Үшбұрыш және оның түрлері
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1 В Үшбұрыштар
|
Мектеп:№69 орта мектебі
|
|||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Қазбекова Гүлжайна Әділбекқызы
|
|||||||||||||||||||||
Сынып:7 | Қатысқандар :
|
Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Үшбұрыш және оның түрлері | |||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.13. Үшбұрыштардың түрлерін ажырату |
|||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: | |||||||||||||||||||||
· Үшбұрыштың анықтамасын біледі;
· Үшбұрыштың түрлерін ажырата алады; · Үшбұрыштың сызбасын сызады;
|
||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: | ||||||||||||||||||||||
· Түрлеріне қарай сызбасын сызады, элементтерін біледі. | ||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: | ||||||||||||||||||||||
· Үшбұрыштардың белгісіз қабырғаларын таба алады. | ||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Үшбұрыштың түрлерін ажырата алады. | |||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
– Үшбұрыштың қасиеттерімен,белгілерін тұжырымдайды. |
|||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: | ||||||||||||||||||||||
– Тікбұрышты үшбұрыш, сүйір бұрышты үшбұрыш, доғал бұрышты үшбұрыш, теңқабырғалы үшбұрыш, теңбүйірлі үшбұрыш, қабырғалары әр түрлі үшбұрыштар, үшбұрыштың элементтері. | ||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Үшбұрыш дегеніміз бір түзу бойында жатпайтын үш нүктені қосатын кесінділерді шектейтін жазықтық бөлігі. Доғал бұрышты үшбұрыш-ішкі бір бұрышы доғал бұрыш болатын үшбұрыш. Тең қабырғалы үшбұрыш барлық қабырғалары тең. Тең бүйірлі үшбұрыш ұзындықтары бойынша екі қабырғасы тең үшбұрыш. |
||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | «Зайырлы қоғам және жоғары руханият» құндылығына сәйкес оқушыларды сыни тұрғыдан түсіндіріп, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, жауапкершілікті сезінуге қалыптастыру | |||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Сызу(үшбұрыштың сызбасында қолданылады) | |||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу
|
Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың қасиеттері | |||||||||||||||||||||
Сабақ барысы
|
||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
9 мин |
1мин
3 мин
5 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
1. Сынып оқушыларымен амандасу, 2. Түгелдеу 3. Зейінін ортаға шоғырландыру 4. Үй тапсырмасын сұрау. «Сұрақтар телпегі» – Бұрыш дегеніміз не? – Қандай бұрыш сыбайлас леп аталады? – Қандай бұрыш вертикаль деп аталады? – Қандай қасиеттері бар? – Өмірде қолданылатын сыбайлас және вертикаль бұрыштарға мысал келтір? Диалог құру арқылы жалғастырамын «Фигуралар сөйлейді» әдісі арқылы сабақтың мақсатын ашамыз.
1. Мына фигуралар ішінен үшбұрышты табыңдар? 2. Табылған үшбұрыштардың бір-бірінен айырмашылығы неде?
Олай болса, оқушылар бүгінгі біздің мақсатымыз «Үшбұрыш және оның түрлері»
Оқушыларды фигуралар арқылы топқа бөлу I. Тең қабырғалы үшбұрыш II. Тең бүйірлі үшбұрыш III. Әртүрлі қабырғалы үшбұрыш
|
Фигуралар
|
|||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
26 мин |
1 мин
3мин
3 мин
3 мин
3 мин
3 мин
3 мин
7 мин |
Сараланған тапсырмалар
І.Тапсырма 1. «Көршіңе әңгімелеп бер» оқушылар өз ойларын дауыстап айтып беру үшін пайдаланылады. Шарты: -сұрақ қойылады, ойластыруға уақыт беріледі; – одан кейін оқушылардан өз ойларын көршілерімен бөлісу сұралады; -оқушыларға жаңа тақырыпты айтып және осы тақырып бойынша өздері білетін барлық жағдайды көршісіне айтуы ұсынылады. Постер жасап, қорғайды.
І топ: ∆-дың бұрыштарына байланысты түрлері (постер қорғау) Үшбұрыш деп бір түзуде жатпайтын үш нүктеден және осы нүктелерді қос-қостан қосатын үш кесіндіден тұратын фигураны атайды
Нүктелер үшбұрыштың төбелері, ал кесінділер қабырғалары деп аталады. Үшбұрыш былай белгіленеді: Δ АВС Үшбұрыштың төбелері: А,В,С
Үшбұрыштың қабырғалары:АВ,ВС, АС.
Үшбұрышты қабырғаларын латынның кіші әрпімен белгілейді. Үшбұрыштың 3 төбесі, 3 қабырғасы, 3 бұрышы бар. Олар үшбұрыштың элементтері деп аталады. Үшбұрыштың түрлері Бұрыштарының шамаларына байланысты түрлері
Үшбұрыштың париметрі Р=а+в+с Қалыптастырушы бағалау: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»
ІІ топ: ∆-ң қабырғаларының ұзындықтарына байланысты түрлерін қағаздан қиып қорғау Қабырға ұзындықтарына байланысты түрлері Қалыптастырушы бағалау: «Смайликтер»
ІІІ топ: Әлемде кездесетін үшбұрыштарға мысалдар келтіру. Оқушылар өз пікірлерін аййтады.Мысалы пирамида, Қалыптастырушы бағалау: «Қолдау көрсету»
Дескриптор ІІІ топ: Әлемде кездесетін үшбұрыштарға мысалдар келтіре алады
Сергіту сәті: «Көңілді жаттығулар»видеоролик қосылады. Оқушылар орындарынан тұрып, видеороликке қарап қайталайды.
Тапсырма 2 Топтық жұмыс «Джигсо» әдісі арқылы оқушылар тапсырманы топта орындап, талқылап, қорғайды. 1топ Теңқабырғалы үшбұрыштың периметрі 30см.Оның әрбір қабырғасын тап? Дескриптор 1. Тең қабырғалы үшбұрыштың анықтамасын біледі, сызбасын сызады. 2. Есептің шартын құрайды 3. Үшбұрыштың қабырғасын табады?
2 топ Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 32 см,оның бүйір қабырғасы 12 см.Үшбұрыштың табанын тап? Дескриптор 1.Тең бүйірлі үшбұрыштың анықтамасын біледі, сызбасын сызады 2Есептің шартын құрайды 3Үшбұрыштың белгісіз қабырғасын табады
3 топ Тең бүйірлі үшбұрыштың бүйір қабырғасы 6 см,табаны 4см болса,үшбұрыштың периметрін тап? Дескриптор: Есептің сызбасын сызады Есептің шартын құрайды Белгісіз қабырғасын табады?
Қалыптастырушы бағалау: «Шапалақ»
Тапсырма 3 Жұптық жұмыс «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы оқушылар өз жұбымен ақылдасып, сәйкестендіреді.
Қалыптастырушы бағалау: «Білдім, білемін, білгім келеді» |
видеоролик
|
|||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
5 мин
|
3+2мин
|
Caбaқты қорытындылaу.
конверт-cұрaқ 4 cұрaқ жaзып, конвертке caлaмыз (оқу мaқcaтынa қaрaй). Әрбiр жұптa өзiнiкi болaтындaй етiп, бiрнеше конверт дaйындaймыз. Әрқaйcыcынa екi минут беремiн: оқушы cтикерде aтын және жaуaбын жaзaды; екi минут өткен cоң конверт келеci оқушығa берiледi, оcылaй бұл 4 cұрaққa бaрлығы жaуaп бергенше жүре бередi. Cтикерлердi жинaп, бiрнеше жaуaпты дaуыcтaп оқытaмын (aттaрын aтaмacтaн); cынып белгiлi бiр cұрaқтың қaншaлықты дұрыc болғaнын тaлқылaйды. 1. Үшбұрыш дегенiмiз не? 2. Үшбұрыштың қандай түрлерін білесің? 3. Өмірде қолданылатын бұрыштарға мысалдар келтір 4. Үшбұрыштың қасиеттерімен белгілерін тұжырымда?
Кері байланыс: «Чемодан,еттартқыш,себет» Чемодан:барлық материал менің болашағыма қажет Еттартқыш:Ақпаратты қорттым. Себет:Ақпараттың қажеті жоқ Үйге тапсырма: Үшбұрышқа байланысты ребус,сөзжұмбақ құрастырып келу. |
Стикерлер | |||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||||||||||||||||||||
Топтық тапсырмалар берілгенде топ ішіндегі әр оқушы өз рөлдерін анықтап, қабілеттеріне қарай сараланады. Постермен, топтық, жұптық жұмыс-тармен деңгейлік тапсырмалар орындайды. | Белсенді оқу тәсілдері: «Фигуралар сөйлейді», «Көршіңе әңгімелеп бер», әдістерін пайдаландым. Қалыптастырушы бағалау түрлерімен «Бағдаршам», «Бас бармақ», «Шапалақ», «Екі жұлдыз, бір ұсыныс», «Смайликтер» арқылы бағаланады.
|
– Оқушылардың партада түзу отыруын;
-Денсаулық сақтау үшін «Көңілді жаттығулар» сергіту сәтін;
-АКТ-ны уақытында қосып, сөндіруді қадағалаймын.
|
||||||||||||||||||||
Bilimger.kz Республикалық білім порталы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.
Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718