Жел
Сабақ тақырыбы: Жел | Мектеп: №69
Мұғалімнің аты-жөні: Карибаева Асель |
Күні: | |||||||
Сынып: 7 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар:0 | |||||||
Сабақтың мақсаты: | Желдің пайда болу себептері мен оның маңыздылығын ұғындыру, желдің физикалық заңдылықтарын негізінде пайда болатын құбылыс екендігін түсіндіру. | ||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі | Білу: желдің түрлерін атайды.
Түсіну: желдің пайда болу себебін түсіндіреді Қолдану: бар білімдерін кластер құрастыруда пайдаланады Талдау: желдерді салыстыру Бағалау: желдің пайда болу себебін анықтайды. Желдің маңызы мен зияны туралы өз пікірлерін білдіреді. |
||||||||
Бағалау критерийлері | Желдің ерекшелігін біледі;
Пайдалану аясын сипаттайды;
|
||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
(айтылым, тыңдалым, жазылым дағдылары) дамытады. Пән бойынша сөздер мен терминдер: Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер (айтылым және жазылым дағдылары) жел, бриз, муссон, желбағар, анемометр.. |
||||||||
Құндылықтарды дарыту | Барлығына тең құқықтар мен мүмкіндіктер туғызу, үздіксіз білім алу.Оқушының бойына құрмет, денсаулық құндылықтарын дарыту | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Анықтамаларды дұрыс айту арқылы қазақ тілі пәнімен, жаңа сабақтың мазмұнын ашу мақсатында физика , биология пәнімен байланыс орнатамын. | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта, | ||||||||
Күтілетін нәтиже | Желдің маңызын біледі, ерекшелігін анықтай алады. | ||||||||
Алдыңғы білім | жаратылыстану | ||||||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс – әрекеттер | ||||||||
Ұйымдастыру
Кезеңі (8 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: А) Оқушыларды сабаққа ынталандыру Б) Оқушыларды түгелдеу Оқушыларды 2 топқа бөлу, сөздерді топтастыру арқылы: “Қазақстан қорықтарына саяхат” арқылы сабақ жүргізіледі. 1 “Барсаеклмес “қорығында орындалатын тапсырмалар Сергіту сеті 2″ Ақсу-Жабағалы” қорығында орындалатын тапсырмалар Үй тапсырмасын сұрау 1. Атмосфералық қысым дегеніміз ? 2.Ауа қабатынан жер бетіне қанша салмақ түседі? 3.Қалыпты атмосфералық қысым қанша? 4.Атмосфералық қысымды қандай құралмен өлшейміз? 5.Жер бетінен әрбір 10 м-ге көтерілген сайын қанша мм –ге төмендейді? 6.Атмосфералық қысым адам денсаулығына қалай әсер етеді? 7 Ғарышкерлер жеке басын қорғайтын киім қалай аталады?
|
||||||||
Сабақтың тақырыбымен мақсатын таныстыру
2 мин |
Ой қозғау– жел туралы жұмбақ;
Қанаты жоқ – ұшады, Аяғы жоқ – қашады. Аяқсыз жетіп барады, Қолсыз есік қағады. ( жел) жұмбақ арқылы сабақтың тақырыбын ашып аламын. Сабақ мақсаты мен бағалау критериймен таныстырамын. |
||||||||
Жаңа сабақ 6 мин
4 мин
7мин
7 мин
Рефлексия 4 мин |
3″ Алматы” қорығы
Электрон оқулық бойынша жел туралы тыңдайды.
Жел ,оның түрлері. Картадан желдерді анықтап олар жайлы қосымша мәлімет айтамынҚазақстандағы жел түрлеріне қысқаша сипаттама беріп. Бофорт шкаласын түсіндіреді.Жел бағыты мен жылдамдығын өлшейтін құралдар мен таныстырады. Жел өрнегін түзіп талдайды. 4 ” Алакөл” қорығы Географиялық диктант: ( жеке жұмыс) : 1. Бриз сөзі………………….. деген мағынаны білдіреді. 2. Ауаның горизонталь бағытта қозғалуын ………………….деп атайды . 3. ………………… бағытын тәулік ішінде екі рет өзгертетін желдер. 4. Желдің жылдамдығы мен бағытын ……………………. құралмен өлшейді. 5. Желдің пайда болу себебі ……………………………… 6. Желбағар жер бетінен неше метр биікте болу керек ………….. 7. Желдің жылдамдығын немен есептейді……………… 8. Жылына бағытын екі рет өзгертетін жел …………………….
Бағалау: 1-2 дұрыс жауапқа -1 2-3 дұрыс жауапқа – 2 4- 5 дұрыс жауап 3 6-7 дұрыс жауапқа -4 8 дұрыс жауапқа -5 5. “Марқакөл” қорығы Топтық жұмыс: Жел өрнегін сызу 6.”Батыс Алтай “қорығы Сен мені білесің бе? Ойын Кескін картаға желді аудандарды белгілеу 7. “Қорғалжың” қорығы
|
||||||||
8 “Наурызым” қорығында орындалатын тапсырмалар
|
|||||||||
2 мин
|
9 “Үстірт” қорығы
Үйге тапсырма Желдің күшін пайдалану жобасын жасаңдар.
|
||||||||