Аумақтық жаһандану

 

Алдиярова Айдана Алдиярқызы

Атырау облысы, Мақат ауданы

Абай Құнанбаев атындағы орта мектебі

Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

 

Сабақ тақырыбы:

Аумақтық жаһандану

Мектеп:
Күні: Мұғалімніңаты-жөні:
СЫНЫП:10 Қатысқандар:17 Қатыспағандар:0

 

Сабаққанегізделгеноқу

мақсаты (мақсаттары)

10.1.5.1. Коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында  тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып дұрыс сөйлеу.

10.4.4.1. Сөзжасамдық және синтаксистік нормаларды сақтай білу

Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады:
коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлей алады. Тілдік нормаларды сақтайды.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
тілдік – коммуникативтік  жағдаятқа сай сөйлеу әдебіне сөзжасам және синтаксистік норманы сақтап қолданады.
Кейбір оқушылар орындай алады:
көпшілік алдында коммуникативтік жағдаятқа  сай сөйлеу әдебін орынды сақтай отырып,сауатты өз ойын еркін жеткізіп сөйлей алады. Сөйлеу әрекетінде сөзжасамдық  және синтаксистік нормаларды сақтап,орфоэпиялық  заңдылық негізінде сөйлейді.
Бағалау критерийі –          коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу әдебін сақтап,дұрыс сөйлей алады

–          сөзжасамдық және синтаксистік нормаларды орынды қолданады

Тілдік мақсат Оқушылар орындай алады:

коммуникативтік  жағдаятқа сай сөйлеу этикасын сақтап, көпшілік алдында дұрыс сөйлей алады;

Сөйлеу барысында сөзжасамдық және синтаксистік нормаларды сақтайды

Нақты тақырыпқа арналған сөздік қор мен терминология:

жаһандану,глобализация, ғаламдану,әлемдік ауқымдану

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

–          менің пікірімше, жаһандану –  …..          білдіреді

–          Жаһандық мәселелер ретінде  ….          есептейміз.

–          Қорыта келгенде …   .

Талқылауғаарналғансұрақтар:

–          сіз жаһандық мәселелерге нені жатқызар едіңіз?

–          аумақтық жаһандану дегенді қалай түсінесіз?

–          жаһанданудың қандай түрлерін білесіз

Құндылықтарға баулу Жаңашылдыққа жаны құштар,өзгеріске бейім, бәсекеге қабілетті ұрпақ тәрбиелеу
Пәнаралық байланыс Экономика,әдебиет,тарих
Алдыңғы оқу            «Ассоциация» әдісі арқылы

          (3-4мин)                  «Мәдени жаһандану» тақырыбы бойынша

 

Жоспар
Жоспарланған

уақыт

 

 

Жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар

 

Басы

(6-7 мин)

С. Ойшақыру.

–          Сіз жаһандық мәселелерге нені жатқызар едіңіз?

–          Аумақтық жаһандану дегенді қалай түсінесіз?

–          Жаһанданудың қандай түрлерін білесіз?

Топқа бөлу.

«Домино» әдісі арқылы

Шарты: «Жаһандану», «Мәдени жаһандану», «Аумақтық жаһандану»терминдерінің анықтамалары кеспе қағаздарға бөлшектеп беріледі,оны дұрыс құрастырып,оқушылар топқа бөлінеді.Топтың аты өздері құрастырған термин атауымен аталады

 

 

Кеспе қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

Ортасы

(20-25 мин)

 

Ж.  №1.Тыңдалым алды тапсырмасы«Болжау» әдісі арқылы

Шарты: интербелсенді тақтада берілген фотосуреттердің мағынасын ашып, тыңдалым мәтінінің  тақырыбы мен мазұнынын болжа.

Дескриптор:

–          фотосуреттердің мәнін түсінеді;

–          мәтінге болжау жасайды.

Кері байланыс: «Еркін пікір» әдісі арқылы(ауызша)

 

Т/ж  №2.Тыңдалым кезі тапсырмасы«Мәтінге үш тапсырма» әдісі арқылы

Шарты: Мәтінді мұқият тыңда.Мазмұнын түсін.Тиімді сұрақтарды қолданып,диалог құрастыр.

Коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу әдебін сақтап, еркін диалогке түс.

Дескриптор:

–          мәтінді тыңдап, мазмұнын түсінеді;

–          тапсырмаларды орындайды;.

–          коммуникативтік жағдаятқа сай еркін диалогке түседі.

Кері байланыс: (жазбаша)

«Түртіп алу» әдісі арқылы

«+» – мен  үшін жаңа

«-» – мен білетін  сәйкес келмейді

«?» – бұл туралы тереңірек білгім келеді

 

Т/ж  №3.Тыңдалымнан кейінгі тапсырма«Үш түрлі түсініктеме» әдісі арқылы

Шарты:Тыңдаған мәтіннен сөзжасамдық және синтаксистік нормаға сай берілген сөз тіркестері мен жай сөйлемдерді теріп жаз. Олардың жасалу жолдарын түсіндір. Өзіндік талдау жаса.

 

Кестенің

1-бөлігіне сөз тіркестерін

Кестенің

2-бөлігіне жай сөйлемдерді

Кестенің

3-бөлігіне жасалу жолдарын

 

   

 

 
   

 

 

Дескриптор:

–          тілдік нормаға сай берілген сөйлемдерді табады;

–          олардың жасалу жолдарын түсіндіреді;

–          өз бетінші талдау жасайды

Кері байланыс:«2дұрыс1 бұрыс»әдісі арқылы(ауызша)

 

№4 Шығармашылық тапсырма«Кезбе тілші» әдісі арқылы

«Аумақтық жаһанданудың бүгінгі күні маңызы қандай» тақырыбынды интервью жүргіз.

Сөйлеу әдебі мен дұрыс сөйлеу әрекетін орынды,сауатты қолдан.Сыни пікр айтып,тұжырым жаса.

Дескриптор:

–          тақырып бойынша интервью жүргізеді;

–          сөйлеу әдебін сауатты,орынды қолданады;

–          сыни пікір білдіреді.

Кері байланыс:«Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі (ауызша)

 

Кесте

 

 

 

 

 

 

 

Интербелсенді тақта

Соңы

(5-10 мин)

Рефлексия. «Рефлексиялық пирамида» әдісі арқылы

–          мен үйренген төрт әрекет

–          мен білген үш мәлімет

–          менің көбірек білгім келген екі ақпарат

–          маңызды бір мәлімет

 

Қосымша ақпарат «Жаһандану мәселелері» тақырыбына өткен материалдар мен игерген білімді қорытындылау үшін БАҚ материалдарынан соңғы жаңалықтарды жазып кел Интернет ресурстары

 

Саралау – оқушыға

мейлінше қолдау

көрсетуді қалай

жоспарлайсыз?

Оқушылар топтық жұмыс барысында бірлесе жұмыс жасау үшін және өзара ынтымақтастық орнату мақсатында тапсырмалар беремін және ынталандыру мақсатында әр тапсырма сайын оқушылар өзара және өз тарапымнан кері байланыс беріп отырамын.Үлгерімі төмен оқушыларға қолдау топтық жұмыста үлгерімі жақсы оқушылар тарапынан көрсетіледі.

Қабілетті

оқушыға тапсырманы

қалай түрлендіресіз?

Қабілеті жоғары оқушыларға шығармашылық тапсырма бере отырып,сыни пікір айтып, тұжырым жасауға бағыт беремін.

Бағалау – оқушы білімін

тексеруді қалай

жоспарлайсыз?

Оқушыларды бағалауға арналған топтық, жеке орындауға арналған  тапсырмалар беріледі.Әр тапсырма сайын дескриптор беріліп,оқушылар жақсы бағаланады.Бағалау барысында «Еркін пікір», «Түртіп алу», «2дұрыс 1 бұрыс»,«Бір сөйлеммен түйіндеу» кері байланыстың түрлерін пайдаланамын.

 

Пəнаралық байланыс –

Тарих, экономика, информатика.

Денсаулық жəне қауіпсіздік.

Сабақ барысында жағымды көңіл-күй атмосферасын калыптастырамын.Сабақ процесі кезінде оқушылардың көңіл-күйіне назар аударамын,және оқушылардың өмір қауіпсіздігі сақталады.

АКТ-менбайланыс.

Интерактивті тақта

Құндылықтарменбайланыс

(тəрбиеэлементі).

Жаңашылдыққа жаны құштар,өзгеріске бейім, бәсекеге қабілетті ұрпақ тәрбиелеу

Рефлексия

Сабақтың мақсаты

мен оқу

міндеттері

орындалдыма?

Бүгін оқушылар

не үйренді?

 

 

 

Сабақ қалай өтті,

қандай деңгейде

өтті?

 

 

Жоспарланған

саралаужақсы

іскеастыма?

(тапсырмалар

сəйкесболдыма?)

 

Уақытты қалай

пайдаландым?

Жоспарыма

қандай өзгеріс

енгіздімжəне

неге?

Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды.

 

 

 

 

Коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында сөйлеу нормасын сақтап,дұрыс,орынды сойлеуді үйренді.Сөзжасам және синтаксистік нормаларды сақтауға дағдыланды.

 

Тиімді әдіс-тәсілдермен қамтылған сабақ жақсы деңгейде өтті.Берілген тапсырмаларды тиянақты,белсенді орындады.

 

 

Жоспарланған саралау тапсырмалары негізінде оқушылар шығармашылықпен жұмыс істеп,сыни пікірлерін, ой-тұжырымдарын дәлелдей білді.

 

 

 

Уақытты тиімді пайдаландым.

 

 

Қорытынды бағалау

Еңжақсыөткенекінəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:Тиімді әдістердің сабақ құрылымына сәйкес қолданылуы.

2:

Қандайекінəрсенемесетапсырмасабақтыңодан да жақсыөтуінеықпалынтигізереді (оқыту

мен оқуға қатысты)?

1:Деңгейге қарай әдіс-тәсілдерді түрлендіру

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі

сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1:Жоғары деңгейлі оқушыларға күрделендіріп,түрлендіріп қосымша тапсырмалар беру.

 

 

 

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *