Тиімді тәсілмен қосу және азайту. Есепті әртүрлі тәсілмен шығару.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: Науайы жалпы орта мектебі
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Курганова Лаззат Юлдашовна
Сынып: 2 «Ә» Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы Тиімді тәсілмен қосу және азайту.
Есепті әртүрлі тәсілмен шығару
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме) 2.1.2.3. Қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану;
2.4.3.1. 100-ге дейінгі сандар, 1000-ға дейінгі жүздіктер тізбектерінің заңдылығын анықтау
Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады:
100 көлеміндегі сандарды қайталап, санайды;
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Тапсырмаларды топтық , жеке, жұптық жұмыстарда бірлесіп орындай алады;
Кейбір оқушылар орындай алады:
Жүздіктерді ауызша қосу жəне азайтады;
Тілдік мақсаттар Тиімді тәсілдер-
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:
Тірек сөздердің айтылуын ,есте сақтау дағдысын қалыптастыру; тірек сөздерді сабақ барысында қайталату.
Талқылауға арналған сұрақтар:
Не себепті……деп ойлайсыз
1. 1 мыңдықта қанша онд. бар?
2. 1ц қанша кг бар?
3. 2 дм қанша см бар?
4 .3 м қанша см бар?
5. 30 онд. қанша жүздік бар?
Бағалау критерийлері 1. Қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолданады;
2. 100-ге дейінгі сандар, 1000-ға дейінгі жүздіктер тізбектерінің заңдылығын анықтайды;
3.Есептерді тиімді тәсілмен шығаруды үйренеді;
Сабақта қамтылатын құндылықтар Оқушыларды бірін-бірі құрметтеуге, жауакершілікке сыни тұрғыдан ойлауға, оқуға дайын болуға тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс Жаратылыстану, дене шынықтыру
АКТ қолдану дағдыла Слайд
Бастапқы білім Шамаларды қосу және азайту.
Жоспар
Жоспарланатын уақыт Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер
Дерек
көздер
«Шаттық шеңбер»
Балалар бір-бірімен амандасып, танысады, жылы тілек тілейді. Топқа бөлу.
Бірлік
Ондық
Жүздік
Қол.Бас.Жүрек.
-Балалар, бүгінгі сабақта бізге Шульманның 3 көмекшісі қажет болады. Олар: бас, қол, жүрек.
-Біз бүгінгі сабағымызда миымызбен жақсы ойланып, ойлағанымызды қолымызбен іске асырып, мейірімді жүрегімізбен сезіну керекпіз.
Сабақтың басы Білім алушылар сабақтың мақсатымен танысады.
1-тапсырма: «Зерттеу жүргіз»Топтық жұмыс
Дескриптор:
1. Берілген тапсырмаларды топта талқылайды;
2. Әр топ өз нұсқасын айтып, дәлелдейді;
3. Қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін қолданады;
ҚБ « смайликтер»
1.2- тапсырма: Жұптық жұмыс «Себеттегі жемістер»
9+6+1=(9+1)+6 7+5+3=(7+3)+5 18+2+9=(18+2)+9
5+9+5=(5+5)+9 10+2+8=10+(8+2) 16+10+4=(16+4)+10
6+30+4=(6+4)+30 45+7+3=75+(7+3) 75+6+14=(14+6)+75
Дескриптор:
1. Берілген тапсырманы талқылайды;
2. Есептерді тиімді тәсілмен есептеп үйренеді;
3. Есептің мәнін табады;
ҚБ « бас бармақ» әдісі
Сергіту сәті
1.3- тапсырма: Топтық жұмыс «Балық аулау»
(71+16)+9=(71+9)+16=96 24+(48+6)=(24+6)+48=78
41+(25+9)=(41+9)+25=75 32+(8+19)=(32+8)+19=59
(52+35)+8=(52+8)+35=95
(53+19)+7=(53+7)+19=79
Дескриптор:
1. Берілген тапсырманы топта талқылыйды;
2. Қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолданады
3. Есептің мәнін табады;
4. Әр топ өз жұмыстарын жариялап, есептеу тәсілін түсіндіреді;
5. Бір-бірінің жауабын тыңдап, қателерін түзетеді;
ҚБ « смайликтер»
3- тапсырма: Өзіндік жұмыс «Есептерді шығар»
3с.ш 4к. 6т.
? құс
Дескриптор:
1.Есепті берілген сызба бойынша шығарады;
1. Есепті әртүрлі тәсілмен шығаруды үйренеді;
2. Есептің мәнін табады;
3. Ондықтан аттап қосуды естеріне түсіреді;
ҚБ « смайликтер»
4- тапсырма: Тақтамен жұмыс «Есептемей салыстыр» (Қорапшада жасырынған тапсырма)
Дескриптор:
1. Есепті тиімді тәсілмен салыстыруды үйренеді;
3. Бір-бірінің жұмыстарын тексереді, қателерін түзетеді;
ҚБ « шапалақ» әдісі
Сабақтың соңы Үй тапсырмасы: 17-бет № 5
Кері байланыс: «Білім ағашы» стикер
Қосымша ақпарат
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы
қалай түрлендіресіз? Қабілетті оқушыға қосымша карточкалар беремін.
Барлық оқушылар орындай алады:
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Кейбір оқушылар орындай алады: Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Пәнаралық байланыс – музыка, көркем еңбек, АКТмен байланыс.
Саралау іріктелгентапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардыңжеке қабілеттерін есепке ала отырып, іріктеу түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолдана алады. Жұптық, топтық, өздік жұмыста жұлдызша,житондар арқылы бағалаймын. Мадақтау, марапаттау арқылы бағалауды жүзеге асырамын. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)
Ауызбіршілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?