Жердегі тіршілік үшін судың маңызы
Пән: Жаратылыстану
Сынып: 10
|
Жамбыл облысы Қордай ауданы әкімдігі білім бөлімінің №8 Өтеген батыр атындағы орта мектебінің биология пәні мұғалімі: Қожанбердиева К.Ж.
Қатысқандар саны: 10 Қатыспаған оқушылар:0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тақырыбы:
|
Жердегі тіршілік үшін судың маңызы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқумақсаты: | 10.3.3.6 судыңтіршілікүшінмаңыздылығынтүсіндірусудыңтіршілікүшінмаңызынтүсіндіру;
10.1.2.1ақпараткөзініңтүрлерінанықтау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың
мақсаты: |
Оқушылар:
судыңтіршілікүшінмаңызынбіледі; ауызсудыүнемдіпайдалануқажеттігінтүсінеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалаукритерийі | Суды үнемдеужолдарынбіледі, басқаларғатүсіндіреалады.
Судың тіршілік үшін маңыздылығын анықтайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдікмақсат | Оқушылар:
Суды үнемдеутуралыөзойлары мен пікірлерінжеткізеді; Сөздікқорларындамытады, сұрақтарғажауапбереді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәндік терминология мен тірексөздер: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ауызсу,үнемдеу,тиімдіпайдалану
Диалог пен жазуүшінпайдалысөздер мен тіркестер: Қандай су пайдалануғажарамды? Суды қалайүнемдеугеболады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар | суды үнемдеужәнеқорғау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыс | әдебиеттікоқу, дүниетану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану
дағдылары |
презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғымеңгерілгенбілім | Судыңтабиғикөздерінбіледі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақбарысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланғануақыт | Сабақтажоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру
Жеке жұмыс. Су сөзінсуретпенсәйкестендіру: Қызылсызықпен – судыңқаттыкүйі; Жасылсызықпен – судыңсұйықкүйі; Көксызықпен – судыңбукүйіндегітүрі. |
Суреттербейнеленгенпарақша, түстіқарындаштар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңортасы
|
Суды пайдалану.Жұптықжұмыс
Су қайдапайдаланылады? тақырыбындажұппенсуретсалу.Әрсуреткеатқойып, қабырғағаіледі.
Судың жарамдылығы.Су тапшылығы бейнеленген суреттер көрсету арқылы оқушыларға сұрақтар қою.
– Суреттерден не байқадыңдар? – Жербетініңқаншабөлігін су алыпжатыр? – Неліктенкейжерлердеауызсутапшыдепойлайсың? – Ащы су, тұщы су сөздерініңмағынасынқалайтүсінесіңдер? – Адам сусызқаншауақытөмірсүреалады? – Адамдарқандай суды пайдаланады? Мұғалімніңтүсіндіруі. Тұщы таза су – байлық. Жершарындағыбарлық судың2% ғанатұщы, ал қалған 88 %ащы су. Тұщы суды тек адамдарішуүшінғанапайдаланады. Ауызсу – ішугежарамдысу.Дүниежүзіндетұщы суды пайдаланужылсайынөсіпкеледі, сондықтанәлемдеішугежарамдыауызсудыңжетіспеушілігіөзектімәселегеайналды. Табиғитұщы су көздерін таза ұстау, оны ластамау, тиімдіпайдалануқажет. Қалатұрғынытәулігінеорташаесеппен 150 л. жуық, ал ауылтұрғыны 55 литргежуық су жұмсайдыекен. Бірақкөп су тұрмыстатектен-теккежұмсалуда. Әрдайымқұбырданаққан су қажетімізгеқарайағама? (1 сағ – 12 л.24 сағ – 300 л)
|
Жұпқапарақша
Суреттер
энциклопедия газет, журналдар постер жасауүшін ватман, түстіқарындаш, фломастер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Зертте.Судықалайүнемдеппайдалануғаболады?
Топтықжұмыс.Оқушылардыбірнешетоптарғабөлу. Ақпараттытоптыңбірбөлігібаспаматериалдарынаніздестіреді, қалған топ мектепқауымдастығымүшелерінен (мұғалімдерден, оқушыларданжәнебасқамектепқызметкерлерінен)сұхбаталады. Еңбастысұрақ: Суды қалайүнемдеппайдалануғаболады? Ақпаратжинақтағансоңтопта постер жасаужәнеқорғау. Мәтінменжұмыс. Мәтіндітүсініпоқу. Туындағансұрақтардыталдау. |
ватманқағазы мен фломастерлер энциклопедия журналдарсуреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлан.Жұптасып «Егер су болмаса, Жербетіндегітіршілікқалайөзгеререді, сусызтіршілікболуымүмкінбе?» дегенсұрақтыталқылап, өзпікірлерінайту. Сусызөзөлкесініңқандайкүйдеболатыныжайлыәңгімеқұрастырунемесесурет салу.
Сен білесіңбе? – Адамдар суды қандаймақсаттакөпқолданады? – Тұратынөлкеміздіңәдемілігінесудыңқандайқатысы бар депойлайсыңдар? – Саяжайданемесебақшадасуды пайдаланужайлыне білесіңдер? 1 килограмм картоп өсіру үшін 300 литр су жұмсалатынын айту. 2- тапсырма «Борт журналы» әдісі арқылытақырыпты оқып үйренуде өз ойларын жазуға үйрету мақсатында жүргізіледі 1-топқа Ауыз суды үнемді қолдануғажарнама жаса 2-топқа.Судың тіршілік үшін маңыздылығына ереже құрастыр 3-топқа. «Су-тіршілік көзі» шағын сахналық көрініс құрастыр. Дискриптор: 1. Ауыз суды үнемді қолдануға жарнама жасайды 2. Судың тіршілік үшін маңыздылығына ереже құрастырады 3. «Су-тіршілік көзі» тақырыбында шағын сахналық көрініс ұйымдастырады ҚБ: «Судың көлемі»әдісі арқылы бағалау |
Жұмыспарақшасы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңсоңы
|
Рефлексия
– Сабақта не қызықтыболды? – Сабақта не қиынболды? – Сабақтан не үйрендің? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымшаақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулық пен қауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. Су жайлымақал-мәтелдеркітапшасынжасау.
2. Суды үнемдеужайлыүндеу-парақшаларжасау 3. Үйдегі ас бөлмесіндегі су тамшылаптұрғанкранныңастына 200 грамдықыдыстықойып,оныңқаншаминуттатолатынынбақыла.Сол 200 грамдысағатқа,күнге,айғакөбейт.Бұзылғанбір-ақкраннанқанша су ысырапболатынынанықта. |
Суды үнемдеу әдістеріне арналған постерді бағалау
Мұғалімніңауызшакерібайланысы |
Ақпаратіздестірукезіндеқауіпсіздікережелерінсақтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||