Ю дыбысы мен әрпі

Пәні: Сауат ашу
Мектеп: «№44НМ» КММ
Күні 25.002.2020ж Мұғалім: Дузенова Ж.О.

Сынып 1 “Ә” Қатысқандар саны: 11 қатыспағандар саны-
Сабақтың тақырыбы
Ю дыбысы мен әрпі
Осы сабақта қолжетімді оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар:
Әріпті таниды, ажыратады, оны дыбыспен сәйкестендіреді, әріптің жазылу емлесін меңгереді,жазады.
Көптеген оқушылар:
Дыбыстық талдау жасайды,мәтінді мазмұндайды.
Кейбір оқушылар:
Дыбыс түрлерін ажыратады,сурет арқылы мәтін құрастырады..
Бағалау критерийлері: -Әріп пен дыбысты ажыратады,оны дыбыспен сәйкестендіреді..
-Сұрақтар бойынша заттарды сипаттай алады.
Тілдік мақсат
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Аю, ою, қою, құю,есею,үлкею.
Аю-медведь
Ою-орнамент
Сыныптағы диалог/Тыңдалым.Оқылым.Айтылым.Жазылым.
Талқылауға арналған сұрақтар:
-Дауысты дыбыс пен дауыссыз дыбыстың ерекшелігі қандай?
-Ю әрпі қандай дыбыстардың орнына жазылады?

Құндылықтарды дарыту Сыйластыққа,қамқорлыққа тәрбилеу.
Пәнаралық байланыс Дүниетану, өзі- өзі тану.
АКТ қолдану дағдылары Іmektep.kz
Бастапқы білім 1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу.
Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері: Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы
5мин

Психологиялық ахуал
Мынау – менің жүрегім,
Бәрі осыдан басталған.
Мынау – басым ақылды,
Бәрін осы басқарған.
Мынау – оң қолым.
Мынау сол қолым.
Барлық істі атқарған.
Көңіл күйлерің қалай?
Керемет!
Сабаққа дайындықтарың қалай?
Тамаша!
Ынталарың қалай?
Ғажап!
Ендеше сабағымызды бастайық.
О, о, о!
Бастапқы білім. Айтылым.
“Ортадағы қаламсап”әдісі
1. Дыбыстар нешеге бөлінеді?
2. Буын түрлерін ата.
3. Сөйлем неден құралады?
4.Ф дыбысы қандай дыбыс?
5. Ф дыбысы бар сөздер айтайық.
ҚБ “Шапалақ” интербелсенді тақта

оқушылар қаламдары

Сабақтың ортасы
35мин

АКТ 2 мин

Мәтінмен жұмыс
5 мин

Топтық тапсырма
5 мин

Дәптермен жұмыс
4 мин

Диалогтік оқыту
3мин
“Миға шабуыл”әдісі.Тыңдалым.ҰЖ.
( Киіз басу,ондағы ою-өрнектер жайлы бейнежазба көрсету)
Сұрақ-жауап:
-Нені тамашаладық?
-Не жайлы мәлімет алдық?
(киіз басу,ою-өрнек т.б.)
Бүгінгі сабақта Ю дыбысы және әрпімен танысамыз.
Оқулықпен жұмыс.Айтылым.ҰЖ.
“Мәреге кім бірінші жетеді?
(сурет бойынша шағын әңгіме құрау)
Ою сөзін оқу, дыбыс санын, әріп санын ажырату:
– Ю деп бәріміз дауыстап айтайық
– Қалай естіледі?
– Ю әрпі екі дыбыстан құралады Ю = Й+У.
– Ю қандай дыбыс?
МТ.
Ю – дауысты дыбыс;
Сөздің соңында кездеседі.
Й мен у – дың қосарлануынан жасалған
дыбыс.
Жазылым.ӨЖ.
(Юю әрпінің жазылуын көрсету)
Дәптермен жұмыс.
Дескриптор:
1. Юю әрпінің жазылу емлесін біледі.
Сергіту сәті “Көңілді күн”
1-тапсырма.Оқылым.ЖЖ.
Сөздерді оқыту.
“Жеңімпаз аю” мәтінін тізбектей оқу.
Дескриптор:
1.Сөздерді дұрыс оқи алады.
2.Мәтінді мәнерлеп оқи алады.
ҚБ.”От шашу”
2-тапсырма.Айтылым.” ҰЖ.
“Кім жылдам?”ойыны
-Сұрақтар бойынша аюды сипаттау.
Дескриптор:
1.Сұрақтарды оқи алады.

2.Сұрақтарға жауап бере алады.

3-тапсырма.Жазылым.

тізбектепоқу.
2. Ю әрпін ауада жазу, бастыра жазу, өз бетінше әріпті жазу (2 қатар),

Дескриптор: Ю әрпін меңгереді, жаза алады.

1-тапсырма (Ұ)

104 бет 1 – тапсырма
Сөздерді буындап оқыту.
Сөздердің мағынасын ашу.

Дескриптор: Сөздерді буындап оқи алады,мағынасын түсінеді.

ҚБ “Көңілді смайлик”

“Қызықты әлемде” Ақ аю туралы бейнеролик.
– Аюдың қандай түрін көрдіңдер?
– Ақ аюлар қайда турады?
– Олар қандай кітапқа енген? Неге

– Аю туралы не білесіңдер?(сұрақ-жауап)

2-тапсырма (Ұ)

“Жеңімпаз аю” мәтінді тізбектей оқыту.
104 бет 2 тапсырма Сұрақтар бойынша аюды сипатта
– Аю қандай аң?
– Түсі қандай?
– Ол қайда тіршілік етеді?
– Оның аяғы қандай болады?
– Аю кіммен жарысты?
– Жеңімпаз кім болды?
– Аюды жеңіске жеткізген кім?

Дескриптор: 1.Мәтінді тізбектеп оқи алады
2.Сұрақтар бойынша аюды сипаттай алады

ҚБ “Жарайсыңдар”

3-тапсырма (Т)
Сөздерге дыбыстық талдау жаса.Мысал келтір
1 топ – аю
2 топ – ою
3 топ – қою
4 топ – құю
5 топ – қию
Дескриптор: Сөздерге дыбыстық талдау жасай алады.

ҚБ “От шашу”

4-тапсырма (Ө)
“Ойлан, тап”
Көп нүктенің орнына төмендегі
керекті сөздерді қойып жаз.
Әлия … (не?) ойды.
Фарида … (қандай?) айран ұйытты.
Сүтті ыдысқа … (не істеу?) керек.
(ою,қою,құю)
Дескриптор: Көп нүктенің орнына сөздерді қойып жаза алады.

Саралау тапсырма. Сурет арқылы мәтін құрастыру
– Суретте кімді көрдің? (Әжені)
– Әже нені істеді? (Сырмақ)
– Әже сырмақ үстіне нені сырды? (Ою сырды)
– Сырмақ қандай болды?
Дескриптор: Құрастырылған мәтінді дауыстап оқи алады.
бейнежазба

бейнелі сурет

сурет

жазу дәптері

интербелсенді тақта

оқулық

Видео

Флипчарт

Флипчарт,
маркер

Жазу дәптері

2.Сұрақтарға шапшаң жауап бере алады.
ҚБ “Көңілді смайлик”
Жазылым.Дәптермен жұмыс. ӨЖ.
3-тапсырма.
Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып жазу.
Дескриптор:
1.Сөйлемдерді оқи алады.
2.Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып жаза алады.
ҚБ”Жұлдызшалар”
Саралау тапсырмасы. ӨЖ.
“Сәйкестендіру”
“Не қайда мекендейді?”
(сурет бойынша әр жануарды өз мекеніне орналастырады)
Дескриптор:
1.Жануарларды өз мекеніне орналастыра алады.
2.Әр жануарға сөйлем құрай алады.
ҚБ “Түймелер”

сәйкестендіру сызбасы

Сабақтың соңы
5мин

“Ыстық орындық” әдісі
– Бүгін қандай әріппен таныстық?
– Ю әрпі туралы не білдік?
– Ю дыбысы мен әрпі қай сөздерде бар?
-Бүгінгі тақырып түсінікті болды ма?
-Қай тапсырма қиын болды?
-Қай тапсырма оңай болды?
ҚБ “Мадақтау”
Кері байланыс
Сабақ соңында қандай смайликті таңдайсың?

смайлик
Саралау тапсырмасы:
“Не қайда мекендейді?”
(сурет бойынша әр жануарды өз мекеніне орналастырады)
Бағалау

ҚБ “Шапалақ”, ҚБ “Көңілді смайлик”, ҚБ.”От шашу”, ҚБ”Жұлдызшалар”, ҚБ “Түймелер”, ҚБ “Түймелер”
Денсаулық және қауіпсіздік техниканың сақталуы

Мектепте оқушы
сынып ережесін сақтайды
Рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған .
Оқушылардың көпшілігі ОМ қол жеткізді.
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді.
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды.
Жалпы баға
Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
1.Суретпен жұмыс жақсы жүргізілді.
2.Жұптық жұмыстар жақсы орындалды.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
1. Оқушыларды әр тапсырмаларды орындағанда мадақтау
2. СТО арналған тапсырмалар енгізу және әдіс-тәсілдер
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не екенін білдім?
Жетістік: кейбір оқушылардың қосымша тапсырмаларды толық әрі сауатты орындай алатынын
Қиындықтары: өз ойын толық жеткізе алмайды

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *