Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынғаны туралы қайдан білеміз
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 1 С бөлімі – Ежелгі Египет тарихы Мектеп:
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:.
Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы: Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынғаны туралы қайдан білеміз
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) 5.2.1.2 – тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу;
5.2.2.2 – Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау
5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау
Сабақтың мақсаты: Тотемизм, анимизм, фетешизм, магия сияқты діни наным-сенәмдерінің ерекшеліктерін түсіндіру .
Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидалардың салу мақсаттарын сипаттау.
ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау
Барлығы:
Тотемизм,анемизм,фетишизм,магия ежелгі діни-наным
сенімдердің анықтамасын айтады,жазады. Ежелгі Египеттегі діни наным-сенімдерді тұжырымдайды
Көпшілігі:
Ежелгі Египет пирамидаларының салыну тарихына назар аударады,құрлысының макетін жасайды
Кейбіреуі:
Ежелгі Египет қоғамының әлеуметтік тап өкілерінің атқарған қызметін айтады,сипаттайды
Бағалау критерийі Ежелгі Егпеттегі діни наным-сенімдерді түсіндіреді
Ежелгі Егиет пирамидалардың құрлысын анықтайды
Ежелгі Египет қоғамының әлеуметтік тап өкілдерінің атқаратын қызетін айтады,сипаттайды
Тілдік
мақсаттар
Оқушылар орындай алады: Тотемизм,анемизм,фетишизм,магия ұғымдарын түсіндіреді.
Тарихи деректер арқылы египеттіктердің кәсібін сипаттайды.
Әлеуметтік құрылысының ерекшеліктерін анықтайды.
Пәндік лексика және терминдер
Хеопс пирамидасы,перғауын,мумия,сфинкс
Диалогқа/ жазылымға қажетті сөз тіркестер
Тотемизм, мен фетишизмнен айырмашылығы…
Діни құрылыстардың жүргізілуінің ерекшеліктері?
Құндылықтарға
баулу
Зайырлы қоғам және жоғары руханият. Әлемнің жеті кереметі екенін біледі.Тарихи жәдігерлерге құрметпен қарайды
Пәнаралық
байланыс География -картада діни ескерткіштер орналасқан аумағын анықтау.
Қазақ тілі – тапсырмалар барысында тілдік ,сөйлеу ,жазу іске асырылады.
Технология –еңбек құралдарын пайдалануы
Алдыңғы білім
Әлемнің жеті кереметінің бірі екенін біледі.Бұл бөлім оқулықтың 1В бөлімінде қарастырылған.Ежелгі өркениеттерді зерттеуге,архиалогиялық мәліметтерді оқып үйренуге негізделген
Жоспар
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Дереккөздер, ресурстар
Сабақтың басы
1.Ұйымдастыру
Сабаққа назарларын аудару
Сыныпты топққа бөлу(.Мозайка әдісі бойынша)
қима қағаздар арқылы
Ұжымдық жұмыс
Ой қозғау.Кино метафра
Бейне баяннан не көрдіңдер? Пирамида
Пирамида қай жерде орналасқан?Египетте
Сабақтың тақырыбын ашады
Оқушылар мәтінмен танысады
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Жеке жұмыс. Кеспе парақтар тарқатылады
Жаңа сөздер. Анықтамасын жаз
Тотемизм ………………………………….
Анемизм………………………………………….
Магия…………………………………………………
Саркофак…………………………………………..
Бағалау критерййі: Жаңа сөздерді біледі
анықтамасын жазады
Дескриптор:термин сөздерді анықтайды
Мағынасын ажыратады
Жұптық жұмыс. Иллюстрация.суреттер сйлейді.
Суретке қарап Жорамал сұрақтар әдісі арқылы пирамидаға сипаттама беріп әңгімелейді
Бағалау критерййі:Ежелгі Египет пирамидаларының құрлысын анықтау
Тарихи деректерді сипаттау
Дескриптор:Египеттегі тарихи ескерткішті атайды
Пирамидаларды кімдер салдырғанын айтады
Перғауындардың пирамидаларды қандай м ақсатта салдырғанын айтады
Топтық жұмыс.Графикалық органайзер
Құл шаруа Қолөнер Тау-кен жұм Шонжар
Лар
Нені
иемденді
Қандай
жұмыс
атқарады
Қандай
құқықтары
бар?
– Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
Рефлексия
Бүгін сабақта мен…………………..таныстым,
Сабақтан үйренгенім……………………………..
Есімде сақтаймын…………………………………
Менің ойымша болашақта……………………….. Сабақтың соңы
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Пәнаралық байланыстар.
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану
Сабақ барысында сыныпта
Жеке жұмыс,жұптық жұмыс
картаменжұмыс,
3 топқабөліптоптықжұмыстар
Жүргізу жүзеге асу жоспарлануда
Мадақтау арқылы, Дескриптор кері байланыс арқылы
Оқушылардың Ботай қонысындағы кәсіптерін сипаттау кезінде олардың күнделікті өмірін түсіндіре алуы.
Техникалық қауіпсіздікті сақтау,жас ерекшелігін қадағалау