 3.Бақыт дегеніміз не? 4.Роман неге «Бақытсыз Жамал» аталған? 5. «Бақытсыз Жамал» романы дегенде ойларыңа бірден не келеді? 3- тапсырма. МШБ «Галерия» әдісі Тақтаға сурет ілінеді,соны ерекше оқытуды қажет ететін оқушы сурет бойынша баяндайды. ҚБ: «Смайлик» Кері байланыс: Қалай ойлайсыңдар,суретпен жұмыс ұнады ма? 4- тапсырма Жұптық жұмыс «Блум түймедағы» 1.«Білу» :Романдағы қазақ тұрмысына тән мінез, қылық әрекеттер мен салт , дәстүрлерді тани отырып, өз көзқарасын білдіру. 2.«Түсіну» : Жамалдың оқуы, Ғазиз мұғалімнің ісі Сәрсенбайдың әкелігіне қалай әсер етті? 3.«Қолдану»( Оқулықпен жұмыс жасау) Табиғат көрінісі мен адамның көңіл күйін параллель беруіне шығармадан мысал келтіру, Романның басталуы мен аяқталуындағы табиғат көрінісі
5.«Жинақтау» : Романнан алған әсерің?
6.«Бағалау» : Мен үшін романның құнды жағы: ҚБ: «Басбармақ» Кері байланыс: Қалай ойлайсыңдар,жұптық жұмыс ұнады ма? |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Гүлдестемен бағалаймын
«Азық түлік» тізімін себетке салады Жасыл алма -толық түсіндім. Сары алма- әлде де білімімді толықтырам Қызыл алма –ештеңе түсінген жоқ Үйге тапсырма:Егер мен … болсам… шағын ойтолғау жазып келу. Сабақтың соңы: Міржақыпты шақыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау
Кері байланыс 3 минут Рефлексия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия
Код бойынша оқу мақсаттарын соған негіздеп сабақ мақсаттарын тақырыпқа сай таңдалып алынды.Оқушылар қолайлы ортада жұмыс жасағандықтан сыныптағы ахуал жақсы болады.Жоспарлаған саралау шаралары тиімді болады,себебі тапсырмалар оқушылардың қажеттіліктеріне сай таңдалып алынды.Уақытты тиімді пайдалану үшін тапсырмаларды оқушы деңгейіне сай құрылымдаймын.Мен өз жоспарымда оқушының мүмкінді деңгейін тексеремін. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: «Бір сұрақ» әдісі «Тосын сый» үй тапсырмасы жеке жұмыс 2: 4- тапсырма Жұптық жұмыс «Блум түймедағы» Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: : «Топтық жұмыс» Салыстыру кестесі 2: «Жасырын тапсырма » Сергіту сұрақтары: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |