Инерция құбылысы

Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы Инерция құбылысы
Мұғалім  аты -жөні  Сапаргалиева Назгуль Ахонгалиевна
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары /оқу бағдарламасына сілтеме/ 7.2.2.1 Инерция құбылысын түсіндіру және мысалдар келтіру

 

Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар: Инерция құбылысын түсінеді.

Басым бөлігі: Өмірден инерция құбылысына мысалдар келтіре алады.

Кейбір оқушылар: Инерция құбылысының пайдасы мен зиянын ажыратып, талдай алады.

Бағалау критерийі 1.                 Инерция құбылысының мағынасын ашып бере алады.

2.                 Инерция құбылысына өмірден мысалдар келтіріп, талқылап және түсіндіре алады..

3.                 Инерция құбылысының пайдасы мен зиянын талдап, түсіндіре біледі.

Тілдік мақсаттар   Инерция – қозғалыста   емес, әрекетсіздік

Қазақша Орысша Ағылшынша
Инерция Инерция Inertia
Құндылықтарға баулу Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығына баули отырып, күнделікті тұрмыста дұрыс қолдану
Пәнаралық байланыс Математика, жаратылыстану
Алдыңғы білім Қозғалыстағы жылдамдық ұғымы. Дененің массасы.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар
5 мин

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

Үй тапсырмасын серпілген сауал әдісі арқылы тексеру:

1. Жылдамдық дегеніміз не?Орын ауыстыру, жол, уақыт жылдамдық арасындағы байланыс?

2. Орын ауыстыруды координаталар айырымы арқылы қалай өрнектеуге болады? Қозғалыс заңының формуласы

3. Масса дегеніміз не?Массаның өлшем брлігі, еселік және үлестік өлшем бірліктері?

4.Массаны өлшейтін құрал?

Ширату: “Сөздің орнын  тап“ Оқушыларға  сөйлемдер жазылған кеспе қағаздар таратылады. Олар жазылған  сөздердің мағынасына қарай сөйлем құрап, шағын топтарға бөлінеді. Тақырып мазмұнын болжайды.

( сөйлем бойынша  4 топқа бөлінеді. )

Оқушыларға оқу мақсаты және бағалау критерийлері хабарланады.

 

Деңгейлік

сұрақтар беріледі

 

 

 

 

 

Үлестірме жеке-жеке сөздер жазылған кеспе кағаздар

Сабақтың ортасы
8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15  мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-тапсырма. Инерция құбылысы тақырыбына видеоролик.

«Stop-кадр»  әдісі  жұптық жұмыс

 

Құмда

 

 

Матада

 

Әйнекте

 

Бағалау критерийі Дескриптор
Инерция Тақырыпты  болжайды
Құбылысының Арбаша құмда аз жол жүріп тоқтайтынын айтады
мағанасын ашып бере алады Арбаша матада құмға қарағанда көбірек жол жүретінін айтады
  Арбаша әйнек бетімен көп  жол жүретінін айтады
  Кедергісі аз болған сайын арбашаның көбірек қозғалатынын айтады

ҚБ:  «Смайликтер» әдісі.

Саралау жұмысы: Сабақ тақырыбын болжау үшін видеоролик беріледі.

2 – тапсырма.  БББ кестесі

 

Білемін Білгім келеді Білдім
     
Қолданатын ұғымдар мен  тірек сөздер:

А

Б

Дереккөздер

1.       

2.       

 

Екі жақты түсіндірме күнделігін толтыру: /жеке жұмыс/

Инерцияның пайдасы Инерцияның зияны
   

 

Бағалау критерийі Дескриптор
Инерция  құбылысының Мәліметерді нақты түрде айтады
пайдасы мен зиянын Инерция құбылысын біледі
талдап , Өмірден мысалдар келтіреді
түсіндіре  біледі Уақытты тиімді пайдаланады

 

ҚБ  : 2 жұлдыз, 1 тілек

 

Саралау жұмысы:      Дайын кесте ұсынылды.

 

3-тапсырма. «Бұрыштар» әдісі /топтық жұмыс/

Инерция құбылысы күнделікті тұрмыста:

Бағалау критерийі Дескриптор
Инерция құбылысына. Инерция құбылысын күнделікті тұрмыста қайда кездесетін біледі
мысалдар келтіреді және Инерция құбылысын күнделікті спортта кездесетінін біледі
оларды ажыра Инерция құбылысы шеберханада кездесетінін біледі
та  алады Инерция құбылысы циркта кездесетінін біледі

ҚБ: Бас бармақ әдісімен бағалау

 

 

 

 

 

Саралау жұмысы:      Сыныптың әр бұрышына жауаптар ілінеді

 

Видеоролик көрсетіледі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дайын кесте беріледі

 

 

 

Екі жақты түсіндірме күнделігі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Әр бұрышқа жауаптар жазылады.

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы
     11 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері байланыс

4 мин

«Шындық па немесе жалған ба?»  әдісі

1 .Италияның атақты ғалымы Галилео Галелей тәжірибе жүргізген

2. Денеге басқа денелер әрекет етпесе, онда ол тыныштық күйінде болмайды

3. Жылдам келе жатқан көліктің алдынан кесе көлденең өту қауіпті ме?

 

Бағалау критерийі Дескриптор
Инерция Инерция құбылысының ашылу тарихын біледі
құбылысына Инерция анықтамасын біледі
сипаттама береді Инерция құбылысының пайдасы мен зиянына талдау жасай алады

 

ҚБ. «Бағдаршам» көздерімен бағалайды

 

 

 

Кері байланыс парағы тақтаға ілінеді. Оқушылар сабақ бойынша алған білімдеріне сәйкес стикерлерді «Бағалау парағына» жапсырады.

Маған бәріде түсінікті

 

Сұрақтар пайда болды
Мен есте сақтаймын

 

Түсінбедім
 

 

Сұрақтар дайындалады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жасыл түс – тақырыпты толық түсінді

Сары түс – жақсы түсінді

Қызыл түс – толық емес

 

 

 

 

Түрлі түсті

стикерлер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *