Экологиялық сукцессия

Қысқа мерізімді жоспар

Күні:

Сынып 7

Мектеп «Малыбай орта мектебі»КММ

Мүғалім: Хусаинджанова Зарина Муталиповна

Қатысқандар:                                   Қатыспағандар;

Сабақ тақырыбы Экологиялық сукцессия.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 7.3.1.4 – экологиялық сукцессия үдерісін сипаттау
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар Экологиялық сукцессия үдерісін не екендігін түсінеді

Көптеген оқушылар Экологиялық сукцессия үдерісін сипатай алады

Кейбір оқушылар Өрттен кейінгі

сукцессиялық өзгерістердің кезеңдерін зерттейді ақпараттарды қолдана отырып, бірінші және екінші реттік сукцессияларды салыстырады

Бағалау критериялары Экологиялық сукцессия ұғымын сипатапаттайды

Сукцессияға мысалдар келтіреді

1-2реттік сукцессияны салыстырады

Тілдік мақсаттар Сукцессия үдерісін түсіндіру үшін

оқушылар қолдана алатын терминдер мен

жаңа ұғымдар мен сөз тіркестері: ағзалар, «пионерлер», түрлер, бірлестіктер, жергілікті түрлер, топырақ , тау жынысы,өсімдіктер, шалғын, бұта, орман,экожүйе, мекен орта, алмастыру,шоғырландыру, өсу және өзгеру,бейімделу

Құндылықтарды баулу Ұлттық қауіпсіздік жəне еліміздің бүкілəлемдік, өңірлік мəселелерді шешуге

жаһандық тұрғыдан қатысуы — мемлекетіміздің белсенді, теңдестірілген, сындарлы

жəне жауапты ішкі саясатының басты мəні.

Пән аралық байланыс География
Алдынғы білім Экологиялық жүйе , тау жыныстары,симбиоз,биосфера , биоценоз, биогеоценоз туралы түсініктері қалыптасқан.
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Жоспрланған жаттығулар түрлері Ресурстар
Сабақтың басы,

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5минут

 

Психологиялық тренинг

Бірбіріні сезіну

Оқушылар шеңбер болып тұрады. Әр оқушы экология тақырыбына байланысты алдында тұрған оқушының арқасына бір сөзді саусағымен жазады.Сағат тілімен аяқталынған кезде оқушылар арқаларына қандай экология тақырыбына байланысты сөздер болғандығын айтып өтеді.

Топқа бөлу. Суреттер арқылы

Үй тапсырмасы

Оқушылар екі шеңбер құрайды, сыртқы және ішкі болып, ішкі шеңберде турған оқушылар сыртқы шеңберде турған оқушыларға сурақ қояды. Сырттағы шеңбердегі оқушылар жауап береді. Іштегі оқушылар орын алмасып отырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

Сабақтың мақсаты мен критерийін таныстыру

Тақырыпты ашу

«Борт журналы» 10 минут

Тақырып бойынша оқушылар келесі мазмұнды кестені толтырады:

«Берілген тақырып бойынша бұрыннан білетінім»  
«Мəтінді оқып жаңадан білгенім»  
«Болжамдар»,  
«Тың ақпарат»

 

 

1-тапсырма Жеке жұмыс 5 минут

Оқушылар орманның өрттен кейінгі фотосуретімен зерттейді және өрттен кейін орманда қандай өзгерістер болатынын талқылайды.

Бағалау «Бас бармақ»

2-тапсырмаТоптық жұмыс 3-минут

 Топтағы талқылаудан кейін, олар өрттен кейінгі

сукцессиялық өзгерістерді атаулары керек.

Бағалау «бағдаршам»

3-тапсырма  7-минутОқушылар сукцессия кезеңдерін анықтайды,мысалы: жайылымдықтың біртендеп орманды және бұталы ортаға ауысуы немесе тоғанның батпаққа және шалғындыққа айналу сатыларын анықтайды. Түрлі суреттерді пайдалана отырып, сукцессиялық үдеріс сатыларының моделін аппликация түрінде жасайды.

Бағалау «егер 5минутыңыз болса» əдісі

4-тапсырмаЖеке жұмыс 5-минут

 Оқушыларға бірінші және екінші реттік сукцессияны салыстыруға арналған кесте толтыруды ұсынылады

Бірінші Екінші
   

Бағалау «Өзін-өзі»

5-тапсырма Диалог құрамыз 5-минут

Бірінші реттік сукцессия құнарсыз және мекен етілмеген жерді игеруден басталады.

Екінші реттік сукцессия бұзылған биоценоздың орнында қалыптасады. Мысалы, эрозия, кебу, өрт,орманды кесудің және т.б

Критерий

Берілген тапсырма бойынша дұрыс диалог құра алады

Ауызша кері байланыс

 

Мәтін мен жұмыс

 

кесте

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фотосуреттер

слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фотосуреттер

 

кесте

 

 

 

 

 

Дискрипторлар

Экологиялық сукцессия ұғымын сипаттады

Сукцессияға мысалдар келтірді

-1-2реттік сукцессияны салыстырды

Сабақтың соңы

 

 

БББ әдісі 3 минут

Білемін Білгім келеді Білдім

 

     

Келесі сабақ тақырыбы мен мақсатын салыстыру

Үйге тапсырма

 

кесте
Саралаусіз қандай тәсілмен қолдану көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз Бағалау . Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауыпсіздік техникасын сақтау
-Өтілген тақырыптағы материалдар бойынша өз пікірін айта алады.

-Берілген тапсырмалардың дұрыс жауабын бере алады

-Термин сөздерді жақсы қолданады

-Оқытудың белсенді әдістерін қолданып топпен, жеке жұмыстарда белсенді бола алады

 

Тақырыпқа байланысты критерий құру арқылы .Кері байланыс «егер 5минутыңыз болса» əдісі «бағдаршам» «Өзінөзі» БББ әдісі арқылы қаншалықты түсінді немесе түсінбеді оқушының жауабы бойынша жоспарлаймын

 

Сабақ бойынша рефликция Рефлекция

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары шынайы қол жетімді болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса , неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

 

 
Жалпы бағалау

·        Сабақта өткен ең жақсы екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты)?

А.

Б.

2. Сабақтың буданда жақсы өтеріне не ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

А.

Б

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесежекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге назар аударуым қажет?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *